Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

Nyt viedään dieselitkin tilatankista – kallis polttoaine viekoittelee varkaita maaseudun rauhaan

Polttoainevarkaudet ovat lisääntyneet samaa tahtia kohoavien hintojen myötä. Menovettä ei viedä pelkästään asemilta, vaan vorot ovat suunnanneet katseensa myös saloille ja selkosille. Maanviljelijän ja metsäkoneyrittäjän kannattaa nyt koputella dieseltankkinsa kylkeä ja katsastaa sisällön määrä.

Bensan ja dieselin hinnat ovat kevään mittaan kivunneet sietämättömälle tasolle ja se on lisännyt polttoaineisiin kohdistuvia varkauksia. Tuore ilmiö on vorojen ilmestyminen maatalojen aitanvierustoille heruttamaan menovettä tilatankista.

– Tyypillisessä tapauksessa teko kohdistuu syrjäisillä rakennustyömailla ja maa- tai metsätalouskäytössä oleviin isoihin työkoneisiin tai polttoainesäiliöihin, mutta polttoainetta on varastettu myös kuorma-autoista. kerrotaan poliisin tiedotteessa tilanteesta Kaakkois-Suomessa.

– Muualla Suomessa on ollut tapauksia, joissa polttoainetta on varastettu myös kylmäasemien polttoainesäiliöistä,

Suuri osa varkauksista paljastumatta

Ruotsissa on havaittu sama trendi ja polttoainevarkaudet ovat vuodessa kaksinkertaistuneet koko maassa. Virkavalta on havahtunut ongelmaan mutta pelkää, että varkauksista on paljastunut vasta jäävuoren huippu.

– Kyse voi olla järjestäytyneestä toiminnasta tai yksittäisestä henkilöstä, joka on löytänyt lähes ehtymättömän ”kultakaivoksen”. Niinpä tekijät palaavat tankille kerta toisensa jälkeen, sanoo ruotsalainen paikallispoliisi.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
3.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
4.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää