

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Cancel-kulttuuri ei pure kaikkiin: Poliisinmurhaajan puhetilaisuutta ei peruta
Yhdysvalloissa on noussut yleiseksi ilmiöksi, että yliopistoilla pidettäviä tilaisuuksia vaaditaan peruutettaviksi, jos vierailevan puhujan poliittinen mielipide ei miellytä. Joskus peruuttamisvaatimus menee läpi, joskus ei. Ainakaan Mustaan pantteriin tämä cancel-kulttuuri ei pure.
New Yorkin osavaltion pohjoislaidalla Brockportissa toimiva SUNY-yliopisto on kohun keskellä päätettyään kutsua entisen Mustien panttereiden jäsenen vierailevaksi puhujaksi, kertoo Newsweek. Esiintymään kutsuttu henkilö tuomittiin vuonna 1971 kahden poliisin murhasta elinkautiseen.
SUNY-yliopistolla huhtikuun alussa pidettävän keskustelutilaisuuden otsikko on ”Mustan vastarinnan historia, USA:n poliittiset vangit ja kansanmurha: keskustelu Jalil Muntaqimin kanssa”.
Mustat pantterit eivät epäröineet tarttua aseisiin
Mustat pantterit olivat 60-80-luvuilla toiminut, marxilaisuuteen perustunut järjestö, joka ajoi mustien oikeuksia väkivaltaa kaihtamatta. Muntaqim liittyi Mustiin panttereihin 16-vuotiaana. Kolme vuotta myöhemmin hän muutti New Yorkiin tarkoituksenaan tappaa poliiseja, koska oli lapsena nähnyt poliisin tappavan hänen setänsä.
– Me luulimme puolustavamme mustaa yhteisöä, Jalil Muntaqim sanoi ehdonalaiskuulemisessa vuonna 2020. Me ajattelimme, että jossain vaiheessa mustien yhteisö tulisi meidän tueksemme.
Vankilassa ollessaan Jalil Muntaqim (aiemmalta nimeltään Anthony Jalil Bottom) kääntyi muslimiksi. Hän vapautui vuonna 2020 istuttuaan elinkautista tuomiotaan 49 vuotta.
Monet vaativat tilaisuuden peruuttamista
Monet tahot ovat vaatineet yliopistoa perumaan puhetilaisuuden. New Yorkin poliisien hyväntekeväisyysjärjestön puheenjohtaja Patrick Lynch kirjoitti vetoomuksessaan, että Muntaqim ”ei ole sankari eikä poliittinen vanki”.
– Hän on murhaaja, joka ei kadu tekoaan, eikä voi opettaa mitään muuta kuin miten yhteiskunta revitään rikki väkivaltaa käyttämällä.
Toisen murhatun poliisin leski kirjoitti yliopistolle kirjeen pyytäen puhetilaisuuden peruuttamista. Hänen mielestään yliopisto esittää murhaajan väärässä valossa.
– Minun mieheni makasi maassa ja aneli armoa, kertoen että hänellä on vaimo ja lapsia, leski kirjoitti.
Poliisimurhaajan tarina on ”uusi näkökulma”
Yliopisto ei kuitenkaan aio peruuttaa esitelmätilaisuutta. Yliopisto sanoo lausunnossaan, että se ei hyväksy Muntaqimin aiempia väkivaltaisia tekoja, mutta vetoaa sananvapauteen.
– SUNY-yliopisto on useasti järjestänyt puhetilaisuuksia, joissa on mielipiteitä jakavia esiintyjiä eri taustoista. Nämä keskustelut eivät ole helppoja, eikä niiden ole tarkoituskaan olla. Niiden tarkoitus on antaa uusia näkökulmia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Entistä useampi tutkija pitää cancel-kulttuuria uhkana akateemiselle vapaudelle – toiset kieltäytyvät tunnustamasta ilmiön olemassaoloa

Nyt se on tutkittu: yliopistoissa syrjitään perinteisten arvojen kannattajia

Jouluparaatin osallistujien yli ajanut mies on musta räppäri, jolla on pitkä rikosrekisteri – valtamedia levittää omaa teoriaansa teon tahallisuudesta

Woketus huipussaan – USA:n yliopistot tarjoavat tukea Rittenhouse-tuomiosta traumatisoituneille opiskelijoille

Vasemmistolla raivopäinen someviikonloppu: aseellisen väkivallan kaipuuta, idiootiksi nimittelyä, lukiolaisen kiusaamista – Anna Kontula tyhjensi lopulta pajatson ja haukkui asiaan puuttuneet

Ruotsin opetusministeri: Akateemista vapautta on suojeltava cancel-kulttuurilta
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










