

PS ARKISTO
Huhtasaari ja Hakkarainen: Ilmastolaki on vastuuton hanke
Euroopan parlamentti hyväksyi eilen ns. ilmastolain, joka on asetuksena velvoittavaa lainsäädäntöä. Se asettaa tiukkoja päästörajoja ja kiristää EU:n päästövähennystavoitteen 60 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Asetus antaa lisäksi komissiolle mahdollisuuden edelleen ehdottaa kiristyksiä tavoitteisiin.
Kummatkin perussuomalaisten mepit ovat tyytymättömiä lakiin, sillä Suomi on jo ennestään tehnyt valtavasti ja maallamme on jo kireä päästötavoite.
– Ilmastolaki on täysin viherideologinen hanke ja aiheuttaa ainoastaan ongelmia teollisuudelle, maataloudelle ja liikkumiselle, toteaa ympäristövaliokunnan jäsen Teuvo Hakkarainen.
Karhunpalvelus Suomelle
Ilmastolaki on ollut ympäristöjärjestöjen kiivaan lobbauksen kohteena ja siitä, kuinka paljon päästötavoitteita pitäisi kiristää, on käyty kilpalaulantaa ilman huolellista vaikutusarviota vaikkapa Suomen kaltaiselle pitkien etäisyyksien maalle, Suomen Uutisille kerrotaan.
Laura Huhtasaari pitää ilmastolakia suorana syöttönä Kiinan ja muiden suursaastuttajien lapaan ja uskoo niiden voiman hyötyä EU:n naiivista ilmastopolitiikasta.
– Tämä on todellinen karhunpalvelus Suomelle, mutta iso palvelus suursaastuttajille. Suomessa ajetaan teollisuutta alas ja nostetaan bensan hintaa, vaikka Suomen päästöt ovat promilletasoa maailmanlaajuisesti. Kyse on ilmastohysteriasta, valittelee Huhtasaari.
Perussuomalaiset äänestivät vastaan
Kummatkin PS:n mepit äänestivät lakia vastaan. Seuraavaksi laki etenee jäsenmaita edustavan neuvoston ja parlamentin väliseen neuvotteluun.
Kummatkin mepit toivoivat, että järki vielä voittaisi. He eivät kuitenkaan usko siihen, sillä keskustan tukema vihervasemmistohallitus haluaa ajaa Suomea vahingoittavaa politiikkaa.
– Neuvostossa Suomella olisi tuhannen taalan paikka yrittää neuvotella lakia maltillisemmaksi, tosin emme ihmettelisi, vaikka Marinin hallitus haluaisi siitä vieläkin kireämmän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ympäristöjärjestöt eniten saastuttavat maat bensan hinta Lobbaus EU-komissio Ilmastolaki europarlamentti Suomi Laura Huhtasaari perussuomalaiset hallitus Teuvo Hakkarainen Teollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Vihreä uudelleenrakennus näkyy ja kuuluu – porukkaa ajetaan kilometritehtaalle

Halla-aho: Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään – ” Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus ajaa kilpailukykyä polvilleen – ”Syinä kiilusilmäinen ilmastopolitiikka ja kasvava verorasitus”

Huhtasaari: EU:n ilmastolaki on huono – suomalaisten on kyseenalaistettava unionin legimiteetti

Hakkarainen: Keskustalaiset väittävät, että liikenteen päästöjen puolittaminen vuoteen 2030 mennessä onnistuu ilman bensiinin ja dieselin tuntuvia hinnankorotuksia – ”Tietävät valehtelevansa”
Viikon suosituimmat

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”
Tuhannet muslimit kokoontuivat ramadanin loppumisen kunniaksi pidettyyn yhteisrukoukseen Trafalgarin aukiolle Lontoon keskustassa. Yhä useampi brittipoliitikko uskaltaa sanoa, että julkisella paikalla pidetyissä joukkorukouksissa ei ole kyse uskonnon harjoittamisesta vaan joukkovoiman näyttämisestä. Vasemmistolainen pääministeri Keir Starmer kiiruhti heti puolustamaan muslimeja. Lontoon muslimipormestari Sadiq Khan puolestaan oli itsekin mukana torilla rukoilemassa.

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta esitti eduskunnan kyselytunnilla tunteikkaan puheenvuoron veronmaksajan rahojen varassa toimivien kansalaisjärjestöjen puolesta. Virta jopa vaati sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania pyytämään anteeksi aiempia puheitaan. Rydman kuitenkin heitti Virralle vastakysymyksenä, leikkaisiko vihreät mieluummin peruspalveluista kuin entisten politrukkien työllistämisestä erinäköisistä edunvalvonta- ja lobbausjärjestöistä.

SDP:n entinen puoluesihteeri jakaa tunnustusta Purralle: ”Kovat ajat tuottavat joskus hyviä valtiovarainministereitä”
Huhtikuun kehysriihi ja valtiontalouden ajan myötä vaatimat oikaisutoimet puhuttavat päättäjiä ja kansaa. Valtionvarainministeri Riikka Purran tinkimätön ja maan kokonaisetua painottava linja kerää nyt tunnustusta yli puoluerajojen.

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin
Saksalaisia innostetaan ilmiantamaan toisiaan matalalla kynnyksellä rasismista, vihapuheesta, syrjinnästä ja muusta epäilyttävästä toiminnasta, kuten äärioikeistolaisuudesta. Ilmoituksia voi jättää satoihin julkisiin ja yksityisiin toimipisteisiin ja nimettömänä myös netissä. Ilmiannettujen suojaksi on perustettu nyt myös ilmiantojen ilmiantokeskus.

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Suomen Akatemia heitti tieteelliset perustelut roskiin ja torppasi rahoituksen wokeperustein – maahanmuuttajanuorten tutkiminen voisi olla ”stigmatisoivaa”
Suomen Akatemia epäsi maahanmuuttoon liittyvän tutkimusrahoituksen kyseenalaisin perustein. Torppaamisen syy ei ollut tieteellinen vaan taas kerran pikemminkin ideologinen: tutkimuksen pelättiin leimaavan maahanmuuttajataustaisia nuoria.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Riikka Purra: Älkää sulkeko silmiänne islamin ja tiettyjen kulttuurien naisvihamielisyydeltä
Valtiovarainministeri Riikka Purra herättelee mediaa - ja laajemminkin julkista keskustelua siitä, että islamin naisvihamieliset perinteet ja tavat ovat todellinen ongelma Suomessa – eivät siis mitenkään vähäpätöinen tai ohimenevä ilmiö.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.












