

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Hallitus on tekemässä pahan virheen – ”Tervetuloa laittomasti Suomeen, opiskelupaikka odottaa!”
Hallitus suunnittelee nyt laittomasti Suomessa olemisen laillistamista. Kansanedustaja Minna Reijonen on hallituksen uusista suunnitelmista todella huolissaan.
Rikosperusteinen karkottamispäätös voidaan tehdä, jos henkilö on syyllistynyt vakaviin rikoksiin tai rikoksiin on syyllistytty toistuvasti. Käytännössä vakavat rikokset ovat sellaisia, joista on säädetty enimmäisrangaistuksena vähintään yksi vuosi vankeutta. Sellaisia rikoksia ovat esimerkiksi murha, tappo, raiskaus, lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö, sotarikos, ryöstö, varkaus tai huumausainerikos.
Nyt hallitus aikoo muuttaa järjestelmää siten, että laittomasti maassamme olosta tehtäisiin laillista. Minna Reijonen on hämillään myös siitä, että hallitus kaavailee opiskelupaikkoja ja jopa terveydenhuollon laajentamista laittomasti maassa oleville ja karkotuspäätöksen saaneille.
– Onko hallitus oikeasti ajatellut, mitä tästä voi seurata? Reijonen kysyy ja muistuttaa, että jos turvapaikanhakija saa kielteisen turvapaikkapäätöksen tai karkotuspäätöksen, niin siihen on aina jokin syy.
Päätös romuttaisi koko turvapaikkajärjestelmän
Reijonen toivoo, että hallitus tulisi tässä asiassa perussuomalaisten linjoille. Hänen mielestään ei voi olla niin, että Suomessa laittomasti oleskelu muutetaan lailliseksi. Hallituksen päätös romuttaisi toteutuessaan koko turvapaikanhakujärjestelmän.
– Jos kaikki saavat jäädä Suomeen, myös kovan luokan ulkomaalaiset rikolliset, mitä merkitystä on koko turvapaikkajärjestelmällä? Mitä tästä voi seurata, ja millainen houkutus se on tulla laittomasti Suomeen? Millaisessa tilanteessa ollaan viiden tai kymmenen vuoden kuluttua? Onko hallituksella visiota tästä? kysyy Reijonen.
Reijonen kehottaa hallitusta miettimään ennemmin vaikka maamme omaishoidon tilaa.
– Omaishoidontuki ei vieläkään ole verotonta, ja nyt suunnitellaan tällaisia päätöksiä!
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- opiskelupaikat vakavat rikokset laillistaminen karkotuspäätös ulkomaalaiset rikolliset karkottaminen omaishoidontuki turvapaikkajärjestelmä laittomasti maassa oleskelevat kielteinen turvapaikkapäätös Minna Reijonen Turvapaikanhakijat Terveydenhuolto Omaishoito
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus haluaa laittomasti maassa olevien jäävän Suomeen opiskelun verukkeella – perussuomalaisilta täystyrmäys: ”Pelottava ja katastrofaalinen esitys”

Perussuomalaiset ei hyväksy laittomien siirtolaisten laillistamista: ”Miten te voitte antaa edes valmistella jotain näin edesvastuutonta?”

Paperittomien paratiisi – vai suomalaisten koti? Hallitus vehtaa laittomien laillistamisen kanssa ja kiertelee vastauksissaan (jutussa video)

Hallitus haluaa ratkaista hoitajapulan kouluttamalla karkoituspäätöksen saaneita kolmansien maiden henkilöitä hoito- ja hoiva-alalle

Hallitus esittää karkotuspäätöksen saaneille opiskelijan oleskelulupia – Tavio: ”Esitys lisää huomattavasti Suomen houkuttelevuutta turvapaikanhaun kohdemaana”

Hallitus myy oleskelulupia 6 720 eurolla – Junnila: ”Jatkossa kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneita olisi miltei mahdotonta poistaa maasta”

Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Koulutytön raiskausmurha sai Ranskan kuohuksiin: ”Vaikeneminen maahanmuuton vaikutuksista rikollisuuteen on väärin”

Hallituksen EU-linjaukset aiheuttavat taas hämmennystä: ”Sen kerran kun EU:ssa saadaan aikaan järkevää sääntelyä, niin Suomi jättää tarvittavat lakimuutokset tekemättä”
Viikon suosituimmat

Kuntaliiton toimitusjohtaja myöntää: Maahanmuutosta jättilasku Espoon veronmaksajille
Työttömyys kurittaa erityisesti suurimpien kaupunkien taloutta. Työttömyyden kasvun taustalla on pitkälti maahanmuutto, sillä liki puolet työttömyyden kasvusta johtuu maahanmuutosta.

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena
Cambridgen yliopiston plagiointikohun keskiössä viime viikkoina ollut 41-vuotias professori Jason Arday on kuollut. Arday löytyi elottomana Etelä-Lontoosta perjantaina iltapäivällä.

SDP lupaa veronkiristyksiä ja aikoo palauttaa rahat järjestörälssille
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman kertoo Helsingin Sanomien haastattelussa olevansa valmis perumaan useita Orpon hallituksen talouspäätöksiä. Konkreettisia menoleikkauksia SDP ei ole edelleenkään löytänyt.

Woket taas vauhdissa: Suomen Akatemian brittiesikuva myöntää miljoonarahoituksen homopornon tutkimiseen, vetää rahat pois avaruusteknologialta
Äskettäin Jason Ardayn tapaus nosti tapetille kysymyksen tiedemaailman kyvystä tunnistaa omat harhansa. Britanniassa samaa keskustelua käydään koko tiedepolittiikan laajuudeltauseissa eturivin medioissa. Suomen Akatemiaa muistuttava Britannian julkinen tiederahoituselin myönsi äskettäin lähes miljoona puntaa homopornon kulttuurihistorian tutkimiseen samalla kun Jodrell Bankin kuuluisalta radioteleskooppiverkolta leikattiin rahoitusta.

Vihreiden kansanedustaja vaati avoimuutta politiikan rahoitukseen – puolison yhtiön 290 000 euron sopimus jäi kaikkien rekisterien ulkopuolelle
Vihreiden kansanedustaja Inka Hopsu on vaatinut näkyvästi avoimuutta politiikan rahoitukseen. Hopsun puolison vastaperustetun yhtiön 290 000 euron sopimus Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kanssa syntyi ilman kilpailutusta eikä näkynyt missään julkisessa vaikuttamisrekisterissä. Torstaina hyvinvointialue perui koko hankinnan.

Euroopan ”tiukat tädit” yhdistivät voimansa maahanmuuton torjuntaan – Suomen SDP kulkee eri suuntaan
EU:n kaksi naispääministeriä, Italian kansalliskonservatiivi Giorgia Meloni ja Tanskan sosiaalidemokraatti Mette Frederiksen, julkaisivat maanantaina yhteisen kannanoton hallitsematonta maahanmuuttoa vastaan. Kannanotto ylittää perinteisen oikeisto–vasemmisto-jaon. Suomessa SDP:n varapuheenjohtaja ilmoitti olevansa postaukseen pettynyt.

Cambridgen yliopisto tiesi Jason Ardayn ongelmallisuudesta jo vuosia sitten – nyt omat professorit vaativat yliopistolta vastauksia
Jason Ardayn skandaali laajenee. Huomio on siirtymässä entisestä professorista koko Cambridgen yliopiston hallintoon ja myös muihin yliopistoihin. Cambridge tiesi jo vuonna 2023 Ardayn tutkimukseen kohdistuneista vakavista epäilyistä, mutta antoi hänelle silti täyden tukensa. Nyt Cambridgen omat professorit vaativat selvitystä siitä, miten Arday palkattiin, miksi hänestä rakennettiin kansainvälinen DEI-symboli, ja miten yliopisto käsitteli varoituksia hänen tutkimuksensa laadusta ja rehellisyydestä.

Poliittinen korrektius tappaa – professorin menestyskirja vaatii länsimaita ryhdistäytymään
Kanadalaisen professori Gad Saadin uusi kirja kuvaa harkitsemattoman empatian tappavia vaikutuksia. Saadin mukaan koko länsimainen sivilisaatio uhkaa tuhoutua, ellei velvollisuudeksi muuttunutta myötätuntoa karaista järjenkäytöllä.

Seppänen tyrmää vaatimukset sharia-laista länsimaissa: ”Suomessa laki on kaikille sama”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen ihmettelee, miksi ne, jotka haluavat elää šaria-lain sääntöjen mukaisesti, tulevat länsimaihin sitä vaatimaan. Seppäsen mukaan islamin oikeusperinne eli šaria sotii monilta osin Suomen perustuslakia, demokratiaa ja sukupuolten yhdenvertaisuutta vastaan. Seppänen muistuttaa uskonnonvapauden tarkoittavan oikeutta harjoittaa omaa uskontoa, ei lupaa rakentaa maahan Suomen lain syrjäyttävää rinnakkaista oikeusjärjestelmää.

Talouskasvu käynnissä – sosiaalidemokraattinen säätiö alkoi epäillä ennustajia
Kalevi Sorsa -säätiö moittii tuoreessa raportissaan, etteivät suomalaiset ennustelaitokset osaa ennakoida talouskasvua. Eli väitteen esittää sosiaalidemokraattinen ajatuspaja, jolla ei ole itsellään yhtäkään testattua ennustetta.
Uusimmat

Kohuprofessori Jason Arday löydettiin kuolleena

Rydman uudesta STEA-asetuksesta: ”Suomalainen veronmaksaja voitti”
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









