

LEHTIKUVA
Itäraja menee kiinni – sisäministeri Rantanen: Valitettavasti Venäjän viranomaisten toiminta jatkui
Valtioneuvosto on jälleen päättänyt sulkea itärajan kokonaan. Sulku astuu voimaan huomenna 15.12. klo 20 ja päättyy 14.1.2024. Sisäministeri Mari Rantanen kertoi hallituksen tiedotustilaisuudessa tänään, että itäraja joudutaan sulkemaan, koska laittoman maahantulon ilmiö on jatkunut välittömästi kahden raja-aseman avaamisen jälkeen.
Hallitus sulki itärajan rajanylityspaikat aiemmin kokonaan kahdeksi viikoksi. Vaalimaan ja Niiralan rajanylityspaikat avattiin tänään sen todentamiseksi, onko laittoman maahantulon ilmiö edelleen olemassa. Laiton maahantulo Suomen itärajalla jatkui välittömästi.
– Maahantulijoiden määrä lisääntyi nopeasti, ja ilmiö kiihtyi arvioitua nopeammin. Vaalimaan ja Niiralan rajanylityspaikkojen kautta Suomeen on jo aamupäivän aikana saapunut useita kymmeniä henkilöitä. Ilmiö ja uhka sen laajenemisesta aiheuttaa vakavan uhan kansalliselle turvallisuudelle sekä yleiselle järjestykselle Suomessa. Välineellistetyn maahantulon jatkuminen ei turvaa myöskään maahantulomenettelyn asianmukaisuutta, kertoi sisäministeri Mari Rantanen.
Kaksi viikkoa ei riittänyt
Rajavartiolaitoksen ja muiden viranomaisten tekemien havaintojen perusteella on selvää, että maahantulo on tapahtunut vieraan valtion viranomaisten tai muiden toimijoiden vaikutuksesta ja ilmiöön liittyy myös kansainvälistä rikollisuutta. Rajatilanne pysyy tällaisena, kunnes voidaan olla varmoja siitä, että ilmiö on päättynyt ja rajatilanne palautuu tavanomaiseksi.
– Alun perin toive oli se, että tilanne saadaan rauhoitettua sinä aikana, kun rajan täyssulku on päällä. Tähän liittyy myös harmillisia ongelmia normaalin rajanylityksen osalta, eli muun muassa perheidensä luona vieraileville ihmisille koituu tästä päätöksestä harmia. Toivomus oli, että he olisivat voineet esimerkiksi joulun ja uudenvuoden aikana ylittää rajan ja tavata perheitään, mutta nyt kun ilmiö jatkui täysin samanlaisena, niin on aivan selvää, että kaksi viikkoa ei riittänyt, Rantanen sanoi.
Täyssulku voidaan tehdä vain lyhyeksi aikaa
Rajan sulkeminen pidemmäksi ajaksi kerrallaan ei ole tämänhetkisen lain mukaan mahdollista. Rajavartiolain 16 §:n mukaan rajan täyssulku voidaan tehdä lyhytaikaisesti kerrallaan. Tarvittaessa päätös sulkea raja voidaan kuitenkin tehdä aina uudelleen.
– On selvää, että tilanne on täysin sama kuin se oli edellisen kerran, kun rajan täyssulkuun mentiin, joten perusteet ovat olleet sinänsä selvät, Rantanen totesi.
– Edellinen täyssulkupäätös käytännössä pysäytti ilmiön kokonaan, ja kun päästään siihen tilanteeseen, että ilmiö pysähtyy, niin joudutaan käyttämään välttämättömyysharkintaa täyssulun suhteen. Tämä oli eräänlainen pieni oven raottaminen, jossa haluttiin nähdä, miten tilanne kehittyy. Valitettavasti Venäjän viranomaisten toiminta jatkui, joten olemme taas tässä tilanteessa, jossa raja suljetaan uudelleen kokonaan.
Suomi ei voi vaikuttaa Venäjän toimiin
Suomella on lähtökohtaisesti keinoja tilanteen rauhoittamiseen vain rajan omalla puolella, eikä Suomi voi vaikuttaa mitenkään siihen, miten Venäjä toimii. Suomi tekee tarpeellisiksi näkemänsä toimenpiteet rajan vakauttamiseksi sekä kansallisesta turvallisuudesta ja isänmaasta huolehtimiseksi.
– Perustuslakivaliokunnan lausunnossa todetaan, että rajan voi sulkea lyhytaikaisesti. Lyhytaikainen terminä on joustavahko, mutta ei se varmaankaan kovin paljon pidempi aika voi kerrallaan olla. Asiaa pitää joka tapauksessa arvioida aika ajoin tarkemmin. Mehän teemme koko ajan arviota tilanteen kehittymisestä, Rantanen vastaa toimittajan kysymykseen siitä, onko kuukauden sulku maksimiaika, jonka rajan voi kerrallaan pitää suljettuna.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- raja-asemat kansallinen turvallisuus kansainvälinen rikollisuus rajanylityspaikat rajojen sulkeminen itäraja Rajavartiolaitos Laiton maahantulo Mari Rantanen Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kaksi itärajan asemaa avataan, Suomi ylläpitää korkeaa valmiutta uusiin rajoituksiin

Stubb ottaisi itärajan yli lisää ihmisiä Suomeen – Halla-aholta naseva kuitti: ”Nyt pitäisi pystyä ajattelemaan nenäänsä pidemmälle”

Kansalaiset huolissaan rajaturvallisuudesta – Immonen: Suomen tulee olla valmiina arvaamattomaan peliin

Koko Suomen itäraja suljetaan uudelleen – uhka kansalliselle turvallisuudelle

USA:n rajan yli ennätysmäärä laittomasti tulevia – jopa Bidenia alkaa huolestuttaa

Riikka Purra: Maahanmuutto on perustavanlaatuisin Suomea ja Eurooppaa koskeva uhka

Perussuomalaiset: Sisäisen turvallisuuden resurssit turvataan

Sisäministeri Rantanen: Itärajan sulku jatkuu niin pitkään kuin on tarpeen – ”Toista kertaa ei kannata ottaa tulta ryysyihin”

Itäraja pysyy kiinni – sisäministeri Rantanen: ”Vahva viestimme on se, että sitä kautta ei ole syytä tulla”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajataustaisessa perheessä kasvanut nainen kokee olonsa vieraaksi Helsingin Kontulassa: ”Tästä on tullut Lähi-itä”
Suomen Uutisten haastattelemat Kontulan alueella liikkuvat ihmiset kertovat huumeiden käytön näkyvän aiempaa enemmän katukuvassa. Monen mielestä myös alue on muuttunut merkittävästi viime vuosina.

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Cambridge rekrytoi tosielämän woke-Turhapuron – yliopistomaailma ihastui plagioinnista epäiltyyn rotuaktivistiin, unohti tyystin lähdekritiikin ja syyti hänelle kunniatohtoruuksia kuin saippuaa
Jason Arday on tällä hetkellä maailman kohutuin hahmo. Hän nousi 2020-luvun alussa kansainväliseksi akateemiseksi tähdeksi ja Cambridgen professoriksi elämäntarinansa, rotuaktivisminsa ja DEI-symboliarvonsa siivittämänä. Useat yliopistot jakoivat hänelle kilpaa kunniatohtorin titteleitä. Hiljattain hänen väitöskirjastaan ja tutkimusartikkeleistaan löytyi satoja selittämättömiä yhtäläisyyksiä muiden tutkijoiden aikaisempiin töihin. Lisäksi hänen kertomuksensa erilaisista urheilu- ja hyväntekeväisyysansioista paljastuivat liioitelluiksi tai jopa täysin katteettomiksi. Ensin Cambridgen yliopisto yritti pestä käsiään ja syyttää kriitikoita ajojahdista. Keskiviikkona yliopisto ilmoitti alkavansa sittenkin selvittämään tapausta, ja pian sen jälkeen Arday ilmoitti eroavansa virasta. Skandaalia on pidetty osoituksena laajemmasta instituutiomaailman mädännäisyydestä. Yliopisto halusi uskoa moraalisesti lumoavaan kertomukseen ja ryhtyi ensin puolustamaan sankariaan ennen kuin tarkisti tosiasiat.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

Käräjäoikeus katsoi pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehneen maahanmuuttajan alaikäiseksi – THL:n ikäarvio jäi ristiriitaiseksi
Pitkäteräisellä veitsellä törkeän ryöstön tehnyt Irakista kotoisin oleva mies sai tuomion törkeästä ryöstöstä. Hän pahoinpiteli uhria tämän kotona, vei veitsen uhrin kaulalle ja vaati rahaa sekä omaisuutta. Käräjäoikeus katsoi hänet kuitenkin rikosoikeudellisesti alaikäiseksi, koska THL:n oikeuslääketieteellinen ikäarvio jäi ristiriitaiseksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













