

LEHTIKUVA
Historioitsija Teemu Keskisarja syyttää suomalaista mediaa epärehellisyydestä sotauutisoinnissa: ”Valehteleminen ei kerta kaikkiaan toimi valeuutisia vastaan ”
Klikatuimpia uutisia ovat vuoden verran olleet venäläisten hyökkäyssodassaan tekemät tunaroinnit ja epäonnistumiset. Ukrainalaiset sotilaat ovatkin sitten onnistuneet puolustustautumaan huomattavasti paremmin. Historioitsijan mukaan länsimedian tiedot eivät valitettavasti pidä paikkaansa. Ukrainassa voi käydä kummin päin tahansa.
Suomalaismedian – kuten länsimedian yleensäkin – uutisointi Ukrainan sodasta on historioitsija Teemu Keskisarjan mielestä kaikkea muuta kuin tasapuolista tai paikkansapitävää. Venäjän epäonnistumisia liioitellaan ja Ukrainan vastoinkäymisistä vaietaan, toteaa Keskisarja omaan suoranuottiseen tapaansa Puheenaihe-podcastissa.
Keskisarja sanoo itsekin ”sydämestään” toivovansa Ukrainan voittoa Venäjästä, mutta faktojen valossa tilanne on ”veitsenterällä” ja lopputulos voi kääntyä kumman tahansa voitoksi.
– Ei ole tietenkään selvää, kenen pääkaupungin raunioilla loppujen lopuksi seisomme.
”On vain somekirjeenvaihtajia”
– Jokseenkin joka päivä vuoden ajan, lähestulkoon, klikatuimpia uutisia ovat olleet venäläisten ryssimiset, sössimiset ja tunaroinnit. Venäläisiä kuulemma kaatuu kuin heinää, venäläisten kalusto on neuvostoaikaista romurautaa. Ukrainalaiset ovat taitavaisia ja päättäväisiä, he ovat saaneet lännestä huippuaseita. Tiedot eivät valitettavasti pidä paikkaansa.
– Nykyisin 2020-luvulla ei juurikaan ole sotakirjeenvaihtajia, on vain somekirjeenvaihtajia. He onkivat hakukoneilta tai Twitter-tileiltä oletetut totuutensa. Minusta se ei anna kovin verevää tai todenmukaista kuvaa Ukrainan tapahtumista.
– Jos Venäjä oikeasti olisi niin paska ja yksi ukrainalainen länsimaalainen vastaisi kymmentä ryssää, niin niillä tiedoilla Putinin rosvojoukkojen pitäisi paeta tällä hetkellä Siperiassa saakka, Keskisarja polemisoi.
”Uutinen on toinen juttu”
– Valeuutisia vastaan valehteleminen Suomessa – hyvässä tarkoituksessa, hyvässä uskossa – pitää taas nostaa suomalaisten moraalia ja tsempata ukrainalaisia – se on kääntynyt itseään vastaan.
Moraali ja uutisointi pitää olla Keskisarjan mielestä erikseen.
– Kaikin mokomin pääkirjoituksissa ja kolumneissa saa lukea, että Putin on Ilmestyskirjan peto ja venäläiset sotilaat ovat demoneita. Uutinen on toinen juttu. Siinä pitää pyrkiä kuvaamaan, miten kummallakin sotajoukolla menee.
– Valeuutisia vastaan valehteleminen, se ei kerta kaikkiaan toimi, Keskisarja toteaa.
”Oli virhe blokata Venäjän media pois”
Länsimedia on valeuutisten pelossa sulkenut venäläisen median ja keinotodellisuuden pois sisällöistään. Kriittisen historiantutkijan mukaan se ei välttämättä ole paras tapa toimia.
– Olisi mielenkiintoista jokailtaisen A-studion sotaviisastelun sijaan katsoa Venäjän keskusteluohjelmia, Venäjän uutislähetyksiä. Todellisuudessa ei olisi sellaista vaaraa, että Putinin propaganda uppoaisi, mutta ymmärtäisimme enemmän Venäjän kansan sielunmaisemaa.
– Minusta oli virhe blokata Venäjän media pois Suomesta, Keskisarja sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- valeuuutiset sotaviisastelu somekirjeenvaihtaja sotakirjeenvaihtaja vastoinkäymiset epäonnistumiset Puheenaihe-podcast valehteleminen Venäjän hyökkäys Teemu Keskisarja moraali uutiset A-studio Propaganda Vladimir Putin Ukraina Suomi Venäjä media
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Teemu Keskisarjan sensurointitapaus katkaisi kamelin selän – PS vie asian hallintoneuvostoon, vaatii Yleltä selvitystä siitä, mitä yhtiössä oikein tapahtuu

Juho Romakkaniemi muistuttaa Yleisradiota itsekritiikin merkityksestä: ”Kannattaa varmasti selvittää, onko kolumnistit valittu liian pienestä piiristä”

Komissaari Urpilainen, miksi EU tukee Afrikan maita, jotka osoittavat tukeaan Venäjälle?

Kansalaiset väsyvät valheisiin Venäjällä: Mikään ei ole totta ja kaikki on mahdollista – vain Putiniin voi luottaa

Teemu Keskisarja: ”Luonnonsuojelu on Suomessa mahdollista ilman Brysselin byrokratiaa ja metsättömien EU-jäsenmaiden holhousta”

Purra: EU-lakien vaikutus puolustusmateriaalien tuottamiseen huolettaa – ”Tästäkin pitäisi uskaltaa puhua”

Transnistria on ruutitynnyri Ukrainan ja Moldovan välissä – Cobasnan ammusvaraston räjähdysvoima vastaa ydinpommia

Keskisarja: Elinkeinon vaihtaminen oli 1850-luvulla vaikeampaa kuin tänä päivänä sukupuolen vaihtaminen
Viikon suosituimmat

Vaalikatastrofi järisyttää jo koko Ruotsia: Jengirikollisten lähipiiri vaalitoimitsijoina Tukholmassa – ääniä ostettu Luulajassa ja Piitimessä
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät epäselvyydet uhkaavat haudata alleen koko valtakunnallisen vaalituloksen. Epäiltyjä väärinkäytöksiä tulee kaiken aikaa lisää ja usko pohjoismaiseen demokratiaankin horjuu. Pian on johtopäätösten aika.

Epäilty vasemmistopuolueen vaalivilppi voi vielä muuttaa Ruotsin vaalituloksen: “Joku tolkku sentään pitäisi olla”
Ruotsin valtiopäivävaaleissa on paljastunut vasemmistopuolueen mahdollinen vaalivilppi. Taalainmaalla voidaan siten joutua uusiin vaaleihin. Vaalipiirissä on 224 000 äänioikeutettua, joten valtakunnallinen tiukka vaalituloskin voi mennä uusiksi.

Ceutan kunnossapitotyöntekijät syyttävät laittomasti maahan tunkeutuneita: ”He tappavat eläimiä huvikseen”
Ceutaan laittomasti tunkeutuneet ja sinne jääneet nuoret miehet ovat syyllistyneet pahoinpitelyihin, ryöstöihin ja raiskauksiin, mutta mitkään laittomuudet eivät näköjään tulijoille riitä. Nyt rikosten kohteena ovat viattomat eläimet.

EU-elvytyspaketista rahaa ajoneuvoverojen poistoon Italiassa – Tavio: Perussuomalaiset varoitti yhteisvelasta
Italia aikoo poistaa vuoden 2027 ajalta ajoneuvoveron yli 14 miljoonalta autolta ja moottoripyörältä, ja käyttää tähän EU:n elpymisvälineestä peräisin olevia rahoja. Perussuomalaiset varoittivat jo vuonna 2021 EU:n elpymisvälineestä ja vastustivat sen hyväksymistä eduskunnassa.

Demarisäätiön pomo kuppasi vanhuksen rahat – Reijonen: Hälytyskellojen pitäisi soida
Sosiaalisessa mediassa nousi myrsky, kun demareihin kytköksissä olevan Kansan Sivistysrahaston toimitusjohtaja nouti 92-vuotiaan Kaino Nurmisen sairaalan geriatriselta osastolta pankkiin lahjoittamaan säätiölle 100 000 euroa. Perussuomalaisten kansanedustaja Minna Reijonen paheksuu sitä, että kuka tahansa pystyy noutamaan ikäihmisen sairaalasta pankkiin tekemään mittavia lahjoituksia edustamalleen säätiölle.

Elinkeinoelämä ja vasemmisto ajattelevat lompakoillaan – eliitin ihmisvihamielinen katastrofilogiikka esillä Ylen äärioikeistokeskustelussa
Yleisradion A-Talk-ohjelma käsitteli eurooppalaisen ”laitaoikeiston” kiihtyvää nousukiitoa. Studiossa sosialisti ja elinkeinoelämän edustaja löysivät yhteisen sävelen yksiulotteisesta talousajattelusta. Keskustelijat vaikenivat visusti maahanmuuton ongelmista.

Vigelius latasi täyslaidallisen hallituksen saavutuksista masentuneelle oppositiolle
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius avasi eduskunnan budjettikeskustelun rajulla hyökkäyksellä oppositiota ja Sanna Marinin hallituksen perintöä vastaan. Vigelius puolusti hallituksen verokevennyksiä ja tiukkaa kulukuria sekä tyrmäsi opposition vaihtoehdot pelkkänä rahareikänä ja talouskasvun jarruna.

Rikosilmoitus vasemmistopuolueen mahdollisesta vaalivilpistä Tukholmassa: ”Pahinta mitä olen nähnyt”
Ruotsin valtiopäivävaaleihin liittyvät vilppiepäilyt laajenevat Borlängestä Tukholmaan. Svenska Dagbladetin pääkirjoituksessa useat Järvan ongelmalähiöiden alueella työskennelleet vaalivirkailijat kertovat tilanteista, joissa äänestäjiä olisi päättäväisesti johdateltu kannattamaan vasemmistopuoluetta. Nyt poliisi selvittää äänestystapahtumia.

Maahanmuuttajaryhmien välillä valtavia eroja maanpuolustustahdossa
Monikulttuurisuus muokkaa yhteiskuntaa monella tavalla. Keskeinen kysymys on, miten se vaikuttaa maanpuolustustahtoon tosipaikan tullen? Maahanmuuttajaryhmät ovat keskenään erilaisia siinä, miten kutsuntoihin ja varusmiespalvelukseen – eli maanpuolutukseen – suhtaudutaan.

Antikainen: Putinia rakastava kaksoiskansalainen osoittaa, miksi ministerien kansalaisuusvaatimusten on tiukennuttava
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Iltalehden haastattelun (20.9.) Suomessa asuvasta Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisesta Zinaidasta. Iltalehden mukaan Zinaida kertoi rakastavansa Vladimir Putinia ja äänestäneensä Yhtenäistä Venäjää. Hän kertoi myös haaveilevansa muuttamisesta Pietariin, mutta jääneensä Suomeen sosiaaliturvan vuoksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää












