

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Elomaa ja Peltokangas eivät hyväksy ulosottomiesten tulospalkkausta
Kansanedustajat Ritva ”Kike” Elomaa ja Mauri Peltokangas ovat laatineet kirjallisen kysymyksen, jossa he kysyvät hallituksen suhtautumista ulosottomiesten tulospalkkaukseen. He haluavat kuulla suoran vastauksen onko hallituksen mielestä ulosottomiesten tulospalkkaus ongelmallinen ja pitäisikö tulokseen perustuva palkkiojärjestelmä uudistaa.
Ulosottomiesten palkasta tällä hetkellä noin kolmannes muodostuu perimis- eli tulospalkkioista. Kansanedustajat Ritva ”Kike” Elomaa ja Mauri Peltokangas pitävät aivan käsittämättömänä tätä käytäntöä, koska se saattaa ohjata ulosottomiehiä toimimaan velallisten edun vastaisesti.
– Ulosottomiesten tulospalkkausta on perusteltu tehokkuuden kasvattamisella, mutta velallisten aseman kannalta tämä ei ole hyvä asia, Elomaa sanoo.
– Vaarana tällaisessa tulospalkkiojärjestelmässä on se, että valtion virkamies saattaa nähdä oivan mahdollisuuden tienata helppoa rahaa velallisen kustannuksella, Peltokangas toteaa.
Saattaa johtaa ylilyönteihin
Ulosottomiehen palkkio kasvaa muun muassa ulosottoon joutuneen suorittaessa automaattisen kuukausimaksun. Myös ulosottomiesten esimiehille maksetaan tulospalkkioita esimerkiksi ulosmitatun omaisuuden myynnistä. Elomaan ja
Peltokankaan mielestä omaisuuden mahdollisimman pikainen ulosmittaus ja myyminen ulosotossa olevia kuuntelematta on moraalitonta.
– Tulospalkkaus johtaa siihen, että peritään saatavat nopeasti ilman miettimättä velallisia. Tämä saattaa johtaa ylilyönteihin ja omaisuuden kauppaamiseen alihintaan, Elomaa harmittelee.
Peltokangas on Elomaan kanssa samoilla linjoilla.
– Moni ulosottomies ja heidän esimiehensä pääsevät hyviin tienesteihin, mikäli hädässä olevan ihmisen omaisuutta myydään armotta joskus jopa alle puoleen hintaan omaisuuden arvosta, Peltokangas sanoo.
Provisioita ihmisten hädästä
Tulospohjainen palkkiojärjestelmä on valtion virkamiehillä hyvin poikkeuksellinen. Ulosottomiehen työssä on velkojen ulosmittaamisen lisäksi olennaista tukea velallisia selviytymään maksuista. Tämä vaatii ammattitaitoa ja hyvää tilannetajua sekä ymmärrystä velallisten talouden kokonaisuudesta.
Elomaan ja Peltokankaan mielestä myös joustavuutta tarvitaan. On kaikkien osapuolten etu, että velat tulevat maksetuiksi. Jotta tämä toteutuisi on kuunneltava myös velallisia. Tulospalkkauksesta luopuminen toisi myös vakautta ulosottomiesten tuloihin.
– Ulosottomiesten päätökset ovat velallisille isoja ratkaisuja ja yhteiskunnan kannalta on ilman muuta etu, että ulosotossa olevat selviävät veloistaan ja pääsevät takaisin jaloilleen. Koronan myötä velkaongelmat tulevat lisääntymään dramaattisesti. Ei meistä kukaan halua, että velallisten kohtelussa toistetaan 90-luvun laman velallisten kohtelun raskaita virheitä, Elomaa korostaa.
– On täysin oikeustajuni vastaista, että valtion virkamiehet nauttivat provisioita ihmisten hädästä. Lakimuutos tällaiseen järjettömyyteen pitää saada eduskunnassa aluilleen heti. Miten tällainen voi olla suomessa edes mahdollista, Peltokangas jyrähtää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tulospalkkaus ulosottomiehet velalliset ulosotto Mauri Peltokangas Ritva ”Kike” Elomaa perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen: Missä ovat hallituksen lupaamat toimet ylivelkaantumisen vähentämiseksi?

Mäkynen: Merkinnät maksuhäiriöistä keskeytettävä koronan ajaksi

Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista

Elomaa: Valtion on puututtava velkaantumiseen kovalla kädellä

Ranne: Punavihreä hallitus ei aja vähävaraisten sairaiden asiaa
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.