

LEHTIKUVA
Elomaa: Hallituksella ei ole uskottavia vaihtoehtoja korvata turpeen käyttöä
Perussuomalaisten kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa laati kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyi hallituksen suunnitelmista rajoittaa turpeen käyttöä sekä arviota turpeen käytön merkityksestä myös energiakäyttöä laajemmin.
Hallitusohjelmassa tavoitellaan turpeen energiakäytön puolittamista vuoteen 2030 mennessä, mikä tarkoittaa käytännössä tuntuvia turpeen käytön alasajoa edistäviä toimia jo lähivuosina.
Maaseudun ihmiset ahtaalla
Turvetta voidaan hyödyntää monipuolisesti myös varsinaisen energiakäytön lisäksi. Turvetta käytetään muun muassa maataloudessa kuivikkeena sekä imeytysaineena ja kompostoinnissa.
– Hallitus mainostaa kovasti vihreää politiikkaansa, jonka yksi tavoite on nuijia turpeenkäyttö maanrakoon. Turpeella on myös energiakäytön lisäksi lukuisia muita käyttötarkoituksia, jotka usein jäävät keskustelussa taka-alalle. Kannan suurta huolta siitä, miten turpeen käytön alasajo tullaan korvaamaan yhtä toimivilla ja taloudellisilla ratkaisuilla.
– Turpeen käyttötarkoitukset ovat moninaiset ja se on keskeinen osa lukuisten suomalaisten elinkeinotoiminnan harjoittamista. Kovin isku osuu juuri maaseudulle missä monet tilat ovat jo entuudestaan vaikeuksissa ja elinvoima uhkaa hiipua. Ei tätä kehityskulkua pidä väkisin jouduttaa. Ihmettelen suuresti hallituksen intohimoa ajaa maaseudun ihmiset ahtaalle, Elomaa sanoo.
Epäselvää, millä korvataan
Hallitus esitti vastauksessaan kirjalliseen kysymykseen, että turpeella tuotettu sähkö tulee mitä todennäköisimmin korvattua muilla tuotantotavoilla kuten tuulivoimalla. Vastauksesta käy ilmi, että hallitus on tietoinen myös turpeen lukuisista käyttötarkoituksista.
Maa- ja metsätalousministeriö ja ympäristöministeriö ovat vastauksen mukaan rahoittaneet tutkimuksia esimerkiksi rahkasammaleen mahdollisuuksista korvata kasvuturvetuotteita.
– Orastavan rahkasammaltutkimuksen lisäksi vastauksessa ei tarjottu konkreettisia ratkaisuja avainkysymykseen eli siihen, miten turve korvataan. Rahkasammaltutkimus kuulostaa tässä tilanteessa lähinnä huonolta vitsiltä. Pitäisi olla oikeasti jotain vaihtoehtoista tilalle.
Hälyttävä esimerkki kampittamisesta
Elomaa pitää taloudelle ja työllisyydelle haitallisia hallituksen toimia suurena virheenä. Asiaa ei helpota yhtään koronan seurauksena tuntuvasti heikentyneet talousnäkymät.
– On täysin käsittämätöntä, miten ajattelemattomasti ja vastuuttomasti hallitus toimii turpeen tuotannosta riippuvaisia elinkeinonharjoittajia kohtaan näinä vaikeina aikoina. Luulisi, että edes tämä pandemia olisi saanut hallituksen laittamaan jäitä hattuun turvetuhonsa kanssa, mutta ei.
– Tässä on hälyttävä esimerkki siitä, miten punavihreää ympäristöpolitiikkaa harjoittava hallitus kampittaa talouttamme ja aiheuttaa koronakriisin kanssa kamppailevalle Suomelle suurta vahinkoa, Elomaa sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- energiatuotanto koronaepimedia kustannukset Ritva ”Kike” Elomaa Maaseutu Turve perussuomalaiset talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hakkarainen maatalouspolitiikan äänestyksistä: Järjetöntä ja nöyryyttävää

Reijonen: Nostaako turpeen käytön alasajo kotitalouksien ja yritysten energian hintaa?

Putkonen: Kellahtaako Marinin hallitus turvemättääseen?

Hukari: “Ajatus siitä, että Suomen turvetuotannon lopettaminen pelastaa maapallon ilmaston, kertoo jotain vihreiden suhteellisuudentajusta”

Perussuomalaiset maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsenet: Emme hyväksy maa- ja metsätaloutta harjoittavien ihmisten syyllistämistä ilmastopolitiikan varjolla

Immonen: Hallitus ajaa turvealan yritykset alas myrkynvihreällä politiikallaan

Perussuomalaiset: Hallituksen vihamielinen suhtautuminen turpeeseen aiheuttaa laajaa työttömyyttä, energiahintojen nousua ja huoltovarmuuden rapautumista

Perussuomalaiset kyselytunnilla turpeenkäytön alasajosta: ”Edes keskustalla ei ole kanttia nousta vihreitä vastaan”
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.