Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

EU tarjoaa 2 000 euroa palautusrahaa Kreikan saarten leiriläisille

13.03.2020 |09:46

EU tarjoaa kaksi tuhatta euroa vapaaehtoisesti kotimaihinsa palaaville siirtolaisille, BBC uutisoi. Palautukset toteutetaan YK:n siirtolaisuusjärjestö IOM:n ja EU:n rajavalvontajärjestö Frontexin avulla. Palautuksille on Kreikan hallituksen tuki.

EU:n sisäasiain komissaari Ylva Johansson kertoo palautusrahan koskevan ihmisiä, jotka ovat saapuneet saarille ennen tätä vuotta. Palautusrahaan tulee tarttua maaliskuun aikana. Järjestely koskee viittä tuhatta ihmistä.

Saarilla on ihmisiä, joilla ei ole käytännössä mahdollisuutta saada turvapaikkaa EU-maista. Saarilla on esimerkiksi ihmisiä läntisen Afrikan maista ja Pakistanista.

Kreikka on toistaiseksi keskeyttänyt turvapaikkahakemusten käsittelyn.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Yritys rajoittaa maahanmuuttoa ajautui Saksassa historialliseen kaaokseen – Antifa miehitti kristillisdemokraattien toimiston, demarit varoittavat oikeistoa “helvetin porttien avaamisesta”

01.02.2025 |20:59
5.
Suomen uutiset logo

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan

06.02.2025 |19:24
6.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen

02.02.2025 |20:15
8.
Suomen uutiset logo

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla

06.02.2025 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”

06.02.2025 |15:59

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 3/2024

Mainos kuva

Lue lisää