

MATTI MATIKAINEN
Ossi Sandvik: Perussuomalaiset lujittui nyt yhtenäisemmäksi
Vuosina 2007-2013 puoluesihteerinä toiminut Ossi Sandvik näkee perussuomalaisten tulevaisuuden hyvänä. – Uusilla puoluejohdon jäsenillä on vahva mandaatti, eli he nauttivat suurta kentän luottamusta. Kaikilla on muutenkin poliittista osaamista. Tämä on hyvä lähtökohta ryhtyä edistämään perussuomalaista politiikkaa.
Politiikka näytti raadollisuutensa, kun osa perussuomalaisten kansanedustajista loikkasi puolueesta perustaen uuden, Juha Sipilän hallitusta tukevan ryhmän. Vippaskonstin syy oli se, etteivät loikanneet edustajat hyväksyneet Jyväskylän puoluekokouksessa demokraattisesti tehtyjä valintoja.
Jyväskylässä paikalla oli myös entinen puoluesihteeri, nykyinen perussuomalaisten projektijohtaja Ossi Sandvik. Hän on viime päivinä saanut puhua tuntikausia puhelimessa.
– Oma väki kentältä on ollut paljon minuun yhteydessä. En ihmettele, että ihmiset ovat hämmentyneitä. Osa on ollut kuin ”puulla päähän lyötyjä”, Sandvik sanoo.
Loikkarit eivät ole saaneet tukea paikallistasolta. Käytännössä kaikki perussuomalaisten piiri- ja paikallisjärjestöt ovat ilmoittaneet tukensa uudelle puoluejohdolle. Valtuutetut ympäri Suomea myös jatkavat perussuomalaisten valtuustoryhmissä.
Yhtenäisempi eduskuntaryhmä on etu
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kehotti puolueen jäseniä ja äänestäjiä rauhallisuuteen ja pyysi kaikilta malttia epätavallisessa tilanteessa. Sandvik on sanonut samaa kaikille soittajille.
– Olen korostanut, että tapahtuneesta huolimatta puolueen tulevaisuus näyttää varsin hyvältä. Mikään ei ole muuttunut. Kuten uusi puheenjohtajammekin totesi, myös puolueen kaikki ohjelmat ovat voimassa. Tavoitteet ovat siis samat kuin vuoden 2015 eduskuntavaaleissa.
– Myös puolueen taloudellinen tilanne on hyvä, joten siltäkään osin mitään välitöntä ongelmaa ei ole näkyvissä, Sandvik sanoo.
Hän arvelee, että nykyinen, pienempi eduskuntaryhmän kokoonpano on puolueelle etu.
– Perussuomalaiset lujittui nyt yhtenäisemmäksi.
Politiikka on kova laji, jossa joutuu myös pettymään
Jyväskylän puoluekokouksessa perussuomalaiset valitsivat lähes täysin uuden puoluejohdon. Kaikki puheenjohtajat tulivat valituiksi hyvin selkein numeroin. Jussi Halla-aho valittiin puheenjohtajaksi jo ensimmäisellä kierroksella. Puoluesihteerin tehtävässä Riikka Slunga-Poutsalo sai jatkopestin kolmannelle kaudelle.
– Puoluejohdon jäsenillä on vahva mandaatti, eli he siis nauttivat kentän luottamusta. Tämän vuoksi uudella tiimillä on hyvät lähtökohdat alkaa edistää perussuomalaista politiikkaa. Kaikilla on muutenkin vahvaa osaamista ja kokemusta politiikassa, Sandvik sanoo.
Perussuomalaisista loikanneet kansanedustajat ovat esittäneet vaihtelevia selityksiä sille, miksi he eivät kykene hyväksymään puoluekokouksessa demokraattisesti tehtyjä valintoja. Sandvik muistuttaa, että valintojen tuloksia on turha moittia.
– Vanha totuus on se, että kyllä kansa tietää. Pulinat pois. On toki inhimillistä nillittää, jos omat toiveet äänestyksissä eivät täyty, mutta valitusoikeutta ei ole kenelläkään. Politiikka on kova laji, johon kuuluu se, että joskus joutuu myös pettymään.
Perussuomalaisissa pysyneet kunnioittavat demokratiaa
Sandvik jakaa kiitosta perussuomalaisten eduskuntaryhmään jääneille kansanedustajille.
– Perussuomalaisissa pysyneet ovat osoittaneet rohkeutta ja demokratian kunnioittamista. Sen huomaa jokainen. Eivät ihmiset ole tyhmiä.
– Vaikka usein sanotaan, että poliittinen muisti on lyhyt, tällä kertaa äänestäjät muistavat varmasti pitkään mitä on tapahtunut. Palkinto meille on tulossa, kun vain edistämme perussuomalaisia tavoitteita ja hoidamme asiat kunnolla. Kaikki edellytykset tähän ovat olemassa.
Perussuomalaisilla on edelleen 16 piirijärjestöä ja yli 8 000 maksavaa jäsentä. Jäsenten määrä on nyt vahvassa kasvussa.
Uudella puoluejohdolla on edessään paljon työtä, sillä ensi vuonna edessä ovat maakuntavaalit ja presidentinvaali. Eduskuntavaaleihin on alle kaksi vuotta.
– Näin monet vaalit lyhyen ajan sisällä on haaste, mutta se on sitä positiivisessa mielessä. Puoluesihteerimme Slunga-Poutsalo on jo työnsä puolesta järjestänyt monet vaalit. On iso apu, että puoluejohdossa on yksi näin kokenut henkilö. Pitää myös muistaa, että kenenkään ei tarvitse tehdä kaikkea itse, Sandvik sanoo.
Terävästi eteenpäin kansan parissa
Sandvik on nähnyt perussuomalaisten nousun yhden kansanedustajan ryhmästä eduskunnan merkittävimmäksi puolueeksi. Hän näkee nousun ja menestyksen takana erityisesti kaksi tekijää.
– Ensinnäkin, perussuomalaiset on aina mennyt kansan pariin, kuten jo Tony Halme aikoinaan. Hän meni tapaamaan ihmisiä Itä-Helsinkiin, missä oikeastaan kukaan muu ei käynyt. Tiedän, että ihmisille on suuri merkitys siinä, kun hän tapaa poliitikon henkilökohtaisesti ja heillä on avoin keskusteluyhteys. Kun ottaa aidon kontaktin toiseen ihmiseen, sillä on ihan eri vaikutus verrattuna siihen, että poliitikko pelkästään ostaa vaalimainoksen lehdestä.
Hän jatkaa, että perussuomalaisten teemojen esillä pitäminen on myös kansalaisille hyvin tärkeää.
– Omia tavoitteita pitää aina yrittää viedä läpi. Vaikka jokaista tavoitetta ei aina saada maaliin saakka, tärkeintä on pyrkiä niihin tavoitteisiin. Perussuomalaiset on menestynyt sillä, että olemme politiikassa luvanneet parantaa tavallisen ihmisen arkea, ja olemme myös tehneet sellaista politiikkaa, joka auttaa ihmisiä selviytymään arkielämässä. Nämä asiat me osaamme.
– Perussuomalaisten ei siis tarvitse sinänsä muuttaa mitään. Riittävää on, että viemme terävästi eteenpäin jo olemassaolevia teemoja ja puolustamme ensisijaisesti tavallisen kansalaisen etua. Tällä tavoin me menestymme myös tulevaisuudessa.
ILKKA JANHUNEN
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Veteraanikansanedustaja Pentti Kettunen: Nyt tuli lopullinen pettymys – ”En voi hyväksy Soinin ja kumppaneiden petosta”

Leena Meri perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajaksi

Ronkainen: ”Nyt meillä vahva ja suoraselkäinen ryhmä”

Kankaanpään perussuomalaiset tukevat vaaleilla valittua johtoa – Joutsenlahti: ”Yle tulkitsi sanojani väärin. Tottakai olen perussuomalainen”

Raatikainen: En hyväksy demokratian halventamista – ”Vakuuskuoret, hallintarekisterit ja hillotolpat eivät edusta perussuomalaisia arvoja”

Mika Niikko tukee perussuomalaisia (video)

Soini vehkeili Sipilän ja Orpon kanssa oman puolueensa vaalitulosta nurin

Puolueveteraani Toivo Mäkelä: Ministerin paikka oli Soinille tärkeämpi kuin perussuomalaiset – ”Loikkari, mikä loikkari”

Immonen tyrmää loikkareiden väitteet: Kukaan ei ole kaapannut puoluettamme
Viikon suosituimmat

Emeritusprofessori Vesa Kanniainen: ”Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen väitteet maahanmuuton hyödyistä harhaanjohtavia”
Maahanmuutto rasittaa julkista taloutta, vaikka maahanmuuton hyödyt olisi huomioitu laskelmissa, toteaa kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen Leevi Leivon haastattelussa.

PS-Nuoriso: Suomalaiset ulos ja mamut tilalle – tähän johtaa kuntien punavihervalta
Perussuomalainen Nuoriso on tuohtunut Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää kaupungin rivitalojen asukkaat pois, jotta asuntoihin voidaan asuttaa läheiseen vastaanottokeskukseen saapuvia turvapaikanhakijoita.

Vasemmiston verkkomedia huolestui naispoliitikkojen häirinnästä – samaan aikaan vasemmiston puolueaktiivi lietsoo häirintää naispoliitikkoa kohtaan
Vasemmistoliiton aktiivien toimittama Vasen kaista -verkkomedia julkaisi eilen laajan kirjoituksen naispoliitikkoihin kohdistuvasta häirinnästä. Tänään valtiovarainministeri Riikka Purra on kertonut häneen kohdistuneesta häirintäaktivismista, jonka taustalla on muun muassa vasemmistoliiton kuntavaaliehdokas.

Mikkeli häätää suomalaiset pois ja remontoi sitten tulijoille uudet tilat – Antikainen: ”Tässä hälyttävä esimerkki siitä, miksi kuntien kotoutumistuista pitää leikata”
Yle uutisoi 12.8.2025 Mikkelin kaupungin päätöksestä häätää suomalaisia vuokralaisia kodeistaan vastaanottokeskuksen tieltä. Rivitalot vuokraa jatkossa Luona Oy, jolla on vastaanottokeskus naapurissa. Asukkaat pitävät kaupungin ratkaisua epäoikeudenmukaisena. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää Mikkelin tapausta hälyttävänä esimerkkinä siitä, mitä on odotettavissa, ellei turvapaikkapolitiikan kiristyksistä pidetä kiinni ja kiristetä lisää.

Valtamedia tutki mutta unohti uutisen: Vieraskielisten suuri lukumäärä leimaa huono-osaisimpien asuma-alueita
Pääkaupunkiseudulla asuminen eriytyy yhä voimakkaammin asukkaiden äidinkielen ja sosiaalisen aseman mukaan. Nuorimmissa ikäluokissa jo puolet joidenkin alueiden asukkaista on vieraskielisiä. Vapaarahoitteisten asuntojen keskihinta kertoo puolestaan siitä, että uudistuotanto tai remontointi saattaa näillä alueilla olla haastavaa. Segregaatio sen sijaan on pomminvarmaa.

Demarit hamuavat lisää äänestäjiä: 600 000 maahanmuuttajaa asutettava Ruotsin halutuimmille alueille
Ruotsi on edelleen luokkayhteiskunta, jossa hyvinvoivat nettoveronmaksajat asuvat omakotitaloissaan vehreillä huvila-alueilla. Sosialidemokraattien mielestä tämä on kestävän kehityksen vastaista ja väestö pitäisi sekoittaa. Muutto veden ääreen äveriäälle alueelle olisi varmasti monen kolmen miljoonan vuokralaisen mieleen ja tämä demareiden kädenojennus muistettaisiin varmasti myös vaaleissa.

Talousprofessori Matti Virén: On leikattava suomalaisten hyvinvoinnille toissijaisista menoista
Kansantaloustieteen emeritusprofessori Matti Virén kehottaa kaikkia pohtimaan valtiovarainministeriön esittämiä sopeutustoimia samanaikaisesti lakisääteisten peruspalvelujen, kuten terveydenhuollon rahoituspaineiden rinnalla. Toissijaisiin kohteisiin, kuten kotouttamiseen ja yritystukiin, ehdotettuja leikkauksia Virén pitää sopivina, ja muistuttaa, että leikkaamatta jättäminen ei ole nyt vaihtoehto.

Purra: ”Kyllä riittää tässä maassa hommia puolueella, joka ei halua kupata veronmaksajan selkänahasta etuoikeuksia eikä totella kaiken maailman intressitahoja”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra nostaa esille toimittaja Ari Korvolan kirjan Tuppeensahattu Nuorisosäätiö, joka kertoo keskustaa lähellä olevan Nuorisosäätiön rikosvyyhdistä. Kirjan tärkeimpänä ansiona Purra pitää kuvausta siitä, miten rakenteellinen, poliittinen korruptio Suomessa toimi.

Espanjalaiskaupunki julisti muslimien julkiset juhlat pannaan – ”Paikallisen kristillisen perinteen vastaista”
Maahanmuutto ja monikulttuurisuus nostattavat tunteita ja ovat kiihkeiden erimielisyyksien ja jopa väkivaltaisten yhteenottojen taustalla Espanjassa. Kuten enenevässä määrin koko Euroopassa. Vieraalle vyörytykselle halutaan panna piste ja kunnioittaa omia paikallisia arvoja sekä perinteitä.

Purra: Suomessa edelleen kuvitellaan, että tunkemalla veronmaksajan rahaa joutavaan tai haitalliseen tuotetaan elinvoimaa ja kasvua – ”Siksi kai maa tähän jamaan on päätynytkin”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kommentoi somekanavillaan tapausta, jossa Mikkelin kaupunki ajaa vuokra-asukkaita pois kodeistaan, koska asunnot jatkossa vuokrataan turvapaikanhakijoille. Purra kuvaa Mikkelin toimintaa harhaiseksi.