

LEHTIKUVA
Antikainen: Poliisiylijohtajan ristiriitaiset puheet al-Holin palautuksista heikentävät luottamusta poliisiin
Yle uutisoi keskiviikkona 11. joulukuuta nähneensä 21.11.2019 päivätyn asiakirjan, jossa kerrotaan ulkoministeriön asettaneen 15. marraskuuta työryhmän laatimaan suunnitelman al-Holin leirillä oleskelevien Suomen kansalaisten palauttamiseksi Suomeen. Asiakirjan on allekirjoittanut poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen, joka ennen uutisen julkituloa kiisti olleensa tietoinen suunnitelmasta tuoda leiriläisiä Suomeen.
Tämän jälkeen Poliisihallitus julkaisi tiedotteen, jonka mukaan Ylen näkemä asiakirja on salassa pidettävä poliisin omaan varautumiseen liittyvä suunnitelma.
– Poliisiylijohtaja kiistää nähneensä riviäkään suunnitelmasta, jonka on Ylen tietojen mukaan omakätisesti allekirjoittanut. Onko kyseessä tahallinen harhaanjohtaminen vai miten hänen allekirjoituksensa on suunnitelmaan päätynyt? Asian salailu poliisijohdon toimesta heikentää poliisin luotettavuutta kansalaisten silmissä. Sisäministeri Maria Ohisalon olisi syytä tutkia asiaa perinpohjaisesti, perussuomalaisten Sanna Antikainen huomauttaa.
Kolehmainen selitteli lausuntojaan
Yle haastatteli 10.12.2019 poliisiylijohtaja Seppo Kolehmaista al-Holin leiriläisten palautuksiin liittyen. Poliisiylijohtaja kertoi tuolloin Ylelle, ettei ole nähnyt riviäkään suunnitelmasta tuoda leiriläisiä Suomeen eikä poliisille ole esitetty asiaan liittyen virka-apupyyntöä.
Seuraavana päivänä Yle kertoi nähneensä poliisiylijohtajan allekirjoittaman suunnitelman leiriläisten palautuksesta ja siihen varautumisesta. Yle haastatteli Kolehmaista uudestaan torstaina 12. joulukuuta, jolloin tämä pyrki tarkentamaan puheitaan ja kertoi, ettei ole nähnyt ulkoministeriön suunnitelmaa siitä huolimatta, että työryhmässä on myös Poliisihallituksen edustus.
Salailu murentaa luottamusta
Samana päivänä Demokraatin haastattelussa Kolehmainen kertoi, että asiakirjan vuotamisesta on tehty rikosilmoitus valtakunnansyyttäjän toimistoon ja että kyseessä on poliisin oma asiakirja, jolla ei ole mitään tekemistä ulkoministeriön kanssa.
– Hallitus kaatui jo kertaalleen luottamuspulaan ja nykyisenkin hallituksen rivit rakoilevat pahasti Isis-naisten ja näiden lasten palauttamissuunnitelmien takia. Ulkoministeriössä valmistellaan salaista operaatiota ja poliisiylijohtaja kiistää nähneensä allekirjoittamiaan asiakirjoja. Vasen käsi ei tiedä mitä oikea tekee. Asioiden salailu murentaa kansalaisten luottamusta viranomaisiin, Antikainen toteaa.
Antikainen on jättänyt poliisiylijohtajan ristiriitaisten lausuntojen tutkimisesta kirjallisen kysymyksen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- uskottavuus poliisiylijohtaja Isis-perheet Maria Ohisalo Seppo Kolehmainen Sanna Antikainen SIsäministeri Luottamus Turvallisuus Terrorismi perussuomalaiset Poliisi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS haastoi kyselytunnilla al-Holin tapauksesta – hallitus luisteli kuin saippua

Immonen: Hallituksen salailua Isis-perheiden tuomiseksi Suomeen ei voi hyväksyä

Perussuomalaiset: Hallituksella on vakaa aikomus ja suunnitelma – ”Isis-naiset ovat tulossa”

Halla-aho Isis-palautuksista: konkreettinen uhka suomalaisten hengelle ja terveydelle

Ulkoministeri Pekka Haavisto tiedotustilaisuudessa: ”Ainakin lapset on saatava leiriltä turvaan kohtuullisen ajan kuluessa”

Poliisiylijohtajalta lähti myyntipuhe lapasesta – Kolehmaisen sankaritarina terroriteon estämisestä ei ole yksittäistapaus

Ministerit hokevat toistuvasti lapsen oikeuksista ja lapsen edun tärkeydestä – Meri: Lapsen etu ei voi oikeuttaa siihen, että samalla kuljetettaisiin terroristeja Suomeen
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Päivän pointti: Turun Sanomat kompostoi oman journalisminsa
KOLUMNI | Useimmat aikuiset ovat jossain kohtaa elämäänsä törmänneet siihen meluisaan ja kiusalliseen hetkeen, jolloin pieni lapsi alkaa kovaan ääneen vaatimaan kaupassa karkkia. Vanhempien järkipuhe hammaspeikoista tai kunnon ruoan syömisestä ei tehoa, makealle perso jälkeläinen vain korottaa ääntään. Vanhempien ”Ville-kulta, äidillä ei ole nyt rahaa karkkiin” ei tehoa. Ipanan mieli on lukinnut tavoitteensa – karkkia on saatava hinnalla millä hyvänsä. Jos äiti asettuu poikkiteloin, sen pahempi hänelle. Muut vanhemmat sitten seuraavat huvittuneena tahtojen taistelua.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Vigeliukselta pitkä lista STEA-järjestöavustuksia: ”Miljoonien eurojen tukia maahanmuuttajille ja monikulttuurisuuteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius vaatii kriittisempää tarkastelua sosiaali- ja terveysalan järjestöille myönnettäviin avustuksiin.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













