

LEHTIKUVA
Moskovassa terrori-iskun tehnyttä ryhmää pelätään myös Saksassa – islamistien iskuihin varaudutaan kesällä pidettävissä jalkapallon EM-kisoissa
Islamistien iskuja pelätään myös Saksassa. Sisäministeri Nancy Faeser (sd) ja kotimaantiedustelun johtaja Thomas Haldenwang varoittavat akuutista vaarasta. Riskiä lisäävät kesällä järjestettävät jalkapalloilun EM-kisat, joita seuraamaan odotetaan miljoonia katsojia.
Terrori-iskuvaaran pienentämiseksi Saksa aikoo palauttaa EM-kisojen ajaksi rajavalvonnan kaikille rajoilleen viikkoja ennen kesä-heinäkuussa pidettävien kisojen alkamista. Poliisien lomat on peruttu.
Moskovan tuhoisan iskun tekijäksi ilmoitettu afganistanilainen Isis-K-järjestö tunnetaan ennestään myös Saksassa.
Tuhat poliisia suojasi Kölnin tuomiokirkkoa
Yli tuhat poliisia suojasi jouluna ja vuodenvaihteessa yötä päivää Kölnin tuomiokirkkoa viranomaisten saatua ulkomaalaiselta tiedustelupalvelulta vihjeen Isis-K-järjestön sinne suunnittelemasta terrori-iskusta. Jumalanpalvelukseen tulleille tehtiin turvatarkastus.
Ratkaisevat vihjeet saksalaiset viranomaiset saavat usein amerikkalaisilta tiedustelulähteiltä, koska Saksan tietosuojalait estävät epäiltyjen henkilöiden viestiliikenteen salakuuntelun samassa laajuudessa kuin USA:ssa on mahdollista. Salakuuntelu on mahdollista vain, jos jokin puolue luokitellaan oikeistoradikaaliksi.
Isis-K suunnitteli iskua samoihin aikoihin myös Wienin Pyhän Tapanin katedraaliin. Vuosi sitten pääsiäisenä terroristit suunnittelivat hyökkäystä kölniläiseen tivoliin. Iskut oli tarkoitus tehdä räjähteillä lastatulla pakettiautolla.
Iskuja suunniteltiin myös Ruotsin parlamenttiin
Itäsaksalaisessa Geran kaupungissa pidätettiin kaksi viikkoa sitten valtakunnansyyttäjän määräyksestä kaksi afganistanilaismiestä epäiltyinä Ruotsin parlamenttitaloon kohdistuvan pommi-iskun suunnittelusta.
Isis-K:n tiedetään viranomaisten mukaan suunnitelleen iskua myös berliiniläiseen Ibn-Rushd-Goethe-moskeijaan, koska sen toiminta ei miellytä lainkaan ääri- eikä monia muitakaan muslimeja.
Naisimaamin johtamassa moskeijassa ei vaadita naisilta huivia ja rikotaan äärimuslimien mielestä räikeästi islamin sääntöjä sallimalla naisten ja miesten rukoilla yhdessä. Islamin uskon vastaisena pidetään myös sitä, että moskeijaan toivotetaan tervetulleiksi myös homot ja lesbot.
Moskeijan perustaja on ympärivuorokautisessa poliisin suojeluksessa äärimuslimien murhauhkausten takia.
Islamistit luomassa jälleen verkostojaan
Islamilaisia terroristeja arvioidaan tulleen Saksaan laittomasti muun muassa siirtolaisvirtojen mukana sekä sotapakolaisten joukossa Ukrainasta.
Osan terroristeista arvellaan käyttäneen myös Venäjän ja Valko-Venäjän kautta kulkevia reittejä.
Saksalainen terrorismiasiantuntija Peter Neumann sanoo Deutschlandfunk-kanavan haastattelussa, että jihadistisia verkostoja on alkanut aktivoitua uudestaan samaan tapaan kuin oli havaittavissa ennen Pariisin, Brysselin, Berliinin, Tukholman ja Lontoon tuhoisia terrori-iskuja.
Neumannin mukaan on ollut pelkästään hyvästä onnesta kiinni, ettei Saksassa ole päässyt tapahtumaan toistaiseksi mitään pahempaa.
Terroristi tuli turvapaikanhakijana
Saksan tunnetuin islamistinen terroristi on tunisialainen Anis Amri, joka saapui maahan turvapaikanhakijana syksyllä 2015 liittokansleri Angela Merkelin (CDU) avattua Saksan rajat Balkanin reitillä kohti Eurooppaa kulkeneille pakolaisille.
Kahdeksalla identiteetillä esiintynyt ja poliisin alusta pitäen vaaralliseksi luokittelema Amri kidnappasi joulukuussa 2016 Berliinissä puolalaisen rekan ampumalla sen kuljettajan ja ohjaamalla raskaasti lastatun auton ihmisjoukkoon Breitscheidplatzin joulutorilla.
Iskussa kuoli 13 ja loukkaantui 60 ihmistä. Isis ilmoitti olevansa teon takana. Pakoon päässyt Amri kuoli hänen henkilöllisyyttään tarkastamaan tulleiden poliisien luoteihin Italiassa. Hänen mahdollisia rikoskumppaneitaan ei ole saatu jäljitettyä.
Tapausta puitiin vuosia myös liittopäivien tutkintavaliokunnassa, mutta sen kulkua ei kyetty selvittämään koskaan perinpohjaisesti. Tutkinta paljasti monia leväperäisyyksiä saksalaisissa poliisiorganisaatioissa.
Saksassa on tuhansia vaarallisia islamisteja
Saksan kotimaantiedustelun mukaan Saksassa oli toissa vuonna 27 480 islamistia. Heistä noin 11 000 luokitellaan salafisteiksi.
Toiseksi suurimman islamistiryhmän muodostavat turkkilaisen Milli Görus -järjestön jäsenet, joita on Saksassa noin 10 000.
Islamisteista luokitellaan 483 niin sanotuiksi vaarantajiksi eli henkilöiksi, jotka ovat tilaisuuden tullen valmiita poliittisesti motivoituun vakavaan väkivallantekoon.
Vaarantajista istuu parhaillaan 97 vankilassa, 178 oleskelee ulkomailla ja 208 on vapaalla jalalla. Osa heistä on Syyriassa taistelleita Isis-sotureita.
Noin 50:n Saksassa elävän islamistin arvioidaan kuuluvan niin sanottuihin nukkujiin, jotka odottavat jopa vuosikausia käskyä aktivoituakseen tekemään heille suunniteltua terrori-iskua.
Nukkujat odottavat käskyä iskuun
Nukkujiin kuului muun muassa Hampurissa opiskellut egyptiläinen Mohammed Atta, joka ohjasi 11. syyskuuta 2001 New Yorkissa toiseen WTC-torneista syöksynyttä matkustajakonetta.
Yhä useammin terrorismista ja sellaisen suunnittelusta kiinni joutuneet ovat Saksan kotimaantiedustelun mukaan kotoisin Keski-Aasiasta, Afganistanista, Uzbekistanista, Kirgisiasta ja Tadzikistanista.
Osan heistä arvellaan olleen töissä Venäjällä ja saapuneen Saksaan ja muualle Länsi-Eurooppaan Valko-Venäjän ja Puolan sekä muiden siirtolaisreittien kautta.
Osallistuminen Afganistanin sotaan lisää vaaraa
Saksassa on tehty vuodesta 2016 lähtien yhdeksän islamistista terrori-iskua. Niissä on kuollut seitsemäntoista ja loukkaantunut sata ihmistä. Monet iskuista on tehty veitsellä.
Länsimaat ovat olleet aina islamilaisten terroristien visiirissä, mutta erääksi ajankohtaiseksi syyksi saksalainen turvallisuusasiantuntija Hans-Jakob Schindler sanoo ZDF-kanavalla Hamasin Israelia vastaan käymän sodan.
Saksaa pidetään hänen mukaansa kohteena myös siksi, että se taisteli Afganistanissa al-Qaidan vastaisessa liittoutumassa ja tukee Israelia Hamasin vastaisessa taistelussa.
Pertti Rönkkö, Berliini
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Moskovan terrori-isku Hans-Jakob Schindler Mohammed Atta Peter Neumann Nancy Faeser Isis K Anis Amri terrori-iskut moskeijat Thomas Haldenwang jihadismi islamistit Rajavalvonta Angela Merkel Turvapaikanhakijat Terrorismi Saksa
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Supo: Venäjä on edelleen Suomen suurin turvallisuusuhka

Ruotsin hallitus ei aio enää auttaa Isis-vankileirillä olevia palaamaan: ”Itse lähtivät”

Hamas tappoi klaanijohtajan – Gaza voi ajautua sisällissotaan

Orpo: Suomi nostaa valmiuttaan Moskovan iskun takia

Ääri-islamismi nostaa jälleen päätään ranskalaiskoulussa – rehtori päätti erota jouduttuaan uskontoperusteisen vihan ja tappouhkausten kohteeksi

Terroristien uhriksi joutuneen Shani Loukin kuva voitti kansainvälisen kuvapalkinnon – kuvassa Hamasin aseistetut terroristit istuvat nuoren naisen puolialastoman ruumiin päällä lava-autossa

Tadzhikistan on ääri-islamin kehto – korruptio ja nepotismi ajavat kansaa työttömyyteen ja terroristien syliin

Israel hälytystilassa Iranin uhan vuoksi – 28 Israelin suurlähetystöä suljettu toistaiseksi

Kohuimaami herättelee uskovaisia: Homous on syntiä, popmusiikki saatanasta ja lapsilta kaivataan nöyryyttä
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Keskisarja julisti sodan pakkoenglannille – Purra varoittaa puolueita lupailemasta rahaa sote-alueille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja julisti tänään perussuomalaisten puoluevaltuuston kokouksen tiedotustilaisuudessa sodan kielenvaihtoa vastaan. Puheenjohtaja Riikka Purra varoitti puolueita lupailemasta vaalienkaan alla merkittävästi lisärahoitusta hyvinvointialueille. Pieniä valopilkkuja taloudessa näkyy jo ensi vuonna kuluttajien ostovoiman selvästi vahvistuessa.















