

LEHTIKUVA
Ohisalo väistelee epämiellyttäviä kysymyksiä – ei suostu kertomaan, mistä vihreät leikkaisivat
Sisäministeri Maria Ohisalo on kehittänyt huippuunsa taidon olla vastaamatta kysymyksiin. Tästä saatiin uusi näyte eilen illalla Yleisradion A-Talkin puheenjohtajatentissä, kun Ohisalolta tiedusteltiin yhtä konkreettista julkisen talouden leikkauskohdetta ja siitä kertyvää vuosisäästöä.
Kysymys leikkauskohteista on äänestäjille tärkeä, sillä hallituspuolue vihreiden talouden sopeuttamista koskevat linjaukset ovat jääneet paljolti hämärän peittoon. Maria Ohisalo kuitenkin tunnetusti ajautuu epämukavuusalueelle, kun puhe kääntyy talouteen ja varsinkin menoleikkauksiin.
– Mistä vihreät leikkaisi, kun jossain kohtaa on kuitenkin pakko sopeuttaa? Ylen juontaja kysyi Ohisalolta.
Ymmärsikö edes mitä kysyttiin?
Ohisalo alkoi höpötellä omiaan, aivan kuin ei olisi edes ymmärtänyt kysymystä.
– No ensinnäkin sanon sen, että yhtä aikaa nyt tässä kohdassa tarvitaan ne akuutit kriisitoimet, tarvitaan elvytyspolitiikkaa ja tarvitaan niitä rakenteellisia uudistuksia joita hallitus on jo tehnyt, meillähän sote-uudistus etenee hienosti, sosiaaliturvaa uudistetaan, koulutukseen panostetaan ja yhteiskuntaa tehdään jatkuvasti kestävämmälle tolalle, jotta ilmastonmuutosta torjutaan yhtä aikaa, sisäministeri sirkutti.
– Mutta mistä leikkaisitte? kuului kysymys uudestaan.
Ohisalo jatkoi:
– Meillähän suurin kriisi tulee päälle 30-luvulla, kun julkinen talous on vaikeuksissa ennen kaikkea silloin kun meillä ei riitä tarpeeksi ihmisiä töihin, ylipäätään huoltosuhde heikkenee.
Siirsi puheen veroratkaisuihin
Ylen juontaja yritti kolmannen kerran:
– Mistä leikkaisitte?
Ohisalon höpötys jatkui:
– Jos hoidamme tämän mainitsemani kokonaisuuden hyvin, sopeutustarve totta kai myös pienenee. Mutta jos täytyy lähteä sopeuttamaan jostain, niin kyllä vihreät on pitkään pitänyt esillä ympäristölle haitallisia tukia, voin mainita muutamia. Jos verotuloja voidaan hakea ympäristölle haitallisesta toiminnasta, yksi konkreettinen paikka on, tiedän että se tuntuu monista vaikealta, esimerkiksi dieselin alempi verokanta, työkoneiden, polttoaineiden alemmat verokannat.
– Nämä olivat kyllä veroratkaisuja, eikä leikkausratkaisuja, Ohisalolle huomautettiin.
Ohisalon tyyliä olla vastaamatta kysymyksiin voidaan näkökulmasta riippuen pitää joko taitavana poliittisena strategiana tai sitten äänestäjien aliarvioimisena.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kysymykset ilmastohysteria puheenjohtajatentti äänestäjät Maria Ohisalo SIsäministeri leikkaukset Yle vihreät talous
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pääministeri Marin puolusteli pitkästä aikaa julkisuudessa EU-elpymispakettia, tosin samoilla lauseilla kuin jo viime kesänä – Halla-aho ihmettelee epärehellisyyttä

Vihreät kurittaa ilmastotoimilla, keskusta vedättää EU-rahasäkillä – perussuomalaisten kannatus kasvaa maakunnissa

Ohisalolta tivattiin kantaa Pekka Haaviston laittomuuksiin ja ilmastoaktivistien rimpuiluun eduskuntatalon pylväissä – närkästyi ja venkoili vastauksissaan

Sisäministeri Ohisalolla on ilmiömäinen kyky olla vastaamatta kysymyksiin

Ministerit Marin ja Ohisalo kiirehtivät ilmastohätätilan julistamista – Halla-aho: ”Suomessa on nyt akuutimpiakin hätätiloja ja ongelmia”

Halla-aho sisäministeri Ohisalolle: ”Aiotteko jatkossa olla vähemmän hyväuskoinen nyyhkytarinoiden edessä?”

Hallitukselta leikkauslista vasta kuntavaalien jälkeen – perussuomalaisten mielestä julkista rahaa ei pidä enää kipata tarkoituksiin, jotka eivät liity suomalaisten hyvinvointiin ja turvallisuuteen

Kiuru tarjoilee tajunnanvirtaa, Marin ja Ohisalo puhelevat puuta heinää – ministereiltä ei saa enää kysymyksiin vastauksia, puhekouluttajakin ihmettelee: ”Vaikea saada selvää, mikä on pointti”

Ympäristöpuolue vihreiden selvät sävelet Ruotsissa: Valkoisten naisten on tehtävä tilaa maahanmuuttajille – ja ruotsidemokraatit ovat uhka demokratialle
Viikon suosituimmat

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.

Tyytymättömyys opetushallitukseen kasvaa – jo osa alan ammattilaisistakin näyttää vihreää valoa organisaation lakkauttamiselle
Valtiovarainministeriön ehdotus Opetushallituksen lakkauttamisesta on kansan keskuudessakin nähty aiheellisena säästötoimena hallinnon virtaviivaistamiseksi ja tehostamiseksi. Samalla Opetushallitus on kansalaiskeskusteluissa tunnistettu politisoituneena instituutiona, joka on vähitellen ajautunut kauas alkuperäisistä tavoitteistaan. Seurauksena on muun muassa oppimistuloksien heikkeneminen.

Sisäministeri Mari Rantanen: Yhteiskunnan tulee ensisijaisesti huolehtia omistaan – ”Siksi nolla turvapaikanhakijaa on hyvä tavoite”
Mikkelin kaupunki aikoo vuokrata rivitaloasuntoja vastaanottokeskuksen käyttöön, joten nykyisten vuokralaisten on etsittävä uudet kodit. Sisäministeri Mari Rantanen huomauttaa, että epäterveiden kannustimien vuoksi onkin syytä vetää valtion tuet minimiin, kiintiöpakolaiset nollaan ja lakkauttaa kuntien ja hyvinvointialueiden korvaukset kotoutumisesta.