

LEHTIKUVA
Massavaellukset ovat ennenkin kaataneet valtakuntia – EU:n maahanmuuttopolitiikalle ei ole nähtävissä ratkaisua
EU:n yhteistä turvapaikkapolitiikkaa on tahkottu jo muutaman viime vuoden ajan laihoin tuloksin. Palloittelun vuoksi unionin ulkorajoilla olevat valtiot ovat ottaneet omat keinot käyttöön vähentääkseen laittomien siirtolaisten saapumista rajaseuduilleen. Maat ymmärtävät, että massavaellukset ovat ennenkin kaataneet valtakuntia. Toimittaja Andreas Kluth kirjoittaa aiheesta Bloombergin mielipidesivuilla.
EU:n on vaikeaa hakea yhteistä linjaa turvapaikkapolitiikkaansa, sillä eri jäsenmaiden näkemykset eroavat jyrkästi. Ulkorajavaltiot pyrkivät pitämään turvapaikanhakijat pois unionin alueelta Dublin-säännön vuoksi. Säännön mukaan turvapaikkaa hakevan tulee jättää anomuksensa käsiteltäväksi siihen EU-maahan, johon hakija ensimmäisenä saapuu.
Unioni on pyrkinyt laadullisella määräenemmistöpäätöksellä velvoittamaan jäsenmaita vastaanottamaan turvapaikan saaneita, mutta siitä huolimatta osa jäsenmaista kieltäytyy vastaanottamasta turvapaikanhakijoita. Niin kauan kuin esimerkiksi Unkarin rima on asetettu nollaan turvapaikanhakijaan, se merkitsee ainoan yhteisen EU-ratkaisun merkitsevän Unkarin linjaa.
EU näyttää heikolta ja tekopyhältä
Andreas Kluth kirjoittaa EU:n näyttävän heikolta ja tekopyhältä. EU teoriassa pyrkii osoittamaan kannattavansa humaania lähestymistapaa turvapaikanhakijoille.
EU ei kuitenkaan halua jyrätä erimielisten jäsenmaiden ylitse varsinkaan, kun muutamassa maassa tiukka maahanmuuttopolitiikka on kansalaisten suosiossa. Erimielisyydet ovat loitontaneet esimerkiksi Saksan ja Itävallan välejä. Itävallan liittokansleri Sebastian Kurz on jo ilmoittanut maahan pääsevän nolla afgaania.
EU:n ulkorajamaat eivät ole jääneet odottamaan yhteistä turvapaikkapolitiikkaa, koska sellaista ei ole vuosienkaan aikana saatu tehtyä. Reunamaat voivat joko päästää laittomia siirtolaisia maahansa, mikä voi houkutella yhä useampia rajoille, tai pyrkiä estämään laiton maahantulo tarvittaessa vaikka voimakeinoilla.
Valtakuntia luhistunut hallitsemattomaan maahanmuuttoon
Kluth toteaa valtakuntien luhistuneen aiemminkin, jos ne eivät ole saaneet kontrolloitua maahanmuuttoaan. Rooman valtakunta hajosi vuosien kestäneen massavaelluksen johdosta.
Kluth kirjoittaa, ettei vaeltajilla ollut sotaisat aikeet, mutta Rooman epäonnistuttua pitämään tulokkaat pois ja epäonnistuttuaan tulijoiden integroitumisessa valtakunta hajosi.
EU voi kohdata saman kohtalon. Unionissa turvaudutaan usein pehmeisiin keinoihin, kuten lähtömaiden lahjontaan pitämään vaellukset kurissa. Yhdysvallat turvautuu sen sijaan sotilaalliseen mahtiinsa.
Kluthin mukaan EU voi vielä välttää vuoden 2015 toisinnon. Hän muistuttaa, ettei massavaellus ilmiönä ole katoamassa. Sen vuoksi EU:n rajoja tullaan koettelemaan uudelleen ja uudelleen.
Jossain vaiheessa Eurooppa voi epäonnistua näissä koettelemuksissa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Afgaanit istuvat rajalla – puolalaiset vastustavat pakolaisten ottamista ja kannattavat raja-aidan rakentamista

Latvian sisäministeri: EU:n on suojattava ulkorajansa ja estettävä jokainen laiton rajanylitys

Rajua rähinää Puolan rajalla – laittomat tulijat yrittävät väkivalloin raja-aidan yli
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.