

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
21-vuotias palkkamurhaaja Skånesta: ”Ammun kenet vaan ja mitä vaan”
Rikollisjengeihin ajautuvat lapset ja nuoret sekaantuvat jo alaikäisinä mitä kauheimpiin tekoihin. Täysi-ikäisinä kaikin puolin ikävälle tarinalle tuleekin sitten tavalla tai toisella loppu. Skånelainen jengirikollinen tarjoutui ampumaan kenet hyvänsä mutta eksyikin väärälle ovelle.
21-vuotias jengirikollinen sai keväällä toimeksiannon ja tulitti Farstassa sijaitsevan asunnon ovea. Asunto kuului lapsiperheelle ja murhayrityksen otaksuttu kohde asui aivan muualla.
Miehellä oli pidätettäessä mukanaan Sig-Sauer-puoliautomaattipistooli ja ruudinjälkiä käsissään.
Linnaa tuli 8 vuotta 8 kuukautta ja tuomion syynä oli murhayritys, kertoo Expressen. Samasta rikoksesta tuomittiin myös toinen jengiläinen.
”Ei mitään rajoituksia”
Mies oli jo aiemmin levittänyt Signal-alustalla viestiä, jossa tarjoutui korvausta vastaan ampumaan ”mitä vaan ja kenet vaan”. Ainoa rajoitus oli, että naisia hän ei ampuisi. Muuten ei ole mitään rajoituksia.
Murhayrityksestä tuomittu oli saanut 16-vuotiaana tuomion nuorena rikoksentekijänä tehdystä nöyryytysryöstöstä Malmössä. Tekijät ryöstivät ja pahoinpitelivät kaksi ruotsalaispoikaa sekä tallensivat tapahtumat puhelimen kameralla.
Kyky empatiaan ja katumus puuttuvat
21-vuotias on aikaisemmin tuomittu myös muista vakavista rikoksista ja tämä lienee taustana nyt langetetulle ankaralle tuomiolle. 14-vuotiaana häntä epäiltiin jo 22 rikoksesta kuten pahoinpitelystä, laittomasta uhkauksesta, ryöstöstä ja raiskauksesta.
Sosiaaliviranomaiset kuvailevat häntä ennakoimattomaksi ja häneltä tuntuu puuttuvan sekä empatia että kyky katua tekojaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- katumus empatia alaikäiset rikoksentekijät palkkamurha jengirikolliset Skåne murhayritys jengiampumiset nöyryytysryöstöt rikollisjengit Malmö tuomio Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikollisuus jatkaa kasvuaan, koska todellisuudessa ryöstöistä ja väkivallasta ei koidu nuorille seuraamuksia – Halla-aho: ”Päästävät räkänaurun ehdollisille tuomioille”

Sisäministeri Mari Rantanen: ”Hallitus ottaa vakavasti nuorten rikosten kasvun ja jengiytymisen”

Ruotsissa ammutaan ihmisiä, koska se on huumeiden kauttakulkumaa – Suomessa tilanne on toinen

Perussuomalaiset julkaisi maahanmuuton kuntatilastot pääkaupunkiseudulta: ”Karut vaikutukset joka sektorille”

Ruotsidemokraattien kansanedustaja ehdottaa: Siviileille oikeus kantaa käsiasetta itsepuolustusta varten

Ruotsin poliisi epäilee: Rikollisjengi surmasi kaksi 14-vuotiasta varoitukseksi muille

Seppänen vaatii yhteiskuntaa puuttumaan voimakkaasti nöyryytysväkivaltaan: ”Koulut eivät yksin selviä ongelmasta”

Jengisota jatkuu Ruotsissa, virkavalta voimaton – päihtyneet lapset tulittavat huumerikollisten sukulaisia

Koponen vaatii työkaluja lasten ja nuorten kokemaan nöyryytysväkivaltaan puuttumiseksi: ”Itku kurkussa joutuu miettimään, kuinka kauheaa tuommoisen kokeminen on”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Etla: 44 prosenttia työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla
Maahanmuuton kasvu tekee hallaa Suomen työttömyysluvuille. Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etlan asiantuntijan mukaan lähes puolet työttömyyden kasvusta selittyy maahanmuutolla. Tästä huolestuttavasta tiedosta huolimatta lähes kaikki oppositiopuolueet esittävät talouden kasvutoimena maahanmuuttoa.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Pysyvien oleskelulupien kiristykset läpi eduskunnassa – Vigelius: Merkittävä tiukennus maahanmuuttopolitiikkaan
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutokset ulkomaalaisten pysyvien oleskelulupien ehtojen kiristämiseksi äänin 114-56. Lakia vastaan äänestivät vasemmistoliitto, vihreät sekä sosiaalidemokraatit. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta merkittävänä askeleena kohti vastuullisempaa maahanmuuttopolitiikkaa.

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa, jopa puoluejohtonsa suulla. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Garedew: Nyt tulevat odotetut tiukennukset – maahanmuuttajilta vaaditaan töitä, kielitaitoa ja nuhteettomuutta tai oleskelu loppuu
Jälleen yksi hallituksen maahanmuuttopolitiikan kiristyksistä on valmistumassa tällä viikolla, kun eduskunta keskustelee tänään ja äänestää huomenna ulkomaalaislain muuttamisesta. Muutoksella pidennetään pysyvän oleskelun saamisen asumisaikaa ja tiukennetaan ehtoja.

Moderni toimittaja haluaa raportoida oma agenda edellä – Näin toimii nykyjournalismi
Journalismissa on viime vuosina otettu käyttöön sosiaalisen median keskeiset toimintamallit. Siten myös somen yksilökeskeiset sisältöperiaatteet hiipivät mukaan juttuihin. Toimittaja raportoi asioista oman kokemuksensa kautta ja samalla tuotokseen tarttuvat tekijän omat arvot sekä yhteiskunnalliset näkemykset.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.

Antikainen: Mielenilmaus itärajalla palvelee Venäjän tavoitteita
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen varoittaa, että hallitus ei saa avata itärajaa ennen kuin Venäjän toiminta muuttuu olennaisesti. Hän painottaa, että mielenilmaus rajalla palvelee vain Venäjän tavoitteita ja vaarantaa Suomen edun.

Ruotsissa 4 000 jengirikollista elää leveästi myös sosiaalietuuksilla – tukia maksettu roistoille 3,6 miljardia kruunua
Noin 4 000 jengirikollista saa Ruotsissa perustoimeentulonsa sairauspäivärahasta, työkyvyttömyyseläkkeestä tai työttömyyskorvauksesta, käy ilmi paikallisen Kelan uudesta raportista. Yhteensä heille on maksettu etuuksia arviolta 3,6 miljardia kruunua.
Uusimmat

Työllisten määrä kasvoi lokakuussa

Kolumni: Suomen suhtautuminen maahanmuuttoon muuttui 90-luvulla

Strandman: Ilman omaishoitajia sosiaali- ja terveysala kaatuisi

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali

Kolumni: Some vie ison osan lapsuudesta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää






