

PS ARKISTO
Huhtasaari ja Hakkarainen: Ilmastolaki on vastuuton hanke
Euroopan parlamentti hyväksyi eilen ns. ilmastolain, joka on asetuksena velvoittavaa lainsäädäntöä. Se asettaa tiukkoja päästörajoja ja kiristää EU:n päästövähennystavoitteen 60 prosenttiin vuoteen 2030 mennessä. Asetus antaa lisäksi komissiolle mahdollisuuden edelleen ehdottaa kiristyksiä tavoitteisiin.
Kummatkin perussuomalaisten mepit ovat tyytymättömiä lakiin, sillä Suomi on jo ennestään tehnyt valtavasti ja maallamme on jo kireä päästötavoite.
– Ilmastolaki on täysin viherideologinen hanke ja aiheuttaa ainoastaan ongelmia teollisuudelle, maataloudelle ja liikkumiselle, toteaa ympäristövaliokunnan jäsen Teuvo Hakkarainen.
Karhunpalvelus Suomelle
Ilmastolaki on ollut ympäristöjärjestöjen kiivaan lobbauksen kohteena ja siitä, kuinka paljon päästötavoitteita pitäisi kiristää, on käyty kilpalaulantaa ilman huolellista vaikutusarviota vaikkapa Suomen kaltaiselle pitkien etäisyyksien maalle, Suomen Uutisille kerrotaan.
Laura Huhtasaari pitää ilmastolakia suorana syöttönä Kiinan ja muiden suursaastuttajien lapaan ja uskoo niiden voiman hyötyä EU:n naiivista ilmastopolitiikasta.
– Tämä on todellinen karhunpalvelus Suomelle, mutta iso palvelus suursaastuttajille. Suomessa ajetaan teollisuutta alas ja nostetaan bensan hintaa, vaikka Suomen päästöt ovat promilletasoa maailmanlaajuisesti. Kyse on ilmastohysteriasta, valittelee Huhtasaari.
Perussuomalaiset äänestivät vastaan
Kummatkin PS:n mepit äänestivät lakia vastaan. Seuraavaksi laki etenee jäsenmaita edustavan neuvoston ja parlamentin väliseen neuvotteluun.
Kummatkin mepit toivoivat, että järki vielä voittaisi. He eivät kuitenkaan usko siihen, sillä keskustan tukema vihervasemmistohallitus haluaa ajaa Suomea vahingoittavaa politiikkaa.
– Neuvostossa Suomella olisi tuhannen taalan paikka yrittää neuvotella lakia maltillisemmaksi, tosin emme ihmettelisi, vaikka Marinin hallitus haluaisi siitä vieläkin kireämmän.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ympäristöjärjestöt eniten saastuttavat maat bensan hinta Lobbaus EU-komissio Ilmastolaki europarlamentti Suomi Laura Huhtasaari perussuomalaiset hallitus Teuvo Hakkarainen Teollisuus EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Junnila: Vihreä uudelleenrakennus näkyy ja kuuluu – porukkaa ajetaan kilometritehtaalle

Halla-aho: Tehtaanpiiput eivät pysy Suomessa itsestään – ” Hallituksen pahoittelut tehtaiden sulkemisesta ja työpaikkojen katoamisesta ovat tyhjää hurskastelua”

Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus ajaa kilpailukykyä polvilleen – ”Syinä kiilusilmäinen ilmastopolitiikka ja kasvava verorasitus”

Huhtasaari: EU:n ilmastolaki on huono – suomalaisten on kyseenalaistettava unionin legimiteetti

Hakkarainen: Keskustalaiset väittävät, että liikenteen päästöjen puolittaminen vuoteen 2030 mennessä onnistuu ilman bensiinin ja dieselin tuntuvia hinnankorotuksia – ”Tietävät valehtelevansa”
Viikon suosituimmat

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Professori Vesa Kanniainen julkaisee maahanmuuttolukunsa kirjana: Lähi-idästä ja Afrikasta saapuvat aiheuttavat eniten kustannuksia julkiselle taloudelle
Professori emeritus Vesa Kanniaisen analyysi maahanmuuton nettokustannuksista Euroopassa herätti huomiota alkusyksystä. Analyysia esittelevää YouTube-videota ja Kanniaisen haastattelua on ladattu tähän mennessä 130 000 kertaa.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue päätti: Laittomasti maassa oleville laajemmat terveyspalvelut – perussuomalaiset vastusti
Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti eilen pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus kuitenkin esittää, että viranomaiset rajaavat palveluita hieman. Varha oli jo ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt alue aikoo kuitenkin tarjota laajempia palveluita.

10-vuotias tyttö raiskattiin – protestit vastaanottokeskuksella Dublinissa jatkuvat jo toista iltaa
Dublinissa on ollut väkivaltaisia mellakoita kahtena peräkkäisenä iltana, koska karkotettavaksi määrätyn turvapaikanhakijan epäillään raiskanneen 10-vuotiaan tytön vastaanottokeskuksessa. Poliitikot tuomitsevat mellakoinnin, mutta eivät ole valmiita antamaan kansalaisille mahdollisuutta vaikuttaa maahanmuuttopolitiikkaan väkivallattomin ja demokraattisin keinoin.

Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin vandalisoimalla kokouskeskusta Brightonissa
Transaktivistit yrittivät estää feministien konferenssin rikkomalla kokouskeskuksen ikkunoita, koska tapahtuma oli heidän mielestään "transfobinen". Paikallinen vihreiden kansanedustaja kommentoi vandalismia sanoen, että Brightonin valitseminen kokouspaikaksi oli provokaatio ja että kaupungin ei pitäisi vuokrata tilojaan tapahtumille, jotka "luovat jännitteitä".

Trumpin vastaiset suurmielenosoitukset todistivat tarpeettomuutensa: USA ei ole vajoamassa diktatuuriin
Yhdysvalloissa järjestettiin lauantaina laajoja mielenosoituksia presidentti Trumpia vastaan. Järjestäjien mukaan niihin osallistui jopa seitsemän miljoonaa ihmistä. Nämä iloisissa karnevaalitunnelmissa sujuneet suurmielenosoitukset ovat jo itsessään todiste siitä, että maa ei ole vajoamassa diktatuuriin.

Tyytymättömyys Saksan yleisradiota kohtaan kasvaa – lupamaksusta taistellaan oikeudessa
Jokainen saksalainen voi vetää yleisradiomaksunsa oikeuteen, jos pystyy todistamaan, että yleisradio ei täytä sille asetettuja mielipiteenvapauden, hyvän laadun ja poliittisen tasapuolisuuden vaatimuksia.

Riikka Purra: ”Rakastan tavallisten ihmisten halua paljastaa järjettömiä kohteita, joihin veronmaksajan rahaa tungetaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purra suitsuttaa tavan kansalaisia, jotka haluavat somessa tuoda esille havaitsemiaan mahdollisia kohteita, joihin verovarojen tärvääminen ei ole ainakaan maksajan etu: "Ongelmat pitää paljastaa kaikkien silmille, mahdollisimman raadollisesti", valtiovarainministeri vaatii.

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Oxfordin yliopiston kansleri: Yliopiston ei pidä olla ”turvallinen tila”
Oxfordin yliopiston uusi kansleri haluaa opiskelijoiden valmistautuvan kohtaamaan epämukaviltakin tuntuvia ajatuksia: "turvallisia tiloja" ei enää ole. Hänen kaudellaan yliopisto ei aio enää sortua cancel-kulttuuriin.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Yksityinen sektori on talouskasvun suunnannäyttäjä

Rostila esittää lapsiperheille suurta veroalea
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











