

Leena Meri MTV:n uutisaamussa Eurooppaa uhkaavasta siirtolaisvyörystä: Suomen ei pidä ottaa ketään vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri painotti MTV:n uutisaamussa, että Suomen pitää keskittyä pitämään rajansa kiinni Kreikan ja Turkin rajalla odottavilta siirtolaisilta. Vihreiden kansanedustaja Saara Hörkkö sen sijaan toivoi, ettei Euroopassa aloiteta sisärajatarkastuksia.
Turkin luoteisosassa sijaitsevaan Edirnen maakuntaan on saapunut turkkilaisten mukaan jopa yli 120 000 laitonta maahantulijaa. Siirtolaiset ovat matkalla Kreikkaan, Bulgariaan ja syvemmälle Eurooppaan. Paikalla olevien tiedotusvälineiden mukaan moni mielii Saksaan ja Pohjoismaihin.
Tilanne Turkin ja Kreikan rajalla karkasi käsistä, kun Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan ilmoitti viime viikolla, ettei se aio estää maassa olevien miljoonien siirtolaisten pääsyä Eurooppaan.
Pikakäännytykset käyttöön
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meren mielestä Suomi voi antaa apua Kreikan ja Turkin välisen rajan valvontaan Frontexin kautta, mutta Eurooppaan ei tule päästää yhtään tulijaa.
– Apua pitäisi antaa niin, että rajalta ei tulla yli. Jos sieltä tulee ihmisiä, pitää huolehtia, että muuttovirta ei valu Euroopan läpi Ruotsin kautta Suomeen, Meri totesi.
Meren mukaan rajatarkastuksia pitää tehdä myös Suomen ja Ruotsin rajalla.
– On tehtävä pikakäännytyksiä, jos tulija on turvallisesta maasta. Jos ihmisiä ei pystytä käännyttämään siihen maahan, mistä he ovat tulleet, otetaan heidät säilöön ja palautetaan kotimaahansa.
Suomessa tuhansia laittomasti maassa olevia
Meri sanoo, että tulijat ovat liikkeellä paremman elintason perässä, koska Turkki on lähtökohtaisesti turvallinen maa. Hän ei halua nähdä uusintaa vuodesta 2015, jolloin Suomeen saapui yli 32 000 turvapaikanhakijaa.
– Meillä on vieläkin tuhansia laittomia maassa olevia tämän prosessin jälkeisessä tilanteessa, Meri sanoi ja totesi, ettei ole kuullut hallitukselta yhtään konkreettista esitystä Suomen vetovoimatekijöiden vähentämiseksi.
Sen sijaan sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) on puhunut laadukkaamman turvapaikkapolitiikan puolesta.
– Nyt pitäisi keskittyä siihen, että ei oteta ketään vastaan, Meri huomautti.
Vihreät huolissaan tulijoiden oikeuksista
Meren kanssa uutisaamussa ollut vihreiden kansanedustaja Saara Hyrkkö kehui vuoden 2015 viranomais- ja kansalaistoimintaan ja moitti aikaisemman hallituksen linjaa ainoastaan turvapaikkajärjestelmän heikentämisestä.
– Prosessit ovat venyneet aivan kohtuuttoman pitkiksi, sillä ihmiset odottavat edelleen päätöksiä. Näitä asioita korjataan nyt ja myös se on tärkeää valmistautumista tilanteeseen.
Hyrkkö myös toivoi, ettei Euroopassa otettaisi käyttöön sisärajatarkastuksia.
– Tiukoissa paikoissa punnitaan eurooppalaiset ja suomalaiset perusarvot. Punnitaan myös se, miten sitoutuneita olemme perusihmisoikeuksiin. Esimerkiksi oikeus hakea turvapaikkaa on perusoikeus, josta on pidettävä kiinni, Hyrkkö painotti.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- pikakäännytykset 2015 siirtolaisvyöry Saara Hyrkkö rajatarkastukset Pohjoismaat laittomasti maassa olevat Maria Ohisalo Bulgaria Leena Meri Turvapaikanhakijat Turkki Suomi vihreät perussuomalaiset hallitus Kreikka
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turkin sisäministeri Twitterissä: 120 000 laitonta maahantulijaa Kreikan ja Bulgarian rajoilla

Junnila: Rajavalvontaa ja kriisinhallintaa Kreikan ”helvetin porteille”

Tynkkynen kysyy hallituksen valmiudesta ottaa väliaikaiset rajatarkastukset käyttöön Turkin tilanteen eskaloituessa: ”Vuoden 2015 virheitä ei saa toistaa”

Mäkynen: Hallitus laiminlöi uuteen pakolaiskriisiin varautumisen – ”Edessämme on pahimmillaan suuret levottomuudet”

Rantanen Kreikan pakolaiskriisistä: ”Geneven sopimus neuvoteltava uudelleen”

Uusi siirtolaiskriisi uhkaa – perussuomalaisten Halla-aho ja Purra: Näin Suomen pitää toimia

DN: Turkin armeija mukana rahtaamassa pakolaisia Kreikkaan

Saksan vasemmisto vaatii laittomasti maassa oleville koronarahaa ja oleskelulupaa

Purra: Varautuminen on maamme suojaamista ja haittojen minimointia
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.

Pala Espanjan kulttuurihistoriaa tuhoutui ilmastoaktivistien iskussa
Ilmastoaktivismin nimissä on jälleen sotkettu arvokas kulttuuriteos. Tällä kertaa espanjalaisessa museossa, jossa töhrittiin kuuluisa Kristoffer Kolumbuksen kunniaksi tehty maalaus.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää