

MATTI MATIKAINEN
Purra: Laittomasti maassa oleskelevat säilöön ja ulos maasta – ”Huomattavasti edullisempaa kuin nykyinen turvapaikkateatteri”
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr) edistää vimmalla hallitusohjelmaan kirjattua tavoitetta helpottaa laittomasti maassa oleskelevien maahan jäämistä. Ministeriössä on käynnistetty ilmiöpohjainen työskentely ”osana sisäisen turvallisuuden strategian toimeenpanoa”. Ohisalon mukaan tavoitteena on estää varjoyhteiskuntien syntymistä.
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra muistuttaa, että laittomasti maassa oleskelevien laillistaminen vain pahentaa perusongelmaa, joka on kehitysmaista saapuva massasiirtolaisuus ja turvapaikkajärjestelmän väärinkäyttö.
– Mikäli kielteisellä turvapaikkapäätöksellä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, saako maahan jäädä, on koko turvapaikkainstituutio murtunut, Purra toteaa.
– Se, että voi hakea turvapaikkaa monta kertaa ketjuttaen, kääntyä yhtäkkiä kristityksi, muistaa olevansa homo, solmia lumeliiton tai muulla tavoin käyttää hyväksi liberaalin valtion koneistoa on oikeusvaltion irvikuva. Hallitus viimeistelee sen antamalla kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille erikseen oleskeluluvan jäädä Suomeen.
Hallitus tarjoaa jatkuvasti lisää etuja ja palveluita
Perussuomalaiset on maahanmuuttopoliittisessa ohjelmassaan vaatinut kielteisen päätöksen saaneille ja laittomasti maassa oleskeleville säilöönottoa.
– Se on ainoa toimiva vaihtoehto. Säilöönotosta pääsee vain yhteen suuntaan, pois maasta. Tällä hetkellä ihmisillä ei ole minkäänlaisia kannusteita suostua lähtemään maasta. Hallitus ja suuret kaupungit tarjoilevat laittomasti maassa oleskeleville koko ajan lisää etuja ja palveluita. Vihreät haluavat muuttaa termin ”laiton” termiksi ”luvaton – mikä tietysti korjataan antamalla lupa, Purra hämmästelee.
– Säilöönotto vähentää turvallisuusriskejä ja ihmisten katoamista, maamme houkuttelevuutta Euroopassa vaeltelevien siirtolaisten kohteena sekä turvapaikkaprosessin pitkittämistä. Sen käyttöönotto tulisi suurista yksikkökustannuksista huolimatta edullisemmaksi kuin nykyinen turvapaikkateatteri. Se itsessään karkottaisi näitä onnenonkijoita, mikä tietysti on sen tarkoituskin.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- vetovoimatekijät palautukset laittomasti maassa olevat Maria Ohisalo Säilöönotto Riikka Purra Turvapaikanhakijat vihreät perussuomalaiset hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-ahon mukaan hallitus ei ole kiinnostunut suomalaisten työllistämisestä: ”Ulkomaalaisia vaaditaan töihin keinolla millä hyvänsä – vaikka valtion maksamilla charter-lennoilla”

Vihreät tahtoo Suomeen 80 000 työperäistä maahanmuuttajaa – Purra: ”Niin järjetön linjaus, että edes muut hallituspuolueet eivät lähteneet vihreiden tueksi”

Perussuomalaiset vaativat kyselytunnilla hallitusta heräämään maahanmuuton ongelmiin: ”Tämä on yksiselitteisen vahingollista”

Junnila: Sisäministeriö valmistelee keinoja laittoman maassaolon laillistamiseksi

Antikainen: Kumpi päättää Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallitus vai yksin sisäministeri Ohisalo?

Ruuhkaisa viikonloppu Kanariansaarilla – yli 1 600 siirtolaista saapui veneineen Afrikasta

Halla-aho: Vihreät on vaarallinen ääriliike, joka edistää omaa ideologiaansa röyhkeästi, tehokkaasti ja säännöistä piittaamatta

Perussuomalaiset vastustaa Eurooppaan tulvivien siirtolaisten taakanjakoa – hallitus ja kokoomus kannattavat: ”Kiihdyttää siirtolaisvirtoja entisestään Suomeen”

Turvapaikan oikeutus katoamassa: ”Pakolaisuus on kauppatavaraa, josta hyötyvät ainoastaan rikolliset”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarjan kolumni: Aatu Arjalainen ja Nahom Hagos – kumpi on todempi uhka?

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Riippumattomalta medialta yläpeukkua Teemu Keskisarjan ehdotukselle Yle-veron uudelleenohjauksesta – pitkällä tähtäimellä kaiken median tulisi kuitenkin toimia markkinaehtoisesti
Aidosti riippumattomat ja itsenäiset media-alan tekijät pitävät ongelmallisena nykyistä Yle-veromallia, jonka turvin Yleisradio syö tilaa mediakentältä. Kansanedustaja Teemu Keskisarjan esitys Yle-veron uudelleenkohdistamisesta toisi mukaan kilpailua mediakentälle, sekä palauttaisi osittaisen protestoinnin mahdollisuuden kansalle.

Yliopistonlehtori emerita ajattelee liberaalilaatikon ulkopuolelta: Pakkoinkluusio ei toimi missään – ei kouluissa, työpaikoilla eikä maahanmuuttopolitiikassa
Voiko yliopistolla työskennellä ja luoda uraa, vaikka tunnustautuu kristityksi tai konservatiiviksi? Saako tieteentekijä vastustaa aborttia, pitää Israelin puolta ja puhua ääneen islamisaation luomasta uhkasta länsimaille? Kyllä, se on mahdollista, mutta ei mutkatonta. Ja ehkä siksi niin harvinaista.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.

Euroopan parlamentti äänesti Bulgarian liittymisestä euroon – Tynkkynen ainoa suomalaismeppi, joka äänesti vastaan
Euroopan parlamentissa äänestettiin tiistaina Bulgarian hyväksymisestä euroalueen jäseneksi. Mepit antoivat maan eurojäsenyydelle tukensa äänin 531‒69. Tyhjää äänestäneitä oli 79. Paikalla olleista suomalaisista mepeistä ainoa, joka vastusti Bulgarian eurojäsenyyttä, oli perussuomalaisten Sebastian Tynkkynen.