

LEHTIKUVA
Kankaanniemi: Kuntaliitto jatkaa puoluekorruptiota perussuomalaisten vastustuksesta huolimatta
Perussuomalaiset vaati leikkauksia ja puoluekorruption lopettamista Kuntaliitossa. Esitys hävisi liiton hallituksessa äänin 13-2. Vanhat puolueet betonoivat rakenteet kustannuksista ja sote-uudistuksen edellyttämistä muutoksista välittämättä. Perussuomalaisten kansanedustaja Toimi Kankaanniemi tuomitsee jyrkästi Kuntaliiton rämettyneen puoluepoliittisen mandaattijärjestelmän.
Kuntaliiton hallituksen kokouksessa 27.10.2022 päätettiin jatkaa kahden varatoimitusjohtajan palvelussuhdetta vuoden 2025 kesäkuun loppuun. Nykyisten varatoimitusjohtajien määräaika olisi päättynyt tämän vuoden lopussa.
Kokouksessa kansanedustaja Toimi Kankaanniemi esitti Suonenjoen kaupunginhallituksen ensimmäisen varapuheenjohtajan Pia Pentikäisen (ps.) kannattamana, että palvelussuhteita olisi jatkettu vuoden 2023 loppuun asti. Vuoden aikana olisi valmisteltu uudistus, jonka mukaan liitto olisi siirtynyt yhden toimitusjohtajan ja yhden varatoimitusjohtajan malliin vuoden 2024 alusta alkaen.
Kuntaliiton ylin johto kohtuuttoman raskas
Perusteluina perussuomalaiset jäsenet totesivat, että Kuntaliitolta poistuvat ensi vuoden vaihteessa kunnilta hyvinvointialueille siirtyvät sosiaali- ja terveydenhuollon sekä pelastustoimen tehtävät. Liitto irtisanoo käytyjen yt-muutosneuvottelujen tuloksen mukaisesti näistä tehtävistä vastaavan henkilöstönsä, noin 50 henkeä. Myös kunnilta perittävä jäsenmaksu alenee 30 %.
– On kohtuutonta, että ylin johto, toimitusjohtaja ja kaksi varatoimitusjohtajaa jatkaa, kun tehtävät, alaiset ja tulot vähenevät merkittävästi. Vastaavan kokoisissa muissa organisaatioissa ylin johto on sekä määrältään että palkkatasoltaan selvästi kevyempi kuin Kuntaliitossa, joka toimii kuntien verovaroin, toteaa Kankaanniemi.
Johdon palkkaus parempi kuin pääministerillä
Kuntaliiton johdon palkkataso on korkeampi kuin pääministerillä ja ministereillä.
– Katsoimme, että ensi vuonna kunnissa eletään sote-uudistuksen siirtymäaikaa ja keväällä on eduskuntavaalit ja niiden jälkeen hallitusneuvottelut, joten on perusteita jatkaa varatoimitusjohtajien työsuhdetta vielä ensi vuosi, mutta ei pitempään. Yli kaksi ja puoli vuotta on kohtuuttoman pitkä aika, toteaa Pia Pentikäinen.
”Tällaisesta korruptiosta pitää luopua”
Kuntaliiton toimitusjohtaja on perinteisesti kokoomuksen paikka. Varatoimitusjohtajat ovat keskustan ja SDP:n mandaatteja. Kankaanniemi tuomitsee voimakkaasti tällaisen rämettyneen puoluepoliittisen mandaattijärjestelmän.
– Parhaat hakijat eivät edes hae Kuntaliiton johtopaikkoja, kun ne on etukäteen osoitettu tietyn puolueen jäsenkirjan omaavalle. Tällaisesta korruptiosta pitää luopua, jyrisee Kankaanniemi.
– Kun perussuomalaiset on kolmen suurimman puolueen joukossa, paikka kuuluisi meille. Emme kuitenkaan hyväksy koko ummehtunutta järjestelmää. Meille riittää se, että Kuntaliiton valtuuskunnassa ja hallituksessa ovat poliitikot päättämässä vaaleissa saaduilla mandaateilla. Palkkajohtajien tulee olla asiantuntijoita ja edustaa tasapuolisesti koko kuntakenttää.
Lasku lankeaa veronmaksajille
Perussuomalaisten esitys kaatui, joten Kuntaliitto jatkaa toimitusjohtajan, kahden varatoimitusjohtajan ja ruotsinkielisen johtajan organisaatiolla ainakin 30.6.2025 saakka eli yli seuraavien kuntavaalien. Kokoomus, keskusta, SDP ja RKP saavat pitää johtajan paikkansa, vaikka liiton muu henkilöstö ja tehtävät vähenevät. Lasku lankeaa kuntien kautta veronmaksajille.
Suomen Kuntaliitto on kuntien edunvalvonta- ja asiantuntijaorganisaatio, joka juridisesti on rekisteröity yhdistys. Sen jäseninä ovat kaikki Suomen 300 kuntaa.
Kuntaliiton ylin päättävä elin on 75-jäseninen valtuuskunta, jonka kunnat valitsevat neljäksi vuodeksi kuntavaalien voimasuhteiden mukaan. Perussuomalaisilla on nykyisessä valtuuskunnassa 11 edustajaa.
Valtuuskunnan valitsemassa hallituksessa on 15 jäsentä ja yhtä monta varajäsentä. Perussuomalaisista jäseninä ovat Jyväskylän kaupunginvaltuuston ensimmäinen varapuheenjohtaja Toimi Kankaanniemi ja Suonenjoen kaupunginhallituksen ensimmäinen varapuheenjohtaja Pia Pentikäinen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- mandaattijärjestelmä puoluepolitiikka sosiaali- ja terveydenhuolto veronmaksajien rahat Suomen Kuntaliitto hyvinvointialueet johdon palkkiot sote-uudistus Pia Pentikäinen Pelastustoimi Toimi Kankaanniemi korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Suomen Perustan Grönroos uusista piilopuoluetuista: ”Monella alueella uuteen ”demokratiarahaan” menevällä summalla saataisiin palkattua vuodeksi lähemmäs kymmenen sairaanhoitajaa”

Luukkanen: Aluevaltuustojen ”villi länsi” vaarantaa vakavasti kansalaisten yhdenvertaisuuden

Hallintohimmeli varmistettu, kepun ryntäys hillotolpille alkoi heti – kansanedustaja Markus Lohi hakee sote-johtajaksi

Aluevaltuustojen rahankäyttö selvitettävä pikaisesti – ”Aluevaltuutettujen kokouspalkkiot ovat poskettomia”

Lahjusepäily järsii EU:n uskottavuutta – sosialidemokraattinen europarlamentin jäsen korruptioskandaalin keskiössä

Muistatko vihreän kuntapoliitikon huikean kielitempun: Vaihteli edestakaisin äidinkieltään – suomesta ruotsiin ja taas takaisin suomenkieliseksi muutaman vuoden sisällä

Somalia ja Syyria maailman eniten korruptoituneet maat – valtavat erot valtioiden välillä

Eduskunnasta eläkkeelle jäävä Toimi Kankaanniemi: Suomella on edessä vaikeat ajat
Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.

Aittakumpu: Suomi tarvitsee vahvan herätyksen – ”On aika lopettaa suomalaisuuden ja arvojemme häpeäminen ja vähättely”
Suomalaisia on peloteltu ilmastonmuutospuheilla ja syyllistetty autoilusta, syömisestä, elämisestä ja lasten vastaanottamisesta niin, että jotkut nuoret eivät halua enää edes lisääntyä. Kuitenkin tiedämme, että suomalaisten syömisillä ja elämisellä ei ole maapallon ilmastoon minkäänlaista olennaista vaikutusta ja että Suomen päästöt maailman päästöistä ovat VAIN noin 1 promille, kirjoittaa perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu.

Kansanedustaja Eveliina Heinäluoma omistaa useita Hitas-asuntoja – samaan aikaan SDP vaatii omistuksille rajoituksia
Sosialidemokraattien kansanedustaja ja Helsingin kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Eveliina Heinäluoma omistaa kolme hintasäänneltyä Hitas-asuntoa Helsingissä. Samaan aikaan SDP ajaa usean Hitas-asunnon omistusrajoituksia.

Kokoomus puolustaa järjestörälssiä – syy löytyy vallasta ja palkintoviroista
Kokoomusnaiset tyrmistyivät sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin esityksestä säätää järjestöpomoille palkkakatto. Se uhkaa horjuttaa maan tapaa, jossa poliittinen eliitti on hallinnut veronmaksajien rahoilla pyöriviä järjestöjä.















