Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Muslimit valittivat valtiolle – tarjoilu tökkii vankilassa

29.08.2018 |16:27

Kolme muslimivankia on tehnyt Ruotsin oikeusasiamiehelle valituksen loukkaavasta kohtelusta malmöläisessa vankilassa.
Miehille ei ollut järjestetty ruokatarjoilua selliin illaksi paaston jälkeen.

Kolme muslimivankia kirjoittavat oikeusasiamiehelle suuntaamassaan valituksessa, että vankilan imaami oli kehottanut heitä paastoamaan pyhiinvaeltajien tärkeimpänä päivänä. Samana päivänä elokuussa kyseiset vangit ilmoittivat vankilan johdolle, että useampikin muslimi aikoo osallistua paastoon. Vangit halusivat illallisen selliinsä klo 20.35 sen sijaan, että olisivat nauttineet ateriansa normaalin aikaan ruokasalissa.

Syökää ruokalassa tai olkaa nälässä

Vankilan johto ilmoitti, että he eivät pysty ratkaisemaan ongelmaa, vaan vangit saavat syödä normaaliin aikaan tai olla nälässä.

– Me muslimivangit tunnemme itsemme loukatuksi ja vankeinhoitolaitos on kohdellut meitä epäoikeudenmukaisesti, valituksessa lukee.

– Vankeinhoitoa koskevan lain mukaan jokaisella vangilla on oikeus harjoittaa uskontoaan mutta tässä tapauksessa laitos käyttää väärin omaa lakiaan meitä vastaan, valitusteksti jatkuu.

Johto ei tiennyt koko paastosta

Vankilan johto ei ylipäätään edes tiennyt että kyseinen paasto oli olemassa.

– Koska paasto tuli tietoomme vasta samana päivänä kun erikoisruokailu piti toteuttaa, emme olisi millään muotoa ehtineet hoitaa sitä annetussa ajassa, toteaa vankilan johtaja.

– Jos imaami olisi ottanut asian pöydälle säännöllisissä kokouksissamme, olisimme toki voineet varautua ja hoitaa iltaruokailun.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla

03.09.2026 |12:21
6.
Suomen uutiset logo

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin

03.09.2026 |14:17
7.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen

07.09.2026 |16:40
9.
Suomen uutiset logo

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle

05.09.2026 |12:00

Uusimmat

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi