

Sisäministeri Mari Rantanen ja Rajavartiolaitokselta eversti Mikko Lehmus pitivät tiedotustilaisuuden itärajan tilanteesta. / LEHTIKUVA
Antikainen: Itärajalla meneillään hybridioperaatio – onneksi sisäministerinä on perussuomalainen
Itärajalle on saapunut tulijoita, joilta puuttuvat vaadittavat matkustusasiakirjat. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan on maamme turvallisuuden kannalta tärkeää, että sisäministeri Mari Rantanen on ryhtynyt välittömästi toimenpiteisiin tilanteen haltuun saamiseksi.
Rajavartiolaitos tiedotti toissapäivänä, että rajanylityspaikoille Kaakkois-Suomessa on saapunut elokuusta lähtien tavallista suurempi määrä ihmisiä puutteellisin matkustusasiakirjoin. Suurimmat tulijaryhmät ovat olleet irakilaisia, somalialaisia ja jemeniläisiä. Puutteellisin asiakirjoin on saapunut 91 ihmistä, ja he ovat rajatarkastusten yhteydessä hakeneet Suomesta turvapaikkaa.
Kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan on maamme turvallisuuden kannalta tärkeää, että sisäministeri Mari Rantanen on ryhtynyt välittömästi toimenpiteisiin tilanteen haltuun saamiseksi.
– Sisäministeriössä aletaan valmistella nopeasti esitystä itärajan rajanylitysten hillitsemiseksi.
Ex-sisäministeri vähätteli ongelmaa
Viime eduskuntakaudella perussuomalaiset muiden silloisten oppositio puolueiden kanssa tekivät välikysymyksen koskien Suomen varautumista siirtolaisvirtojen ohjaamiseen perustuvaan hybridivaikuttamiseen. Vihreiden sisäministeri Krista Mikkosen mielestä opposition välikysymys oli uhka kansalliselle turvallisuudelle. Hän perusteli mielipidettään sillä, että oppositio haluaa tuoda julkiseen keskusteluun asioita, jotka eivät sinne kuulu.
– Mikkonen siis halusi vielä hetki sitten vaientaa koko keskustelun hybridioperaatioista rajalla. Nyt välikysymyksessä kuvattu tilanne on konkretisoitunut. Näemme siis käytännössä, kuinka suuri ero on siinä, että sisäministerinä toimii perussuomalainen kansanedustaja. Jos meillä olisi edelleen viherpunahallituksen vihreä sisäministeri olisi varmaa, ettei tilanteeseen olisi reagoitu näin tehokkaasti ja nopeasti. Kuulisimme korkeintaan virheellisiä väitteitä kansainvälisistä sopimuksista huolimatta turvallisuusuhkista rajallamme, Antikainen muistuttaa.
Suomen turvallisuus etusijalla
Istuvan hallituksen kantava teema hallitusohjelmassa on turvallisuus. Siksi hallitus on sopinut keskenään, että sisäministeriö valmistelee pikaisesti esityksen rajavartiolain sallimien toimien käyttöönottamisesta. Toimenpiteisiin voi sisältyä maahantulon rajoittamista, rajanylityspaikkojen sulkemista ja kansainvälisen suojelun hakemisen keskittämistä tietyille rajanylityspaikoille.
– Työtä rajan turvallisuuden eteen tehdään nopeutetusti. Sisäministeri Rantanen onkin ansiokkaasti painottanut, että Suomea ei enää päästetä vuoden 2015 tilanteeseen, Antikainen kiittelee.
– Me toimimme juuri kuten äänestäjillemme lupasimme. Asetamme Suomen turvallisuuden etusijalle nyt ja aina.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maahantulon rajoittaminen kansallinen turvallisuus rajojen sulkeminen hybridivaikuttaminen itäraja Krista Mikkonen Jemen Irak Sanna Antikainen Mari Rantanen Turvapaikanhakijat Somalia Venäjä perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus valmistelee rajoituksia itärajan liikenteeseen – Rantanen: ”Tilanteeseen, jossa olimme 2015, emme aio enää joutua”

Sisäministeriö valmistelee toimenpiteitä itärajalle – Mäkelä kiittelee ministeriötä napakasta toiminnasta

Sisäministeri Mari Rantanen itäraja-asiassa: ”Hallitus vastaa tähän tilanteeseen” (video)

Itärajalla poikkeuksellista turvapaikanhakijaliikehdintää, sisäministeri Rantanen kertoo viranomaisten seuraavan tilannetta tarkasti

Sisäministeri Rantanen A-studiossa: Koko itäraja voidaan tarvittaessa sulkea – ”Mikään kansainvälinen sopimus ei ole itsemurhasopimus”

Giorgia Meloni aikoo lähettää Välimeren turvapaikkaturistit leireille Albaniaan – koirat haukkuvat mutta karavaani kulkee

Suomen Perustan toiminnanjohtaja: Turvapaikan myöntäminen turvapaikanhakijalle ei ole ihmisoikeus

Suomi sulkee rajanylityspaikkoja – sisäministeri Rantanen: Tämä maahantulo on saatava loppumaan

Koponen: Rajat kiinni laittomilta maahantulijoilta
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää











