

LEHTIKUVA
Juvonen: Hallituksen lisätalousarvio antaa vanhustenhoitoon ensiapua, mutta ei ratkaisuja
Eduskunnassa on käyty tänään keskustelua vuoden 2019 lisätalousarviosta. Hallitus kohdistaa lisäresursseja muun muassa vanhustenhoidon valvontaan eli Valviran, oikeuskanslerin viraston ja THL:n toimintaan 720 000 euroa.
– On hyvä, että vanhustenhoidon valvonta saa osakseen lisäresursseja, mutta se ei suinkaan riitä. Hallitus antaa ensiapua, mutta ei ratkaisuja. Vanhustenhoito tarvitsee lisäkäsiä, mutta koska meiltä puuttuu niitä, hallitus kohdistaakin vanhustenhoitoon lisävalvontaa, sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaisten kansanedustaja ja valiokuntavastaava Arja Juvonen toteaa.
”Hölmöläisten matontekoa”
Juvonen sanoo useiden hallitusten tehneen virheitä, joiden satoa suomalainen vanhustenhoito ja vanhukset nyt niittävät.
– Vanhustenhoidon alennusmyynnin syy on hoitajamitoituksen heikennys, joka tehtiin vuoden 2008 ikäihmisten palvelujen laatusuosituksen ja siihen sisällytettyjen hyvien lukujen 0,7-0,8 jälkeen. Vuonna 2013 hyvää hoitajamitoitusta laskettiin tyydyttävään 0,5:een.
– Tämä on kuin hölmöläisten matontekoa. Tästä syystä tarvitsemme nyt sitten valvontaa, sillä eihän liian vähäisillä hoitajan käsillä vanhuksia hoideta. Mutta se ei ole hoitajien eikä hoidettavien vika, se on hallituksen vika. Nyt tulisi keskittyä siihen ongelman ytimeen eli siihen, mitä korjausliikkeitä tulisi tehdä. Hoitajamitoituksen 0,7 kirjaaminen vanhuslakiin on siihen ensiaskel, Juvonen toteaa.
Hoitaminen on raskasta vuorotyötä
Juvosen mielestä Suomeen tarvitaan vanhustenhoidon laatutakuu.
– Laatu lisääntyy hoitajien riittävillä käsipareilla, mutta myös hoitoalan hyvät työolosuhteet, henkilöstön työhyvinvointi ja hoitoalan vetovoimaisuus on turvattava. Myös palkkapolitiikalla on iso osuus siihen, miten houkuttelevana vanhustenhoidon ammatit nähdään. Ala on raskasta vuorotyötä.
– Kysyin ministeri Petteri Orpolta (kok.), aikooko hallitus tuoda hoitajamitoituksen lakisääteiseksi, mutta tähän ei tietenkään tullut vastausta. Hallitus kuvittelee, että vanhukset hoidetaan hyvällä tahdolla. Tämähän on nyt vastuutonta kerrakseen, Juvonen toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: On eettisesti väärin tuoda ulkomailta hoitajia tekemään koulutustaan vastaamatonta työtä

Juvonen: Saattohoidossa järkyttäviä epäkohtia – pelkät kauniit puheet ja ohjeistukset eivät riitä, tarvitaan saattohoitolaki

Immonen: Suomi ei kykene huolehtimaan tällä hetkellä edes omista kansalaisistaan, mutta silti rajat ovat jatkuvasti auki järjestelmäämme hyväksikäyttäville maahantulijoille

Juvonen oikaisee Antti Lindtmanin lausuntoa: ”Perussuomalaiset eivät ole hyväksyneet hoitajamitoituksen heikennystä – SDP heikensi sen vuonna 2013”

Juvonen hiillosti kokoomuksen Sarkomaata: ”Kokoomus, älkää viekö hoitotyön kenttää harhaan”

Juvonen: Lakialoite työntekijän oikeudesta jäädä omaishoitajaksi

Huhtasaari: Vanhukset hoidetaan jatkossakin – siihen ei tarvita maahanmuuttoa

Juvonen: Toteutetaanko henkilöstömitoitus laittamalla hoitoapulaiset ja hoiva-avustajat työyksikön ”heittopusseiksi”?
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.















