

LEHTIKUVA
Brittien sisäministeri haluaa lopettaa vapaan liikkuvuuden
Britannian sisäministeri pitää ihmisten vapaan liikkuvuuden lopettamista yhtenä tärkeimmistä brexitiin liittyvistä asioista. Avoimien rajojen tilalle brittiministeri esittää Australian mallin mukaista siirtolaisten pisteytysjärjestelmää.
Sisäministeri Priti Patel sai yleisöltä raikuvat aplodit luvatessaan ottaa maahanmuuton jälleen hallintaan ja lopettaa ihmisten vapaan liikkuvuuden.
– Toimiessani sisäministerinä tällä ratkaisevalla hetkellä maamme historiassa, minulla on erityinen velvollisuus ottaa maahanmuutto takaisin kontrolliin, sisäministeri Patel sanoi.
Pisteytys tuo maahan fiksuimmat ja parhaat
Konservatiivien puoluekokouksessa puhunut Patel ehdotti vapaan liikkuvuuden tilalle Australian mallin mukaista siirtolaisten pisteytysjärjestelmää, joka toimii Britannian etujen mukaisesti ja houkuttelee maahan ”fiksuimmat ja parhaat maahanmuuttajat”.
Muita tärkeitä teemoja sisäministeri Patelin puheessa olivat poliisin resurssien lisääminen taistelussa jengi- ja huumerikollisuutta sekä terrorismia vastaan. Manchesterissa pidetyssä puoluekokouksessa puhunut Patel muistutti kuulijoitaan Manchesterin areenalla kaksi vuotta sitten tehdystä islamilaisesta terrori-iskusta, jossa kuoli yli 20 pop-konserttiin tullutta nuorta.
Itsevarmasti hymyilevä Patel vertasi itseään Margaret Thatcheriin vaatiessaan, että konservatiiveista on tehtävä jälleen kerran ”lain ja oikeuden puolue”. Hän korosti myös Thatcherin opetuksia kansalaisten kuuntelemisessa: kansan tahdon on oltava poliitikon kompassi.
”Tehdään brexitistä totta”
Konservatiivien puoluekokouksen teemana oli ”Tehdään brexitistä totta”. Ministeri Patel korosti, että demokratiassa on kuunneltava kansalaisten tahtoa ja toteutettava se, liittyi se sitten rikollisuuden torjumiseen, maahanmuuttoon tai EU:sta eroamiseen.
Patelin mukaan ihmiset tiesivät minkä puolesta äänestivät, ja menettävät luottamuksensa politiikkaan, jos kansalaisten enemmistön tahtoa ei noudateta brexitin suhteen.
Ei tarvitse luentoja liberaalilta eliitiltä
Lontoossa vuonna 1972 syntynyt Priti Patel on intialaisen maahanmuuttajaperheen tytär. Hänen sukunsa muutti Intiasta ensin Ugandaan ja sieltä Englantiin, kun diktaattori Idi Amin karkoitti aasialaiset maasta.
Taustastaan huolimatta sisäministeri Patel kannattaa vapaan siirtolaisuuden rajoittamista ja siirtolaisten pisteyttämistä, koska katsoo sen palvelevan Britannian etua ja turvallisuutta.
– Tämä maahanmuuttajaperheen tytär ei tarvitse luentoja liberaalilta eliitiltä, Patel sanoi.
Priti Patelin konservatiivien puoluekokouksessa pitämä puhe on katsottavissa kokonaisuudessaan The Telegraph -lehden YouTube-kanavalta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Priti Patel rajapolitiikka Pisteytysjärjestelmä vapaa liikkuvuus Australian malli Brexit Britannia EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho vaatii EU:n vapaan liikkuvuuden lopettamista: ”Johtaa epäterveeseen muuttoliikkeeseen, joka on haitallista valtioille”

Halla-aho: Euroopan tehtävä on suojella omia yhteiskuntiaan haitalliselta maahanmuutolta – ”Turvapaikanhakijoiden liikkuminen EU:n sisällä mieleiseensä valtioon on katkaistava”

Halla-aho: Schengen-järjestelmää pitäisi uudistaa niin, että laittoman siirtolaisuuden torjunnasta tulisi laillinen peruste palauttaa sisärajavalvonta

Perussuomalaiset: Työvoiman vapaa liikkuvuus on aiheuttanut väestökriisin monissa Itä-Euroopan maissa ja luonut halpatyömarkkinat Länsi-Eurooppaan

Halla-aho Brexitistä: Vapaakauppa ei edellytä ihmisten vapaata liikkuvuutta

Kanaalin laittoman ylityksen hinta nousee Brexitin lähestyessä

Laaja brittikysely: Yli puolet haluavat brexitin toteutuvan

Brittihallitus julkaisi brexit-lakiesityksen – erosopimus voi astua voimaan lokakuussa

Politico: Brexit-vitkuttelun synkkä hinta – yli puolet briteistä valmiita turvautumaan väkivaltaan ratkaisun vuoksi
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











