

PS ARKISTO
Halla-aho: Vihreät on todellinen yhden asian puolue – ”Jos turpeen polttaminen edistäisi maahanmuuttoa, vihreät kannattaisivat turpeen polttamista”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho sanoo vihreiden kannan asiaan kuin asiaan riippuvan siitä, edistääkö tai haittaako se maahanmuuttoa.
Suomen Kuvalehti analysoi vihreiden ”vaikeaa vuotta” ja puolueen tärkeimpiä linjauksia. Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan analyysi on oikea, ”jos lähdetään siitä, että sosiaalipoliittiset kysymykset tai ympäristökysymykset ovat vihreiden prioriteettilistan kärjessä.”
– Ne eivät kuitenkaan ole, ja siksi SK:n analyysi menee harhaan.
– Vihreille maahanmuutto, täsmällisemmin esteiden poistaminen kehitysmaalaisten massamuutolta, on agendan huipulla. Kaikki muu on sille alisteista, mukaan lukien ilmasto, ympäristö, koulutus, köyhyys, tasa-arvo ja muu tilpehööri, jolla vihreät koristelevat pakettiaan, Halla-aho kirjoittaa Facebookissa.
Maahanmuutto menee ilmaston edelle
Halla-ahon mukaan vihreiden kanta muodostuu sen mukaan, edistääkö tai haittaako asia maahanmuuttoa.
– Jos turpeen polttaminen edistäisi maahanmuuttoa, vihreät kannattaisivat turpeen polttamista. Vihreät on todellinen yhden asian puolue. Vihreiden piirissä toki on ihmisiä, joiden asialistalla on muitakin asioita, mutta nykyisessä eduskuntaryhmässä heitä on hyvin vähän.
– Jos vihreät jossakin hypoteettisessa hallitusneuvottelutilanteessa pakotettaisiin valitsemaan esimerkiksi seuraavista vaihtoehdoista: 1) maailman kunnianhimoisin ilmastopolitiikka JA rajat kiinni kehitysmaalaisilta vai 2) kiinalainen ilmastopolitiikka JA rajat auki kehitysmaalaisille, vihreät valitsisivat empimättä kakkosvaihtoehdon, Halla-aho toteaa.
Ministerivalinnat eivät ole sattumaa tai virheitä
Halla-ahon mukaan näiden tosiasioiden valossa voidaan todeta, etteivät vihreiden ministerivalinnat ole sattumaa tai virheitä.
– Vihreitä ei kiinnosta jutussa mainittu sosiaali- ja terveysministeriö tai opetusministeriö. Vihreitä kiinnostaa poistaa esteitä haittamaahanmuutolta, ja juuri sitä sisäministeriössä systemaattisesti tehdään.
– Vihreät eivät toki toimi tehokkaimmalla mahdollisella tavalla, mikä isänmaan kannalta on tietysti siunauksellista. Tämä johtuu siitä, että hallituksessa on myös puolueita, jotka joutuvat äänestäjien pelossa jarruttelemaan pahimpia ylilyöntejä, sekä siitä, että vihreät eivät tahdo ymmärtää tai oppia, että jonkinlaiset säännöt koskevat myös heitä ja asettavat rajoituksia huseeraukselle, Halla-aho kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- huseeraaminen kehitysmaalaiset ministerit massamaahanmuutto Kiina Turve ilmastopolitiikka vihreät perussuomalaiset Ympäristö Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Ohisalon näkemys rajavalvonnan tehtävistä aiheutti närää Twitterissä – ”Mitä ihmettä minä juuri luin?”

Ohisaloa hiillostettiin Kreikka-lausunnosta – pyöritteli päätään ja viittasi kansainvälisiin sopimuksiin, mutta ei vastannut kysymykseen

Tynkkynen: ”..tarkoittaa käytännössä sitä, että Ohisalo ei suostu siihen, että Kreikka käännyttäisi ihmisiä”

Purra Kreikan siirtolaisasiasta: ”Eduskunnan kyselytunti oli farssi. Virallinen Suomen kanta ei selvinnyt, vaikka aiheesta keskusteltiin 45 minuuttia”

Halla-aho Kreikan tilanteesta: ”Järki sanoo, että kyse ei ole mistään pakolaisista, kyseessä on invaasio” (video)

Perussuomalaisilta vahvaa kritiikkiä sekä Euroopan komissiolle että hallitukselle energia- ja ilmastopolitiikasta: Kansalaisten rankaiseminen jatkuu

Berliinin vihreiden lakiesitys: Poliisi on aina rasisti – paitsi jos pystyy todistamaan toisin

Antikainen: Vihreät haluaa Suomeen 80 000 maahanmuuttajaa – ”Tavoitteena lienee uusien äänestäjien houkuttelu hyvällä sosiaaliturvalla”

Vihreät tahtoo Suomeen 80 000 työperäistä maahanmuuttajaa – Purra: ”Niin järjetön linjaus, että edes muut hallituspuolueet eivät lähteneet vihreiden tueksi”
Viikon suosituimmat

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Teemu Keskisarjan kolumni: Niin mikä salaliittoteoria, ministeri Adlercreutz?

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta
Aikoinaan Libanonista Saksaan turvapaikanhakijoina saapuneet arabitaustaiset klaanit tekevät huomattavan osan Saksan rikoksista. Saalista kerätään etenkin huumekaupalla, ryöstöillä, suojelurahalla ja kiristyksellä. Klaanin jäseniä yhdistävät ehdoton lojaalisuus omia perheenjäseniä ja sukulaisia kohtaan, perinteiset arvokoodit ja oma oikeuskäsitys. Tutkijat muistuttavat, että kaikki perheklaanien jäsenet eivät ole rikollisia.

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle
Nato teki Haagin huippukokouksessaan päätöksen, että rajaturvallisuuteen liittyvät kulut voidaan jatkossa laskea mukaan jäsenmaiden viiden prosentin puolustusmenotavoitteeseen. Tämä on suuri helpotus niille Nato-maille, joilla on yhteistä rajaa Venäjän kanssa tai joihin muuten kohdistuu paljon laitonta maahantuloa. Myös kumivenepakolaisten kanssa ongelmissa oleva Britannia iloitsee uudesta linjauksesta.