Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Hallitus ja kokoomus langettivat suomalaisille yli kahden miljardin uudet takausvastuut europaketteihin

25.05.2020 |20:18

Eduskunta päätti tänään hallituksen ja kokoomuksen äänin, että Suomen takausvastuut euroalueelle kasvavat erinäisten tukipakettien myötä jopa kahdella miljardilla eurolla. Perussuomalaiset vastusti esityksiä ja vaati, ettei Suomi lähde pelastamaan euroa ja pankkeja erittäin riskialttiilla paketeilla.


– Näistä ei ole mitään hyötyä Suomelle, koska Suomi saa lainaa halvemmalla markkinoilta kuin tästä tulevasta lainavälineestä. Suomen kansalaisten tehtävänä on siis vain taata velkaa, jolla käytännössä pelastetaan vastuuttomasti toimineita maita ja pankkeja, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio toteaa.

– Me käyttäisimme vähät varat kansamme hyvinvointiin. Valitettavasti vihervasemmistohallitus – kokoomuksen tuella – on valmis pelastamaan euroa koronan varjolla luotujen pakettien kautta ja näin kasvattaa veronmaksajien taakkaa.

Perussuomalaisten esitys kaatui

Perussuomalaiset esitti, ettei Suomi osallistu eurooppalaisen tilapäisen tukivälineen (SURE) eikä EU Covid-19-takuurahaston toimintaan tai niiden lainoituksen takaamiseen. Tällöin näihin tukivälineisiin liittyvien valtiontakausten antamiseen ei olisi ollut tarvetta.

Perussuomalaisten esitys kaatui siis hallituksen ja kokoomuksen äänin.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää