

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Britannia maksaa turvapaikanhakijoiden hotelleista 7 000 000 puntaa päivässä
Laittomien siirtolaisten tulva Britanniaan jatkuu. Turvapaikanhakijoiden majoittaminen hotelleihin aiheuttaa jo lähes seitsemän miljoonan punnan kustannukset. Joka päivä. Ja kustannukset tulevat todennäköisesti nousemaan jatkossa. Kanaalin yli kumiveneellä Britanniaan tulee nyt valtavasti albanialaisia.
Britannia maksaa turvapaikanhakijoiden hotellimajoituksesta jo lähes miljoonaa puntaa päivässä, kertoo BBC. Parlamentin sisäasiain valiokunnan saamien tietojen mukaan hotellimajoituksen päiväkustannukset ovat nousseet yli kahdella miljoonalla alkuvuoden lukemista.
Monet Britannian EU-eron kannattajat olivat toivoneet, että EU:n ulkopuolella Britannia pystyisi paremmin päättämään omasta maahanmuuttopolitiikastaan. Brexit ei kuitenkaan tuonut helpotusta kumiveneellä Englannin kanaalin yli tulevaan laittomien siirtolaisten virtaan. Puolalaisten putkimiesten työskentely Britanniassa hankaloitui, mutta laiton maahantulo ei.
Ranska ei ole onnistunut estämään ihmissalakuljetusta
Osittain ongelma johtuu siitä, että Ranska on kyvytön tai haluton estämään ihmissalakuljettajien toimintaa omalla rannikollaan. Asiasta on pidetty kansainvälisiä kriisikokouksia ja Britannia on maksanut Ranskalle rahaa, jotta ranskalaiset estäisivät Britanniaan suuntautuvaa laitonta siirtolaisuutta, mutta käytännössä mikään ei ole muuttunut.
Jotkut epäilevät jopa, että Ranska ja muut EU-maat ovat pyrkineet rankaisemaan Britanniaa EU-erosta sallimalla ihmissalakuljettajien toiminnan. Esimerkiksi konservatiivien kansanedustaja Lee Andersson on sitä mieltä, että ranskalaiset nauravat salaa briteille lähettäessään laittomia siirtolaisia kanaalin yli.
Laittomasti tulleita tänä vuonna jo lähes 40 000
BBC:n mukaan kanaalin yli on tänä vuonna tullut ennätysmäärä laittomia siirtolaisia, lähes 40 000. Viime vuonna kanaalin yli kumiveneellä tulijoita oli alle 30 000. Tulijamäärät ovat kasvaneet räjähdysmäisesti muutaman viimeisimmän vuoden aikana.
Laittomien siirtolaisten lähtömaita tarkasteltaessa kärjessä ovat Albania, Afganistan ja Iran. Kolme neljäsosaa laittomasti maahan tulevista on 18-39-vuotiaita miehiä.
Ihmisoikeusjuristit estivät siirrot Ruandaan
Britannia on pyrkinyt hillitsemään tulijavirtaa monenlaisilla toimilla. Aiempi sisäministeri Priti Patel yritti saada merivartioston käännyttämään laittomien tulijoiden kumiveneet jo merellä. Merivartijat kuitenkin kieltäytyivät ottamasta vastuuta tämän seurauksena mahdollisesti hukkuvista siirtolaisista.
Toinen Priti Patelin hankkeista oli Ranskasta laittomasti tulevien turvapaikanhakijoiden siirtäminen Ruandaan, josta he saisivat turvapaikan, mikäli heidän hakemuksensa todetaan perustelluksi. Ensimmäistäkään Ruandan lentoa ei kuitenkaan vielä olla saatu ilmaan, sillä ihmioikeusaktivistit valittivat Euroopan ihmisoikeustuomioistuimeen, joka kielsi lennätykset.
Nykyinen sisäministeri Suella Braverman kuitenkin haaveilee, että siirrot Ruandaan saataisiin vielä joskus käyntiin. Tämän toivotaan hillitsevän laittomien tulijoiden intoa pyrkiä Britanniaan.
Kasarmimajoitus ei kelpaa
Britanniaan saapuu siis kanaalin yli ennätysmäärä laittomia tulijoita, jotka sijoitetaan aluksi prosessointikeskuksiin. Nämä tilapäistä alkumajoitusta varten tarkoitetut keskukset ovat hyvin ruuhkaisia ja ihmisoikeusaktivistit ovat huolissaan keskusten huonoista olosuhteista.
Kun turvapaikanhakijoiden hakemukset on otettu vastaan, heidät siirretään pidempiaikaiseen majoituspaikkaan, joka on yleensä hotelli. Aiemmin turvapaikanhakijoita majoitettiin myös vastaanottokeskuksiksi muutetuilla kasarmeilla, mutta pakolaisia auttavat järjestöt pitivät turvapaikanhakijoiden majoittamista entisiin kasarmirakennuksiin epäinhimillisenä.
Ammattisotilaille aiemmin kelvannut majoitus ei siis ollut riittävän hyvä turvapaikanhakijoille. Nyt turvapaikanhakijat majoitetaan pääosin hotelleihin ympäri maata, ja lasku kasvaa.
Albaanit tulevat
Viime vuonna tehdyistä turvapaikkahakemuksista vain neljä prosenttia on saatu käsiteltyä. Käsitellyistä hakemuksista 85 prosenttia johti myönteiseen päätökseen. Kanaalin yli viime vuonna tulleiden turvapaikkahakemuksista on siis 96 prosenttia vielä jonossa.
Tämän vuoden uusi ilmiö ovat Albaniasta tulevat turvapaikanhakijat, joiden määrä on räjähtänyt. Vuonna 2020 kanaalin yli tuli vain viitisenkymmentä albaania, mutta tänä vuonna albaaneja on tullut jo lähes 12 000, mikä tarkoittaa sitä, että noin yksi prosentti Albanian aikuisista miehistä on tullut Britanniaan hakemaan turvapaikkaa.
Britannian sisäministeriön edustaja arvelee albanialaisten suuren määrän johtuvan siitä, että albanialaiset rikollisryhmät ovat saaneet jalansijan ihmissalakuljetustoiminnassa Pohjois-Ranskassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Lee Andersson Suella Braverman Englannin kanaali laiton siirtolaisuus Priti Patel Ruanda Albania EU-ero Euroopan ihmisoikeustuomioistuin Iran Maahanmuuttopolitiikka Brexit Ihmissalakuljetus Turvapaikanhakijat Afganistan Britannia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mitä ihmettä? Suomalainen media vihjailee valkoisen pakolaisen auttamisen olevan rasismia (video)

Brittihallitus lähettänee laittomat maahanmuuttajat Ruandaan – kanaalin kautta saarivaltioon yrittävien määrä nelinkertaistunut

Purra: Pakolaisuuksia on todella erilaisia

Vuoden 2015 siirtolaiskriisin toistuminen on todellinen uhka – Purra: ”Itsenäisellä valtiolla on velvollisuus suojata itseään ja päättää, kuka saa tulla sen alueelle ja kuka ei

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Euroopan raja- ja merivartiovirasto Frontex: Laiton maahantulo lähes tuplaantunut EU:n ulkorajoilla alkuvuonna

Maapallon väkiluku jo 8 miljardia – paine kasvaa hyvinvoivassa maailmassa

Ei turvapaikkaa laittomasti maahan tulleelle – Britannian uusi lakiesitys haluaa pysäyttää kumiveneet

Karkotettavaksi tuomittu huumerikollinen suivaantui säilöönottoyksikön ruokaan: ”Aina vaan sitä samaa ja perunaa”
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.
Uusimmat

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

Vieraskieliset luottavat Yleisradioon – ja tunne on molemminpuolinen
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










