

LEHTIKUVA
Etsintäkuulutettu siivooja otettiin kiinni Ruotsin pääministerin kotoa
Ruotsin pääministerin kotoa otettiin joulun alla kiinni laittomasti maassa ollut siivooja. Vain paria kuukautta aiemmin uusi pääministeri oli virkaanastujaispuheessaan ilmaissut huolensa pimeistä työmarkkinoista ja rikollisuudesta, joka ”myrkyttää meidän yhteiskuntamme”. Todellisuus oli tälläkin kertaa toista kuin juhlapuheet.
Joulun alla poliisi sai hälytyksen pääministeri Magdalena Anderssonin kotiin Nackan kaupunginosassa. Expressen-lehden tietojen mukaan siivousfirman työntekijät olivat laukaisseet hälytyksen vahingossa. Poliisin hälytyskeikka päättyi siihen, että yksi siivoojista otettiin kiinni, koska henkilöpapereita tarkastaessaan poliisit huomasivat, että siivooja on etsintäkuulutettu.
Ruotsin ensimmäinen naispääministeri
Pääministeri Andersson (sd) oli kyseisenä iltapäivänä valtioneuvoston palatsissa pitämässä tiedotustilaisuutta hallituksen koronatoimista. Andersson valittiin Ruotsin ensimmäiseksi naispääministeriksi marraskuussa 2021 pitkän hallituskriisisekasotkun päätteeksi Stefan Löfvenin (sd) erottua pääministerin tehtävästä. Andersson ehti jo itsekin kertaalleen erota pääministerin tehtävästä hoidettuaan sitä vain muutamia tunteja.
Laittomasti maassa oleskeleva siivooja työskenteli pääministeri Anderssonin kotona. Anderssonilla on käytössään myös pääministerin virka-asunto, Tukholman keskustassa sijaitseva Sagerin talo, josta hänen ei tarvitse maksaa veroa, koska hän ei asu siellä vakituisesti.
Työskennellyt laittomasti puolitoista vuotta
Nackan poliisiaseman päällikkö Tommy Kalenius kertoo Expressenille, että poliisi meni pääministerin kotiin saatuaan murtohälytyksen. Henkilöpapereita tarkastettaessa kävi ilmi, että siivooja oli etsintäkuulutettu laittoman maassaolon takia, joten hänet otettiin kiinni ja luovutettiin Maahanmuuttoviraston haltuun jatkotoimia varten.
Kyseinen siivooja on 25-vuotias nainen, joka on kotoisin Nicaraguasta. Hänet määrättiin käännytettäväksi Ruotsista jo keväällä 2020, mutta nainen jäi maahan laittomasti. Hän on sen jälkeen työskennellyt ilman työlupaa.
Syksyllä 2020 nainen sai tuomion Åhlénsin tavaratalossa tehdystä myymälävarkaudesta. Tuomio oli ehdollinen, koska naista ei oltu aiemmin tuomittu. Häntä ei kuitenkaan poistettu maasta tuomion yhteydessä. Syksyllä 2021 naisesta annettiin etsintäkuulutus.
Media viivytteli tapauksesta kertomista – pääministeri ei kommentoi
Laittomasti maassa olleen siivoojan kiinniotto tapahtui jo 21. joulukuuta. Ruotsin media uutisoi siitä kuitenkin vasta 8.1. tämän vuoden puolella.
Pääministeri Magdalena Andersson ei halunnut kommentoida tapausta Expressen-lehdelle, joka paljasti asian ensimmäisenä. Turvallisuuspoliisi Säpö kommentoi vain sen verran, että pääministerin kotona työskentelevien henkilöiden taustojen tarkistaminen ei kuulu heidän toimenkuvaansa.
Monet poliitikot ovat kritisoineet sitä, että pääministerin kotona työskentelevien henkilöiden taustoja ei ole tarkistettu. Turvallisuusasiantuntija Johan Wiktorin pitää erityisen huolestuttavana sitä, että laittomasti maassa ollut siivooja on kotoisin Nicaraguasta, joka hänen mukaansa tekee läheistä tiedusteluyhteistyötä Venäjän kanssa.
Juhlapuheissa kannetaan huolta pimeästä työstä – käytännössä ei
Pääministeri Magdalena Andersson ilmaisi virkaanastujaispuheessaan huolensa maahanmuuttajien syrjäytymisestä ja rikollisuudesta. Hän totesi myös, että maahanmuuttajien rikollinen toiminta on ”häpeällisen hyvin integroitunut meidän talouteemme”.
– Tätä kannattaisi jokaisen miettiä, jos ostat remontteja tai muuta työtä kohtuuttoman halvalla hinnalla, pääministeri Andersson sanoi juhlapuheessaan. Tai tilaat huumeita kotiinkuljetuksena tai ostat seksiä.
– Jokainen, joka sellaiseen ryhtyy, on mukana rahoittamassa sitä väkivaltaa, joka myrkyttää meidän yhteiskuntamme.
– Tästä asiasta pitää ihan jokaisen kantaa oma, henkilökohtainen vastuunsa, pääministeri sanoi virkaanastujaispuheessaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Johan Wiktorin etsintäkuulutus maahanmuuttajien rikollisuus pimeät työmarkkinat Nicaragua Magdalena Andersson laiton maassaolo käännyttäminen sosialidemokraatit säpo Turvallisuuspoliisi Maahanmuuttovirasto Stefan Löfven Ruotsi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pakko on paras muusa – Ruotsi aikoo laittaa ulkomailla syntyneet naiset töihin

Oikeusvaltion perusta vapisee Ruotsissa – 800 murhaa vailla ratkaisua

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Purra: Salakuljettajien ja siirtolaisten tiedossa on, minne kannattaa suunnata ja mitä porsaanreikiä maahan pääsyyn voi hyödyntää – ”Jokainen ministerin ajattelematon ulostulo kuin kutsuhuuto”

Hallitus husaa miljardeja maailmalle ja rakentelee puoluetovereille hillotolppia – Purra: ”Eduskunnassa enää alle 40 ihmistä, joiden ykkösasia on Suomi”
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.
Uusimmat

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










