

Viikon 37/2023 luetuin
Joakim Vigeliusta koskeva rankka disinformaatio levisi illalla – Tiedetäti, Uuninpankkopoika, Pron puheenjohtaja ja vasemmiston nettistara ryntäsivät peukuttamaan
Kansanedustaja Joakim Vigeliusta koskeva raju, virheellinen väite lähti leviämään sunnuntai-iltana. Selvisi nopeasti, että väite ei pidä paikkaansa. Myös Vigelius itse kiistää selväsanaisesti tapahtuneen. On kuitenkin hämmästyttävää, millä innokkuudella vasemmiston kärkinimet lähtivät levittämään disinformaatiota.
Yksityishenkilön Twitter-tilillä julkaistiin sunnuntai-iltana valokuva 2019 itsenäisyyspäivän soihtukulkueesta. Kuvassa näkyvä, osittain naamioitu mieshenkilö tekee kameraa kohti natsitervehdyksen.
Yksityishenkilö kirjoittaa: ”Kansanedustaja Joakim Vigelius (PS) uusnatsien järjestämällä soihtukulkueella vuonna 2019? Onko sama?”
Valokuva leviää nopeasti eri sosiaalisen median alustoille.
Koska soihtukulkueesta on saatavilla runsaasti valokuva- ja videomateriaalia, selviää nopeasti, että kuvan henkilö ei ole Vigelius vaan toinen henkilö. Asia selviää esimerkiksi PS-Nuorison puheenjohtajan Lauri Laitisen päivityksestä.
Hetken päästä myös Vigelius itse kommentoi, ettei ole kuvassa.
Vihervasemmisto alkoi pomppia peukku-nappulan päällä
Viime aikoina jatkuvasti altavastaajaksi jäänyt vihervasemmisto on ymmärrettävistä syistä innokas löytämään ääriajattelua. Niinpä se ei liiemmin aikaillut, kun Vigeliusta koskeva ensimmäinen viesti pamahti eetteriin.
Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän pitkäaikainen työntekijä Taneli Hämäläinen syytti suorasukaisesti Vigeliusta natsitervehdyksen tekijäksi. Sosiaalisessa mediassa erittäin aktiivinen Hämäläinen jakoi yli kymmenelle tuhannelle seuraajalleen ilmiselvää disinformaatiota. Hämäläinen on itse ottanut toistuvasti kantaa disinformaatiota vastaan. Hämäläinen vaati myös Vigeliukselle potkuja perussuomalaisten eduskuntaryhmästä. Mainittakoon tässä yhteydessä sekin, että Anna Kontulan eduskunta-avustajana pitkään toiminut Hämäläinen ilmoitti hakevansa töitä.
Illan häkellyttävimpiin suoritukseen ylsi Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen. Ay-jyrä päätti peukuttaa Taneli Hämäläisen disinformaatiopäivitystä.
Vasemmistoa kannanotoissaan myötäilevä Tiedetädiksi itseään tituleeraava Laura Nissin peukutteli useampaa Vigeliusta leimaavaa Twitter-viestiä.
Samoin SDP:n vimmattuna edusmiehenä pitkään Apu-lehdessä toiminut Saku ”Uuninpankkopoika” Timonen arveli hyväksi ajatukseksi tykätä natsiviestistä, jolla ei ole minkäänlaista totuuspohjaa. Timonen tuuttasi Apu-lehteen vuosien ajan käytännössä päivittäin armotonta SDP-propagandaa. Kiivasmielinen blogisti siirtyi eläkkeelle 2022 loppupuolella.
Myöskään vihreä viestintäasiantuntija Sallamaari Muhonen ei malttanut pidätellä tykkäyspeukkuaan. Viestinnän ammattilainen päätti liittää kasvonsa siihen pitkään nimilistan, jotka jälleen kerran karulla tavalla osoittivat, että vimmattu tunnepohjainen persujen inhoaminen on tärkeämpää kuin tylsässä ja faktapohjaisessa totuudessa pysyminen. Hivenen huvittavaa on, että Muhonen on itse julkaissut kirjan nimeltä Somekohut ja mainekriisit.
Kun väitteen ilmeinen virheellisyys illan aikana paljastui, useampi kävi vähin äänin poistamassa somejakonsa ja peukutuksensa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sallamaari Munonen Uuninpankkopoika Tiedetäti Jorma Malinen Laura Nissin Taneli Hämäläinen Joakim Vigelius Lauri Laitinen Saku Timonen Anna Kontula
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.
Uusimmat

Kolmanneksi varapuheenjohtajaksi ylsi Simo Grönroos

Kansanedustaja Joakim Vigelius toiseksi varapuheenjohtajaksi
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää