

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
10 000 lasta kateissa Ruotsissa – satojen miljoonien lapsilisät ja vanhempainrahat juoksevat huijareiden taskuun
Ruotsissa on kirjoilla 10 000 alle 16-vuotiasta lasta, joita ei löydy mistään. Lasten olinpaikka olisi Expressenin mielestä syytä selvittää, sillä samalla turvattaisiin kaikkien lasten oikeus terveyteen sekä koulutukseen ja laitettaisiin piste satojen miljoonien tukihuijauksille.
Ruotsin julkinen terveydenhuoltojärjestelmä kutsuu jokaisen väestöön kirjatun lapsen tarkistuttamaan hampaansa. Huomautus viranomaisille lähtee, jos lapsi ei toistuvista kutsuista huolimatta saavu hammaslääkärin vastaanotolle.
Katoamisilmiö koskee myös neuvoloita: lapsi vanhempineen ei ilmesty vastaanotolle, vaikka kutsu on käynyt. Neuvolavisiitti ei ole pakollinen, joten saapumatta jättäminen ei välttämättä johda viranomaisilmoitukseen.
Kouluissa on huomattu lukukauden alussa, että 6–16-vuotiaista oppivelvollisista 1,1 prosenttia ei ole saapunut opinahjoon. Vaikka huomattava osa tapauksista selviääkin, kateisiin jää 4 000 oppilasta.
Satojen miljoonien huijaukset
Tavallisin syy lapsen katoamiseen on se, että perhe on lähtenyt ulkomaille, viettämään vaikka sapattivuotta Thaimaahan tai muuttanut kokonaan isiensä maille. Lapsilisät, vanhempainraha ja asumistuki juoksevat siitä huolimatta, vaikka perheellä ei olisikaan oikeutta tukiin.
Ruotsin sosiaaliturvasta vastaava viranomainen eli Försäkringskassan on laskenut, että vuosittain ulkomaille katoaa 6 000–12 000 lasta. Vanhempien tukihuijaukset maksavat yhteiskunnalle ainakin 158 miljoonaa, todennäköisesti jopa 319 miljoonaa kruunua vuodessa.
Expressenin mukaan jo pelkästään lasten edun vuoksi kadonneiden lasten arvoitus ja ongelma pitää selvittää. On nimittäin myös mahdollista, että kadonneeksi luultu lapsi elääkin syrjäytyneenä Ruotsissa surkeissa oloissa, vailla terveydenhuoltoa ja mahdollisuutta koulunkäyntiin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vanhempainraha lapsilisä neuvola kadonneet lapset Försäkringskassan hammashoito tukihuijaukset huono-osaisuus ongelmalähiöt Asumistuki Syrjäytyminen hammashuolto Ruotsi koulu
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Törkeästä rahanpesusta tuomittu vihreiden ex-kuntapoliitikko Saido Mohamed valitti tuomiostaan

Halla-aho: Merkittävä osa Suomessa syntyvistä lapsista syntyy maahanmuuttajille – ”Tulevaisuudessa entistä pienempi joukko suomalaisia elättää entistä suurempaa joukkoa vapaamatkustajia”

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Jengit estävät lastensuojelun toiminnan – seuraako Suomi tässäkin Ruotsin tietä?

Näin nakerretaan hyvinvointivaltion perustaa: Hammaslääkäri varasti veronmaksajilta 8 miljoonaa kruunua

Ruotsi on “nettirikollisten Piilakso” – online-huijaukset ja petokset ovat jengirikollisuuden polttoainetta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut
Ranskan ”koululaismellakat” ovat levinneet koko valtakuntaa koskevaksi kriisiksi. Poliisi on ottanut kiinni yli 5 000 valtaosin alaikäistä mellakoitsijaa. 600 poliisia on loukkaantunut yhteenotoissa. Äärivasemmistolaiset ryhmät pyrkivät käyttämään mellakointia hyväkseen. Ranska kipuilee yleiseurooppalaisen taudin kourissa.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Hesari asetti yksityisyydelle hinnan – kutsuu sitä nuorten palvelemiseksi
Helsingin Sanomat vetoaa nuoriin lukijoihin ja tehtäväänsä demokratian puolustamisessa. Samalla se tekee yksityisyydestä maksullisen lisäpalvelun.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














