

PS ARKISTO
Oppositiolta välikysymys sotesta: Uudistus ei vastaa niihin ongelmiin, joiden varjolla sitä tehdään
Oppositiopuolueet tiedottivat tänään tekevänsä yhteisen välikysymyksen sote-uudistuksesta, joka uhkaa opposition mukaan mennä pahasti mönkään.
– Tiedämme kaikki, että kunnianhimoisesta soten kokonaisuudistuksesta on puhuttu pitkään, mutta sitä suuremmalla syyllä voi ihmetellä eikö mitään olla opittu.
– Marinin hallitus tekee sote-uudistusta hätiköiden ja runnoo sitä läpi kuin itse uudistuksen tekeminen olisi tärkeämpää kuin se, millaiseen lopputulokseen hallinnon myllertäminen johtaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio kommentoi.
– Hallitus runnoo vakiintuneista käytännöistä poiketen uudistusta valiokunnissa vähät välittämättä asiantuntijalausunnoissa esiin nousseista epäkohdista. Tästä on siksi pakko tehdä välikysymys, perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen toteaa.
Asiantuntijoiden arvion mukaan muutoskustannukset voivat olla jopa kolme miljardia euroa.
Kustannukset kasvavat, pienempien kuntien päätösvalta romahtaa
Suurin ongelma opposition mukaan on se, ettei hallituksen sote-uudistus ei vastaa keskeisiltä osin niihin ongelmiin, joiden varjolla sitä tehdään. Uudistus ei vähennä kustannuksia eikä nopeuta hoitoon pääsyä.
– Tämä huono uudistus uhkaa lisätä kustannuksia ja johtaa siihen, että pienistä kunnista lakkautetaan lähipalveluita, Tavio arvioi.
Tavio korostaa, että toimiva terveydenhoito on luonnollisesti yksi suomalaisen hyvinvointiyhteiskunnan kulmakivistä, jonka murentaminen on otettava vakavasti.
– Nyt uudistus vaarantaa sairaaloiden toimintakykyä ja uhkaa jopa lakkauttaa aluesairaaloita. Lisäksi on otettava huomioon, että uudistus murentaisi demokraattista päätöksentekoa: pienistä kunnista ei välttämättä pääse ketään ajamaan kuntansa puolia maakuntavaltuustoon ja maakuntien suuret kaupungit jyräävät, Juvonen huomauttaa.
Kestävyysvaje ei parane hallintohimmeleillä
Tavio huomauttaa, että olemassa oleva kestävyysvaje ei katoa mihinkään, vaikka vasemmistopuolueet loisivat uuden raskaan hallintohimmelin ja keskusta saisi tahtomansa maakuntamallin, jossa suuret kunnat vievät vallan pieniltä kunnilta.
– Kestävyysvaje, eli jatkuva tilanne jossa Suomi elää yli varojensa ja valtio velkaantuu, ei korjaannu ajamalla sosiaali- ja terveyspalvelut uuteen hallintomalliin, jossa rahoitus todennäköisesti pyritään kattamaan uudella maakuntaverolla.
– Hyvinvointiyhteiskunnan rahoituksen puute ei korjaannu luomalla uusia veroja – varsinkaan samalla kun nettoveronmaksajien suhteellinen määrä vähenee, Tavio arvioi.
– Julkinen talous tulee tasapainottaa parantamalla työllistymisen kannustimia, parantamalla yrittämisen kannustimia ja parantamalla Suomen kansallista kilpailukykyä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- päätösvalta kustannukset sote-uudistus palvelut oppositio Ville Tavio Kunnat Terveydenhuolto perussuomalaiset Arja Juvonen Välikysymys verotus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset ja kokoomus suunnittelevat opposition yhteistä välikysymystä – Tavio: ”Kestävyysvaje ei katoa uudella hallintohimmelillä”

Kiuru tarjoilee tajunnanvirtaa, Marin ja Ohisalo puhelevat puuta heinää – ministereiltä ei saa enää kysymyksiin vastauksia, puhekouluttajakin ihmettelee: ”Vaikea saada selvää, mikä on pointti”

Perussuomalaiset: Sote-uudistus vaarantaa oppilashuollon palvelut

Uudenmaan PS-Naiset: Sote-uudistuksen turvattava korvamerkitty rahoitus sote-henkilöstöön Uudellamaalla

Kunnat tyrmäävät sote-uudistuksen – Kankaanniemi: Uudistus uhkaa alueiden elinvoiman ja asumiskelpoisuuden säilymistä

Hallitus pyrkii väkisin runnomaan läpi nykyistä huonomman sote-mallin – perussuomalaiset eivät hyväksy tilannetta, jossa hoitoon pääsy vaikeutuu ja sote-ammattilaisten työoloja heikennetään

PS: Sote-esityksessä viedään suuremmilta alueilta rahat ja pienemmiltä päätösvalta – palvelutasosta puhumattakaan

Ikäviä uutisia lyödään pöytään vasta kuntavaalien jälkeen – himoverottava hallitus on jo päättänyt maakuntaverosta, vaikka kaikki eivät suostu myöntämään asiaa suoraan äänestäjille

Purra: Soten maaliin vieminen hallituksen tärkein tavoite – seurauksista viis
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.














