

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Juuso kysyy THL:n toimitusten tasapuolisuudesta: ”Mitään aluetta ei saa syrjiä”
Kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Kaisa Juuso on tehnyt ministerille kirjallisen kysymyksen THL:n rokotetoimitusten tasapuolisuudesta eri alueille. Lapin sairaanhoitopiiristä tulleen tiedon mukaan Lappi on jäänyt muun Suomen jälkeen rokotetoimituksissa.
Muualla maassa on rokotettu esimerkiksi iäkkäitä selvästi enemmän kuin Lapissa, vaikka Lapissa heitä on väkilukuun suhteutettuna enemmän kuin etelässä. Lapin sairaanhoitopiirin infektioylilääkäri Markku Broaksen mukaan riskiryhmien ja etenkin 70–75-vuotiaiden kohdalla Lapissa on jääty noin kymmenen prosenttia jälkeen valtakunnallisista keskiarvoista. Sairaanhoitopiiristä arvioidaan, että rokotetoimituksia ei ole jaettu tasapuolisesti eri sairaanhoitopiireihin.
– Valtioneuvoston asetuksen mukaan kuntien on järjestettävä tartuntatautilain mukaisesti yleiset vapaaehtoiset rokotukset, joiden tarkoituksena on suojata covid-19-taudilta. Valtioneuvoston asetus vapaaehtoisista covid-19-rokotuksista ohjaa rokottamisjärjestystä. Asetuksen ja sen taustamuistion mukaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitos huolehtii rokotteiden tasapuolisesta jakamisesta sairaanhoitopiirien alueille väestömäärän mukaisesti, sanoo kansanedustaja Kaisa Juuso.
Riskiryhmien rokotukset hoidettava tasapuolisesti
– Valtioneuvosto on viime viikolla 16.4.2021 muuttanut tuota antamaansa asetusta. Muutos on tullut voimaan tänään. Myös asetusmuutoksessa korostuu se, että riskiryhmien rokotukset on hoidettava tasapuolisesti koko Suomessa väestömäärän mukaisesti. Asetuksen mukaan vasta sen jälkeen THL:n on mahdollista tehdä korkeimman epidemian alueille kohdennettuja rokoteannosten lisäjakoja. Ensin on kuitenkin huolehdittava riskiryhmistä, korostaa Juuso.
Koronaohjeista huolimatta Lapin matkailu lisää altistumisia ja tartuntoja. Rokotusohjelman tasapuolinen eteneminen on tärkeää ihmisten välisen yhdenvertaisuuden vuoksi. Sen lisäksi rokotusohjelmalla on merkitystä myös Lapin elinkeinojen näkökulmasta. Esimerkiksi matkailuun ja kokoontumisiin kohdistuvia rajoituksia ja suosituksia on mahdollista purkaa sitä mukaa kuin rokotekattavuus etenee.
– THL:n on oltava tarkkana toimitusten kanssa. Sairaanhoitopiirien välinen tasapuolisuus on tässä erittäin tärkeää. Mitään aluetta ei saa syrjiä, Juuso painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Markku Broas rokotetoimitukset rokotusjärjestys koronarajoitukset koronakriisi riskiryhmät Covid-19 kirjallinen kysymys THL Kaisa Juuso Lappi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juuso toivoo kolmannen kustannustukipaketin nopeaa käsittelyä ja arvonlisäveron tilapäistä alentamista: ”Yritykset vaarassa kaatua ja jotakin täytyy tehdä”

Juvonen ja Juuso: Hallitus keskittynyt estämään turismin – ”Muista syistä rajan ylittäneet päässeet kulkemaan ilman testausta”

Juuso esittää elintarvikkeiden tarkastuspistettä myös Sallan rajanylityspaikan Suomen puoleiselle raja-asemalle: ”Kasvumahdollisuuksia elintarviketeollisuudelle ja elintarvikkeiden tuottajille”

Sisärajavalvonnan päättyminen toisi kaaoksen Haaparanta-Tornio-rajanylitysliikenteeseen – Juuso: ”Terveysviranomaisten on mahdotonta selvitä tehtävästä ilman rajavartijoiden työpanosta”

Sosiaali- ja terveysvaliokunnan PS-jäsenet: Suomen EU-politiikasta puuttuu selkeä linja, ja se vaarantaa hyvinvointivaltion tulevaisuuden

Juuso estäisi Länsi-Pohjan keskussairaalan lakkauttamisen sote-uudistuksen yhteydessä: ”Kyky varautua tuleviin pandemioihin ja suuronnettomuuksiin heikkenisi huomattavasti”

Juuso vaatii tukea Utsjoen kunnalle – Tenojoen kalastuskielto on romuttanut kunnan talouden
Viikon suosituimmat

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Antikainen: Vasemmistoliiton kannattajista kolmannes hyväksyy poliittisen väkivallan
Vasemmistoliiton kannattajien joukossa poliittisen väkivallan hyväksyttävyys näyttää kasvaneen selvästi kahdessa vuodessa. Psykologian tohtori Oskari Lahtisen analyysin mukaan osuus niistä vasemmistoliittolaisista, jotka eivät vastusta väkivaltaa ”poliittisesti vaarallisia ihmisiä” kohtaan, nousi reilusta 20 prosentista (2022) noin 30 prosenttiin (2025). Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii kaikilta eduskuntapuolueilta - vasemmistoliitto mukaan lukien - nolletoleranssia poliittiselle väkivallalle.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.

Toimeentulotukimenot kasvussa – jo yli puolet somaliaa ja arabiaa puhuvista nostaa tukea
Perustoimeentulotuen maksatus kasvoi viidenneksellä vuonna 2025. Tukea saaneissa kotitalouksissa asui noin kuusi ja puoli prosenttia Suomen väestöstä. Koko maan tasolla somalia ja arabiaa puhuvista noin puolet nostaa perustoimeentulotukea

Koponen tyrmää vihreiden avauksen varhaiskasvatuksesta: ”Vihreät yleensä huutavat pää punaisena tutkitun tiedon perään – nyt tutkimuksen tulos oli ilmeisesti väärä”
Vihreiden eduskuntaryhmä ehdotti, että jokaiselle viisivuotiaalle tulisi automaattisesti osoittaa paikka varhaiskasvatuksessa. Perussuomalainen sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen tyrmää ajatuksen tämänkaltaisesta pakkovarhaiskasvatuksesta viisivuotiaille, joka on opetus- ja kulttuuriministeriön tutkimuksessakin osoitettu tehottomaksi.
Uusimmat

Kolumni: Kaupasta tuli kauppatavaraa

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










