

LEHTIKUVA
Elokapina saa toisinajattelijan kysymään: Aiheutammeko lapsillemme turhaa kuolemanpelkoa hysteerisellä ilmastoahdistuksella?
YK:n ilmastopaneeli on herättänyt vilkasta keskustelua vuosien ajan. On kuitenkin ihmisiä, joiden mielestä sen kannanotot ovat osin liian hälyttäviä ja aiheuttavat turhaa ahdistusta. ”Meillä on paljon suurempiakin ongelmia”, toteaa toisinajattelija SVT:n ohjelmassa.
Viime syksynä Linnea Backman istuutui ajoradalle aamuruuhkan aikaan ja katkaisi liikenteen risteyksessä Luulajan keskustassa. Hän syyllistyi kansalaistottelemattomuuteen. Backman on Elokapinan (Extinction Rebellion) jäsen.
– Pelkään henkeni edestä ja olen vailla uskoa tulevaisuuteen, hän perusteli mielenilmaustaan SVT:ssä.
Backman sanoo tekonsa olleen epätoivoinen, koska aikuisten maailma ei ota ilmastokriisiä tarpeeksi vakavasti.
– On täysin sairasta, että järjestelmämme pakottaa meidät autoilemaan tolkuttomasti.
”Onpa otsaa huijata lapsia”
Kun yhteiskuntakriitikko ja toisinajattelija Mikael Berggren kuulee Elokapinan aktivistin perustelut käyttäytymiselleen, saa se tunteet pintaan.
– Pitääkö meidän todellakin herättää lapsissamme kuolemanpelkoa ja saada heidät sitten parkkeeraamaan itsensä keskelle katua kylttiensä kanssa? Berggren kysyy SVT:n Åsiktsbubblan-ohjelmassa.
– Onpa porukalla otsaa huijata lapsia, niin etteivät nämä saa edes öisin unta, Berggren siunailee.
– Meillä on käsissämme paljon suurempiakin ongelmia kuin ilmaston lämpeneminen.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- toisinajattelija kuolemanpelko ilmastoaktivisti YK:n ilmastopaneeli turha autoilu Mikael Berggren Linnea Backman Luulaja ilmastokriisi Extinction Rebellion Elokapina ilmaston lämpeneminen ilmastoahdistus IPCC Kansalaistottelemattomuus Ilmastonmuutos Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elokapina tukkii Helsingin ydinkeskustan hermopisteen, Tynkkyseltä jälleen tiukkasävyistä kommenttia paikan päältä (suora lähetys)

Mäkynen: Elokapinan maksettava lainvastaisten mielenilmausten aiheuttamat kustannukset

Elokapinan johtoporras möläyttää salaisella videolla, miksi se painostaa Marinia ja Saarikkoa hätätilajulistukseen – ”ihan massiivinen merkitys sille, miten liike sen jälkeen kasvaa”

Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”

Elokapinan pomoporras paniikissa kohuvideosta – vaatii omien kasvojensa sumentamista, vaikka tuuppii itse lapsia mielenosoitustensa tykinruoaksi

Melko härskiä – poliisin käskyjä tahallaan rikkova Elokapina pyytää poliisia estämään vastamielenosoituksen toimintaa

Immonen: Ohisalo ei uskalla tuomita Elokapinan laittomuuksia – ”Ei ole paljon vaadittu, että sisäministeri toteaa lain rikkomisen olevan väärin”

Ekomielenosoittajat vauhdissa: Pysäyttäkää öljy, pysäyttäkää ambulanssit, tuhotkaa taide

Maidot lattialle – nyt tulee Eläinkapina!
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

USU: Suomalaiset vaativat naamioitumista yleisillä paikoilla kuriin – yli puolet kieltäisi kasvojen peittämisen
Reilusti yli puolet suomalaisista kieltäisi naamioitumisen kaduilla. USU-gallupin mukaan 54 prosenttia kannattaa ja 26 prosenttia vastustaa kasvojen peittämisen kieltämistä Suomessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää














