

LEHTIKUVA
Giorgia Meloni parlamenttivaalien alla: ”Italialaiset ensin” ei ole pelkkä iskulause
Poliittisten vastustajien ”äärioikeistoksi” nimeämä liikehdintä alkoi nousta Italiassa vuonna 2011. Vuonna 2022 saattaa vihdoin olla aika, jolloin aikuistunut sekä kypsynyt kansallismielinen puolue pääsee kansan tuella poimimaan muutoksen hedelmät. Italian parlamenttivaalit pidetään 25. syyskuuta.
Mielipidetiedustelujen mukaan Italian veljet- puolue (Fratelli d’Italia) tulee saamaan syyskuun lopun parlamenttivaaleissa neljänneksen äänistä. Jos näin käy ja muutkin oikeistopuolueet menestyvät veljien imussa, niin Giorgia Melonista tulee Italian seuraava pääministeri.
Länsimainen media suhtautuu demokratian toteutumiseen Italiassa usein happamasti, mutta maan sisällä elää toive muutoksesta.
– Meloni on pysytellyt hallituksen ulkopuolella, eikä ole liannut käsiään koalitioihin, sanoo Pierluigi Testa roomalaisesta Trinità dei Monti -ajatushautomosta.
– Viime aikoina Meloni on asemoinut itsensä pikemminkin konservatiiviksi kuin euroskeptikoksi, ja se on laajentanut hänen kannattajakuntaansa.
Italian veljet pystyy muutokseen
Giorgia Melonin kampanjoi syyskuun alussa L’Aquilan keskiaikaisessa yliopistokaupungissa Abruzzon alueella Keski-Italiassa. Politico-julkaisun mukaan Meloni oli valinnut paikan siksi, että Italian veljet on johtanut kaupunkia viitisen vuotta.
– 25. syyskuuta te päätätte, onko tämä maa valmis vapauteen, Meloni tervehti kannattajiaan.
– Täällä nähdään, kuinka me haluamme hallita Italiaa.
L’Aquilasta on tullut näyteikkuna koko Italialle siitä, että Italian veljet pystyy toteuttamaan muutoksen. Itse asiassa Italian media pitää kaupunkia laboratoriona, jossa testataan äärioikeiston piiriin lasketun puolueen tapaa hallita.
Italialaiset ensin
L’Aquilan asukkaat antavat kiitosta Italian veljille siitä, että asiat sujuvat nyt kaupungissa ja pysähtyneisyyden aika on ohi. Toisenlaisiakin äänenpainoja löytyy ja erityisesti puoleen vähemmistö- ja maahanmuuttopolitiikka on nostanut monella paikallisella karvat pystyyn.
”Kiitos Italian veljien, maahanmuuttajien ohituskaista sosiaalisessa asuntojonossa on katkaistu”, Meloni kirjoitti vuonna 2019. ”Italialaiset ensin ei ole pelkkä iskulause”.
Riitaa tuli siitäkin, että L’Aquilan kaupunki ei suostunut jakamaan ruokakuponkeja maahanmuuttajille pandemian aikana.
Abruzzon alueen maahanmuuttoaktivistin mielestä seutu ei kuitenkaan ole rasistista, mutta ”siellä missä oikeisto on vallassa, maahanmuuttoasiat eivät ole ensimmäisinä esillä”.
– Tiedämme, että he eivät halua meitä tänne, nigerialaistaustainen Patrick Guobadia toteaa Politicolle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Trinità dei Monti sosiaalinen asuntojono Abruzzo L’Aquila euroskeptikot Italialaiset ensin Patrick Guobadia Pierluigi Testa kansallismielinen puolue oikeistopuolueet oikeistokoalitio Italian vaalit 2022 Italian veljet Fratelli D’Italia muutos maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni pandemia Konservatiivi Rasismi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italian pääministeri Draghi erosi – oikeisto voitonvarmana kohti syksyn mahdollisia vaaleja

Kansallismielinen oikeisto nousemassa valtaan Italiassa – maahanmuuttokriittinen Giorgia Meloni puolustaa perinteisiä arvoja

Italiassa mällätään suomalaisten veroeuroilla – Huru ja Junnila: Missä valvonta, missä hätäjarru?

Suomalaiset maksavat ensin italialaisten taloremontit ja remontoivat pakosta omat talonsa energiatehokkaiksi – ”Suomi on tehnyt valtavan virheen olemalla innokkain EU-komission ehdotusten tukija”

Perussuomalaiset elpymispaketin valvonnasta: Suomen pitäisi valvoa Italiaa, koska siellä meidän rahat ovat

Italian ihmemaassa on jaettu ilmaisiin energiaremontteihin jo 21 miljardia – arvaa kuka maksaa

Italia äänestää sunnuntaina muutoksesta – äänestäjät haluavat pois politiikan umpikujasta

Giorgia Meloni voitti Italian parlamenttivaalit: ”Italialaiset voivat taas olla ylpeästi italialaisia”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.

Oikeusministeri Meri vie eläimet rääkkääjiltä – eläintenpitokiellon rikkomisesta jatkossa jopa vankeutta
Oikeusministeriö vaatii tiukempaa eläintenpitokiellon käyttöä eläinsuojelurikoksissa ja ehdottaa kiellolle pidempää vähimmäiskestoa. Ministeriö linjaa myös, että kiellon rikkomisesta voi jatkossa seurata jopa vuoden vankeusrangaistus.

SDP:n Lindtmanin esikuvamaa sai kyytiä puoluejohtajien paneelissa – Purra: Espanjan maahanmuuttopolitiikka toimii ”kutsuhuutona” laittomalle maahantulolle
Viides Kotkaniemi-foorumi järjestettiin keskiviikkona Luumäellä presidentti P. E. Svinhufvudin kotimuseon puutarhassa. Foorumin pääpaneelissa Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikasta keskustelivat pääministeri Petteri Orpo (kok.), perussuomalainen valtiovarainministeri Riikka Purra, SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman sekä keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen.

Talous kasvaa, alijäämä pienenee – opposition kritiikki menetti uskottavuutensa
Suomen talouskehitys on ollut EU:n kärkeä koko alkuvuoden: ensimmäisellä neljänneksellä Suomen kasvu oli EU-maiden nopeinta, ja toisella neljänneksellä Suomi oli edelleen yksi neljästä nopeimmin kasvaneesta EU-maasta.

SDP:n esikuvamaassa Espanjassa hallitusta johtavat sosialistit – vaalivoittaja joutui jäämään oppositioon
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin tuore ehdotus SDP:n syrjäyttämisestä hallitusneuvotteluissa herättää happamia reaktioita demareissa. Samalla kuitenkin unohtuu, että äskettäin demarien esikuvamaassa Espanjassa eniten ääniä ja paikkoja saanut puolue jäi oppositioon. Historiallisesti Suomessakin on aiemmin muodostettu hallituksia, joissa suurin puolue ei ole johtanut hallitusta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää












