Artikkeli kuva

Matteo Salvini. / FLICKR

EU:lle populistijohtaja? Italian sisäministeri tunnustelee EU-kriittisten liittoumaa ja vihjaa tavoittelevansa EU-komission puheenjohtajuutta

09.01.2019 |19:47

Kännissä alati söhläävä EU-komission puheenjohtaja Jean-Claude Juncker ei ole erityisen hyvä käyntikortti Euroopalle. Voisiko hänen seuraajakseen sovitella italialaisen populistipuolueen staraa Matteo Salvinia?

Asia ei ole enää pelkän ajatusleikin tasolla, sillä Italian sisäministerinä toimiva Matteo Salvini tunnustelee parhaillaan mahdollisuuksiaan hakeutua Euroopan komission puheenjohtajaksi.

Salvini tunnustelee myös mahdollisia yhteistyötahoja europarlamentissa. Salvini tapaa Puolan Laki ja oikeus -puolueen johtajan Jarosław Kaczyńskin Varsovassa keskiviikkona, Reuters uutisoi. Salvinin Liitto kuuluu ENF-ryhmään, kun Kaczyńskin puolue istuu ECR-ryhmässä.

Molempien puoluejohtajien puolueita yhdistää EU-kriittisyys. Sen sijaan niillä on eri näkemys suhtautumisestaan Venäjään. Puolan hallituksen suhteet Venäjään eivät ole yhtä lämpimät kuin Italian hallituspuolueen Liitolla.

Sen sijaan molemmilla puolueita yhdistää laittoman maahanmuuton vastustaminen.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”

22.04.2025 |16:13
4.
Suomen uutiset logo

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista

22.04.2025 |15:13
7.
Suomen uutiset logo

Brittipoliisi varoitti miestä kadulla: “puhu englantia”-kehotus voi olla viharikos

23.04.2025 |11:25

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää