

LEHTIKUVA
Halla-aho suhtautuu huumeisiin hyvin kielteisesti: ”Ei pidä madaltaa kynnystä ryhtyä käyttämään päihdyttäviä aineita”
Jussi Halla-aho poistaisi huumebisneksen pyörittäjät maasta sekä kiristäisi seksuaali- ja väkivaltarikoksista langetettavien rangaistusten minimitasoa. – Oikeuslaitoksen pitäisi puolustaa voimakkaammin ihmisen fyysistä koskemattomuutta, Halla-aho sanoo.
Jussi Halla-aho sai vastata puheenjohtajan kyselytunnilla myös huumausaineita ja kriminaalipolitiikkaa koskeviin kysymyksiin.
Huumeiden käyttö nuorten keskuudessa on lisääntynyt ympäri Suomea, erityisesti ehkä pääkaupunkiseudulla. Tietynlainen huumemyönteisyys on myös lisääntynyt koko yhteiskunnassa, esimerkiksi mediassa. Monet tahot ovat esittäneet, että miedoimmat huumeet pitäisi jopa laillistaa. Mitä itse ajattelet tästä ja mitä leviävän huumeongelman eteen voisi tehdä?
– Huumebisnes näyttää pääkaupunkiseudulla olevan suurelta osin maahanmuuttajien harrastamaa bisnestä, johon sitten vedetään mukaan suomalaisia teinejä. Kyse lienee siis melko kansainvälisestä toiminnasta.
– Tilannetta voidaan auttaa normaaleilla maahanmuuttopoliittisilla toimenpiteillä esimerkiksi siten, että huumebisnestä pyörittäviä ihmisiä pyritään poistamaan maasta mahdollisimman tehokkaasti.
Hän suhtautuu kaikkiin huumeisiin hyvin kielteisesti.
– Itse näen, että alkoholikin on melkoinen ongelma. Alkoholilla on ollut merkittävä rooli kulttuurissamme, joten mitään uutta kieltolakia ei kannata pyrkiä rakentamaan, mutta se, että meillä jo on alkoholin kaltainen ongelma, ei ole mikään peruste madaltaa kynnystä ryhtyä käyttämään muitakin päihdyttäviä aineita.
Rangaistukset seksuaalirikoksista eivät ole kohtuullisia
Kansalaisia on viime aikoina puhuttanut se, kuinka oikeudessa langetetaan usein hyvin lieviä tuomioita erityisesti seksuaali- ja väkivaltarikoksista.
Useiden kyselyjen mukaan lähes kaikki suomalaiset ovat sitä mieltä, että erityisesti seksuaalirikoksissa rangaistusten pitäisi olla kovempia. Miksi tuomioita ei onnistuta koventamaan, ja miten poliitikot voisivat vaikuttaa tähän asiaan?
– On omituista, että Suomessa ainoastaan verottajan oikeusturva on täysin kunnossa, koska verottajaa ei saa huijata. Verottajan huijaamisesta – ja vaikka nuuskan salakuljettamisesta – saa kovemman tuomion kuin ihmisen fyysisestä vahingoittamisesta.
– Suomessa ei taida juuri olla ihmisiä, joiden mielestä rangaistukset raiskauksesta tai seksuaalisesta hyväksikäytöstä olisivat kohtuullisia. Poliitikoilla näyttää kuitenkin olevan yrityksenä olla tekemättä asialle mitään, millä olisi vaikutusta. Oikeusministeri on aiemmin esittänyt toimenpiteenä sitä, että korotetaan rikoksista annettavia maksimirangaistuksia, mikä on täysin hyödytöntä, koska tuomioistuimet eivät tällä hetkelläkään langeta maksimirangaistuksia kenellekään. Tämän vuoksi minimirangaistuksia pitäisi korottaa.
Lapset tarvitsevat erityistä suojelua
Halla-ahon mielestä erityisesti lapsia pitäisi pystyä suojelemaan nykyistä paremmin.
– Lapsia pitäisi pyrkiä suojelemaan siten, että laissa määriteltäisiin tiettyä ikää nuorempaan henkilöön kohdistuvat seksuaaliset teot aina raiskauksiksi, jolloin ei tarvitsisi pohtia sitä, onko esimerkiksi 10-vuotias uhri tehnyt vastarintaa riittävän äänekkäästi tai voimallisesti. Perussuomalaisilla on tässä asiassa täysin selkeä kanta ja tahtotila tehdä tälle asialle jotain. Pystymme koska tahansa laatimaan hyvin yksityiskohtaisen lainsäädäntöohjelman, jolla tätä tilannetta pyritään parantamaan.
– Suomessa fyysiseen koskemattomuuteen kohdistuvia loukkauksia on katseltu läpi sormien. Niistä on tuomittu melko lieviä rangaistuksia. Mielestäni ihmisen fyysisen koskemattomuuden, oli sitten kyse naisesta tai miehestä tai varsinkin lapsesta, pitäisi olla kaikkein pyhin oikeus, jota oikeuslaitoksen pitäisi kaikkein voimallisimmin puolustaa. Tänä päivänä asia ei valitettavasti ole näin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huumeet puheenjohtajan kyselytunti seksuaalirikokset Lasten hyväksikäyttö Jussi Halla-aho Rikollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Helsingin PS-Nuoret: Itäkeskuksesta on tullut Lähi-itäkeskus, Puhos vastenmielinen paikka – ”Rappiota ei voi enää katsoa sivusta”

Halla-aho kyselytunti nyt katsottavissa – ”Minkälaista on olla puheenjohtaja? Kuinka ympäristötietoinen olet? Mitä mieltä huumemyönteisyydestä?”

Ylellä keskustellaan tänään vihreiden valtuustoaloitteesta: Pitäisikö Helsingin perustaa narkomaaneille oma tila, jossa voi piikittää huumeita? Perussuomalaisten mielestä ei pidä

Rantanen Ylen keskusteluohjelmassa: Vihreillä humaania päihdepolitiikkaa – ”Nyt tuodaan pistotilat, seuraavaksi esitetään mietojen huumeiden laillistamista”

Sisäministeri Ohisalon mukaan kovien huumeiden käyttö ja hallussapito pitäisi sallia – ”Vihreät tekemässä Suomesta huumeidenkäyttäjien paratiisia”

Tor-verkon palvelin takavarikoitiin – 6 000 suomalaista sai anonymiteetin sijasta syytteen

Antikainen: Nuorten huumekuolemien yleistymistä ei voi jäädä seuraamaan sivusta

STEA-avustuksia vastaanottava järjestö opastaa Facebookissa nuoria huumeiden käyttöön: ”Hyvä mielentila ja rauhallinen ympäristö edesauttaa sitä, että sä et lähde pahalle tripille”

Reijonen: Onko huumemyönteinen sisäministeri tehtäviensä tasalla?
Viikon suosituimmat

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Somalitaustaisella lääkäriasemalla toiminut valelääkäri jäi kiinni, teki ympärileikkauksia potilaille – poliisi tutkii useita rikoksia
Lääkärinä esiintynyt mies on hoitanut potilaita monikulttuurisen Medipulssi Oy:n lääkäriasemalla ilman pätevyyttä. Mies käytti lääkäriveljensä tunnuksia. Valelääkäri teki muun muassa ympärileikkauksia poikalapsille. Poliisi tutkii tapausta useilla rikosnimikkeillä.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean
Tampereesta tulee tiettävästi ensimmäinen suomalaiskaupunki, joka avaa kesäkuussa nimettömän ilmoituskanavan rasismista. Apulaispormestari Jaakko Mustakallio (vihr.) myöntää, että nimettömyys voi houkutella perättömiä ilmiantoja kiusaamistarkoituksessa, mutta pitää riskiä pienenä, koska jokainen tapaus arvioidaan erikseen ennen toimenpiteitä. Perussuomalaiset kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Onni Rostila tyrmäävät ajatuksen ilmiantokanavasta.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.















