Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Antikainen: Rinteen hallitus kurjistaa kasvukeskusten ulkopuolisen Suomen

03.06.2019 |19:17

Viime viikolla julkisuuteen vuotanut hallitusohjelma on nyt virallisesti julkistettu. Ohjelmaan tutustumisen perusteella on selvää, ketkä siinä ovat voittajia ja ketkä häviäjiä.

Kasvukeskusten ulkopuolella asumisesta ja liikkumisesta ollaan tekemässä sietämättömän kallista, lasku tuhlailijahallituksen toimista lankeaa keskituloiselle veronmaksajalle.

– Kun polttoaineiden verotus kiristyy 200 miljoonalla, tavallisen perheauton 50 litran tankin täyttäminen maksaa jatkossa noin 2,5 euroa enemmän joka kerta. Vaikka kaikkein pienituloisimpien verotusta kevennettäisiin hieman, se ei paljon lohduta haja-asutusalueilla asuvia perheitä, jotka joutuvat ajamaan päivittäin pitkiä matkoja töihin sekä viedäkseen lapset kouluun ja harrastuksiin, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pohtii.

Autoilijoita rokotettu jo pitkään

Valtion tieliikenteestä keräämät verotulot ovat viimeisen kymmenen vuoden aikana jo nousseet hiukan vajaasta kuudesta miljardista viime vuoden lähes kahdeksaan ja puoleen miljardiin euroon.

Rahoja ei kuitenkaan ole käytetty liikenneinfran ylläpitoon, vaan korjausvelka on karannut käsistä ja tiestö on karmeassa kunnossa.

– Miten hallitus kuvittelee, että syrjäseuduilla voidaan enää jatkossa käydä töissä tai yrittää, kun tiestön kunto heikkenee ja polttoaineen hinta nousee tätä tahtia?

– Rinteen hallitus tuhoaa toimillaan syrjäseutujen pienyrittäjien sekä maantiekuljetuksista riippuvaisten suurempienkin yritysten elinkeinon. Samaan aikaan sitten vielä kuvitellaan, että työllisyysaste nousisi 75 prosenttiin, ja menot mitoitetaan sen mukaan, Antikainen moittii.

Kansa kaduille kuten Ranskassa?

Antikainen muistuttaa, että Ranskassa keltaliivien protestit alkoivat juuri polttoaineiden hinnankorotuksia vastustavina mielenosoituksina.

– Nähtäväksi jää, miten paljon lisää hallitus aikoo vielä kerätä kaupunkilaisilta tiemaksujen muodossa ja maaseudun asukkailta lämmityskuluja korottamalla, sekä ennen kaikkea, missä kohtaa suomalaisten ja erityisesti keskustan äänestäjien, joita hallitus eniten kurittaa, sietokyky tulee vastaan.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
8.
Suomen uutiset logo

Bergbom sanasodassa kokoomusedustajan kanssa – harhaanjohtava lainaus vaihtui ilmastonmuutosdenialismisyytöksiin

14.10.2026 |16:50

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi