

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Heikoimmista huolehtimista vai yritys romuttaa koko turvapaikkaprosessi – hallituksen tilaama raportti herättää keskustelua
Marinin hallitus on tilannut ihmisoikeusjuristeilta selvityksen siitä, miten Sipilän hallituksen kaudella ulkomaalaislakiin tehdyt tiukennukset ovat vaikuttaneet ja miten ne saataisiin kumottua. Työryhmän antamat suositukset tarkoittavat Maahanmuuttoviraston ex-ylijohtajan mukaan koko turvapaikkaprosessin romuttamista.
Hallituksen asettama työryhmä luovutti yli kolmesataa sivuisen raporttinsa tiistaina sisäministeri Maria Ohisalolle. Hankkeen johtajana on toiminut professori Elina Pirjatanniemi Åbo Akademin ihmisoikeusinstituutista, joten ei ole yllättävää, että raportin lähestymistapa on hyvin ihmisoikeusmyönteinen ja keskittyy turvapaikanhakijoiden oikeuksien takaamiseen.
Lasten etu edellä ja juristeja lisää
Erityistä huomiota raportissa on kiinnitetty kansainvälistä suojelua hakevien lasten edun toteutumiseen, vaikka alaikäisiä hakijoita tulee Suomeen verrattain vähän. Raportin mukaan yksintulleiden alaikäisten turvapaikanhakijoiden saamat päätökset vuosina 2015–2019 ovat olleet käytännössä aina (90-98 prosenttia päätöksistä) myönteisiä, eli suojelua on myönnetty jollakin perusteella.
Raportin suositusten mukaan lasten etu pitäisi asettaa etusijalle paitsi turvapaikkapäätöksissä myös perheenyhdistämisistä päätettäessä. Lisäksi raportin kirjoittaneet ihmisoikeusjuristit ovat sitä mieltä, että ”kansainvälisen suojelun kannalta olennaisten toimijoiden” rahoitus on turvattava ja että ”ulkomaalaisoikeuteen, ja erityisesti kansainväliseen suojeluun, erikoistuneita juristeja tarvitaan Suomeen lisää”.
”Paperittomille” oleskelulupa millä perusteella tahansa
Työryhmä on päätynyt antamaan joukon toimenpidesuosituksia, jotka ovat hallituksen linjan mukaisia. Sisäministeri Ohisalo mainitseekin, että raportissa ehdotettujen toimenpiteiden toteuttaminen on jo monilta osin laitettu vireille.
Ensimmäinen ja tärkein toimenpidesuositus koskee niin sanotun ”varjoyhteiskunnan” muodostumisen estämistä, josta sisäministeri Ohisalokin on paljon puhunut. Kyse on Suomessa oleskelevista henkilöistä, joille ei ole myönnetty kansainvälistä suojelua ja joilla ei ole myöskään muuta oleskelulupaa, eli niin kutsutuista ”paperittomista”. Osa heistä on sellaisia, joita ei voida palauttaa kotimaahansa ihmisoikeussopimusten vuoksi tai koska kotimaa kieltäytyy ottamassa heitä vastaan.
Työryhmän suositus on, että ”hallitus kartoittaisi aktiivisesti, pikaisesti ja myönteisesti, onko ilman oleskelulupaa olevilla henkilöillä mahdollisuus saada oleskelulupa Suomessa jollakin muulla perusteella, ilman että tätä tulkitaan esimerkiksi maahantulosäännösten kiertämiseksi”.
Migrin ex-ylijohtaja: ”Tämä romuttaisi koko turvapaikkaprosessin”
Aiemmin sisäministeriön maahanmuutto-osaston osastopäällikkkönä ja sitä ennen Maahanmuuttoviraston ylijohtajana toiminut Jorma Vuorio vaikuttaa tyrmistyneeltä ehdotuksesta.
– Siis vaikka KHO:ta myöten olisi todettu, ettei kansainvälisen suojelun tarvetta ole niin joku lupa pitää myöntää. Tämä romuttaisi koko turvapaikkaprosessin, Vuorio kommentoi Twitterissä.
”Kaikille lupa jäädä – maksoi mitä maksoi”
Toimenpide-ehdotusta on kommentoinut myös perussuomalaisten kansanedustaja Mari Rantanen, joka ei myöskään innostu hallituksen linjauksista. Rantasen mielestä ehdotus tarkoittaisi käytännössä sitä, että ”kaikille lupa jäädä, maksoi mitä maksoi”.
Vihervasemmistohallituksen maahanmuuttolinjaukset etenevät. Kaikille lupa jäädä,maksoi mitä maksoi. Tämänkin meille tarjoilee suosiollisella avustuksellaan @keskusta #maahanmuutto #maahanmuuttopolitiikka #marininhallitus #kaikkisaajäädä #maksoimitämaksoi #sisäministeriö https://t.co/55wkv6vYVl
— Mari Rantanen (@MariPSRantanen) February 16, 2021
Rantasen twiittiin kommentoinut nimimerkki JTStefan on samoilla linjoilla:
– Migriähän ei sitten enää tarvita. Rajamies vain kysyy turvis, hengailu vai työ ja sillä mennään. Säästyy oikeusasteet ja vaihtuvat tarinat juristin avustuksella ja lopputulos on sama, ihmisoikeudet toteutuu.
Sisäministeri Ohisalo näkee asian siten, että ”kyse haavoittuvassa asemassa olevien ihmisten oikeuksien toteutumisesta.” Ohisalon mielestä Suomesta turvapaikkaa hakeneet ovat jo tulleet suomalaisen yhteiskunnan jäseniksi.
– Yhteiskuntamme on juuri niin vahva kuin miten se kohtelee heikoimpia jäseniään, Ohisalo kirjoittaa Twitterissä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ihmisoikeusinstituutti Elina Pirjatanniemi turvapaikkaprosessi lasten oikeudet Åbo Akademi Kansainvälinen suojelu Jorma Vuorio Maria Ohisalo Migri Maahanmuuttovirasto Mari Rantanen Turvapaikanhakijat Ihmisoikeudet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra: Laittomasti maassa oleskelevat säilöön ja ulos maasta – ”Huomattavasti edullisempaa kuin nykyinen turvapaikkateatteri”

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Halla-aho: Turvapaikkajärjestelmämme pahimmat viat ovat avokätisyys ja hyväuskoisuus – ”Punavihreä hallitus pahentaa näitä ongelmia”

Hallitus tilasi raportin ihmisoikeusjuristeilta ja jälki on sen näköistä – Immonen: ”Suomeen ollaan luomassa lisää epäterveitä maahanmuuton vetovoimatekijöitä”

Kansa tukee Tanskan tiukkaa linjaa: Maahanmuuttokriittiset puolueet loistavat mielipidemittauksessa
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Eduskunta hyväksyi kevennykset perintöveroon – Vigelius: ”Yhä useampi suomalainen vapautuu verosta kokonaan”
Eduskunta äänesti tänään läpi lakimuutoksen perintö- ja lahjaveron alentamisesta. Perintöveron alaraja nousee 20 000 eurosta 30 000 euroon. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius pitää muutosta oikeansuuntaisena.
Uusimmat

PS-tunnelmia Linnan juhlista

Strandman: Itsenäisyys rakentuu vahvasta ja yhtenäisestä kansasta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










