
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa
Johan Falkenberg oli perheineen vastaanottamassa vappua yhdessä sadan muun lähiön asukkaan kanssa. Hän yritti keskeyttää naisen pahoinpitelyn ja saikin kimppuunsa hakkaavan ja potkivan nuorisojengin. Kukaan läsnäolijoista ei nähnyt mitään. Video kuitenkin todistaa tapahtumien kulun.
Vappuilta oli meneillään Tukholman kyljessä Upplands Bron lähiössä. Nuorisojengi ei pitänyt koiraansa ulkoiluttavasta naisesta ja alkoi töniä tätä. Pikkulastensa ja vaimonsa kanssa paikalla ollut perheenisä koki nuorisojengin touhut uhkaavana ja meni väliin rauhoittamaan tilannetta. Käsi kädessä neljävuotiaan tyttärensä kanssa.
Yhtäkkiä Johan tunsi olevansa yksin vihamielisen jengin ympäröimänä. Kolme jengiläistä alkoi hakata häntä. Iskuja tuli edestä sekä takaa ja pikkutyttö tietysti paniikissa. Sitten Johan kaatui maahan. Videosta käy kiistatta selville, että pahoinpitelyn ympärillä oli kymmeniä ihmisiä, jotka näkivät tapahtuman läheltä ja selvästi.
Kukaan ei nähnyt mitään
Poliisille pahoinpitelyn selvittäminen oli hankalaa, vaikka paikalla oli joukoittain ihmisiä ja jengi poliisin tiedossa.
– Lähiössä kaikki tällä alueella tuntevat toisensa, sanoo poliisin tutkinnanjohtaja.
– Huhut leviävät jengistä, he pieksevät kaikki ja parasta on vain pitää turpansa tukossa, ettei itse ole seuraava uhri. Tämä on valtava ongelma.
Vaikenemisen kulttuuri koskee kaikkia rikoksia, pahoinpitelyt eivät siis ole poikkeus.
– Mielestäni tämä on enemmistön perusasenne näillä tanhuvilla, ”me hoidamme omat asiamme emmekä ole nähneet tai kuulleet mitään”, poliisi kertoo.
Lopulta Johanin pahoinpitely kuivui kokoon, koska ainoat todistajat olivat uhri itse sekä hänen perheensä.
Hakkaajat pääsivät helpolla
Tapahtumat saivat yllättävän käänteen, kun poliisi löysi Johanin pahoinpitelystä kuvatun videon toisen rikoksen yhteydessä takavarikoidusta autosta. Kaksi pahoinpitelyyn osallistunutta jengiläistä pystyttiin tunnistamaan videon perusteella. Tutkinta avattiin uudelleen.
Todistusaineisto perustui nyt videoon ja poliisin paikallistuntemukseen. Poliisi tunnisti rikolliset. Kaksi nuorisorikollista tuomittiin kuukaudeksi vankeuteen ja kolmas, uhria takaapäin hakannut jätettiin tuomitsematta näytön puuttuessa.
Lyhentämätön video: YouTube.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Olisiko poliitikkojen jo aika puhua selkokieltä jengiväkivallan syistä?
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Turvetuotannon alasajo sulkee tehtaita Suomessa – Keskisarja: Turve pitää nostaa pannasta
Jokainen valistunut ihminen tietää, että turve on uusiutuva luonnonvara ja että Suomen turvesoissa on lähes Pohjanmeren öljyn suuruinen energia hyödynnettävissä, toteaa perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Teemu Keskisarja. Keskisarja pitää suurena ongelmana sitä, että turveyrittäjät ovat jo lyömässä rukkasia naulaan. Neovasta (entinen Vapo) eläkkeelle jäävä johtaja Ahti Martikainen on puolestaan jo vuosia varoittanut päättäjiä turpeen liian nopeasta alasajosta.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Suomi ajoi alas turvetuotantonsa viherhumpan tahtiin – Polvinen: ”Edellisen hallituksen päätökset johtivat siihen, että Italiassa mafia juhlii ja turvetuottajat Suomessa menettivät työpaikkansa”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen nostaa Italian myrkkyjäteongelman varoittavaksi esimerkiksi viherhumpan aiheuttaman päästövimman ennalta-arvaamattomista seurauksista. Ilmastoideologian aiheuttama turvetuotannon alasajo saattaa johtaa siihen, että Suomessakin joudutaan turvautumaan epätoivoisiin ratkaisuihin, jotta suomalaisten kodit eivät jäätyisi talvella.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.