

LEHTIKUVA
Packalén: Eurooppaa saattaa kohdata massiivinen sarja terrori-iskuja
Perussuomalaisten kansanedustaja, poliisi Tom Packalén on huolissaan siitä, että ymmärretäänkö Suomessa tarpeeksi hyvin terroristijärjestö Isisin luoma uhka. Packalén muistuttaa, että myös Suomi voi olla Isisin kohde.
– Kuinka ajan tasalla suojelupoliisi on, jos se toteaa, että Suomi ei ole ensisijainen kohde? Packalén kysyy.
Supo on todennut, ettei Suomi ole terrori-iskujen ensisijainen kohdemaa vaan rekrytointimaa. Packalénin mielestä ongelmana on se, että Isisin luonnetta ei ole täysin ymmärretty.
– Se nähdään liian paljon al-Qaidan kaltaisena toimijana, joka on hakenut terrori-iskuille suuren luokan kohteita. Isis on kuitenkin tehnyt hyökkäyksiä siellä täällä. Sillä ei ole pääkohdetta. Se iskee, jos sillä on ihmisten surmaamiseen valmis tekijä. Siinä mielessä Isis on myös meille merkittävä uhka, Packalén perustelee.
Tiedustelulla estetty iskuja
Suomi kulkee Packalénin mukaan terrorismintorjunnassa jälkijunassa Ranskaan, Isoon-Britanniaan, Tanskaan tai Ruotsiin verrattuna.
– Tiedustelulaki on välttämätön, koska tiedustelun avulla on estetty valtava määrä iskuja.
Packalén pitää esimerkkinä onnistuneesta tiedustelusta terroristien pommijuonien paljastamista.
– Tiedustelun avulla estettiin yli kymmenen Ison-Britannian ja Yhdysvaltojen välillä lentävän matkustajalentokoneen räjäyttäminen.
Eurooppaan yhä enemmän taistelijoita
Turvallisuusviranomaisten työkalut ja resurssit tulee saada Packalénin mielestä riittävälle tasolle Suomessa.
– Terroristijärjestö Isisin johtaja Abu Bakr al-Bagdadi on ajettu nurkkaan. Parikymmentätuhatta Isisin taistelijaa on kuollut pommituksissa ja mikäli Mosuli kaatuu Irakissa, saattaa Eurooppaa kohdata massiivinen sarja terrori-iskuja.
Eurooppaan tulee Packalénin mukaan mahdollisesti yhä enemmän Isisin taistelijoita.
– Isisin peli ei ole pelattu, vaan paineen kasvaessa tänne voi tulla monenlaista väkeä. Kaikki eivät ole välttämättä fanaatikkoja, sillä joukossa on myös pikkurikollisia. Siellä voi olla radikalisoituneita ja traumatisoituneita, jotka eivät näe muuta ulospääsyä kuin itsemurhaiskun.
Terroristeille kovat rangaistukset
Terrorismi on Packalénin mukaan rikollisuuden muoto, jota varten tarvitaan kovat rangaistukset.
– Terrorismiin kouluttautuneet pitää tuomita pitkään vankeusrangaistukseen. Valvottu pantarangaistus voisi tulla kyseeseen, jos henkilö osallistuu kuntoutusohjelmaan sekä irtisanoutuu terrorismista ja tuomitsee sen julkisesti.
Suomalaisten kannalta Packalén pitää lohdullisena maamme sijaintia, joka vaikeuttaa terroristien toimintaa.
– Sarjatuliaseita eivät saa tänne oikein mistään. Niitä löytyy Balkanin-Jugoslavian alueelta, mutta Baltian suunnalla on useita rajoja vastassa.
Itsemurhaliivejä tehdään Keski-Euroopassa
Lisäksi pakolaiskriisin seurauksena Tanskan ja Ruotsin sekä Ruotsin ja Suomen rajaa tarkkaillaan tavallista voimakkaammin. Poliisikansanedustaja kuitenkin korostaa, ettei Suomi ole mikään lintukoto.
– Itsemurhaliivintekijöitä ei ole montaa ja he ovat Keski-Euroopassa. Jos täällä olisi materiaalia, olisi iskuja voinut tapahtua meilläkin, Packalén toteaa.
Terrorismiin ja sen torjuntaan liittyvässä keskustelussa tarvitaan Packalénin mielestä enemmän asiapohjaista analyysia.
– Yksinkertaisia vastauksia ei ole. Elämme tulevaisuudessa epäsymmetrisen uhan alla. Uuden asian ennustaminen on tutkijoillekin vaikeaa, Packalén luonnehtii.
Pienen solun iskuja
Terrorismin tutkija Leena Malkki Helsingin yliopistosta arvioi, että varautuminen terrorismiin ei ole Suomessa muiden länsimaiden tasolla.
– Suomalaisten viranomaisten resurssit ovat terrorismin torjunnassa pienemmällä puolella muihin Länsi-Euroopan maihin verrattuna. Toisaalta Suomen uhkataso ei ole ollut samalla tasolla kuin muissa maissa, Malkki toteaa.
Malkki kertoo, että suojelupoliisin arviossa suurin Suomeen kohdistuva uhka on yksittäisen pienen solun tai henkilön suorittama isku.
– Sitä on vaikea paljastaa etukäteen. Al-Qaida on pyrkinyt kannustamaan soluja ja yksittäisiä ihmisiä iskuihin, mutta Isis on onnistunut siinä.
Uhka ei rajoitu Malkin mukaan pelkästään jihadistien toimintaan.
– Iskuja voi tulla muualtakin. Siitä on esimerkkinä Helsingin yliopistoon kohdistunut joukkosurmasuunnitelma tai turvapaikanhakijoiden asuin- ja koulutustiloihin tehdyt iskut.
Tutkija: Perussuomalaiset pitää asiaa esillä
Malkki kummastelee miksi poliitikot ovat yllättävän vähän kiinnostuneita terrorismista, perussuomalaisia lukuun ottamatta. Malkin mukaan mikään puolue ei halunnut tarttua terrorismintorjuntaan vielä viisi vuotta sitten, mutta asiasta keskustelu on lisääntynyt sen jälkeen.
– Perussuomalaiset pitää asiaa eniten esillä ja samoin presidentti Sauli Niinistö, mutta kunnon keskustelua Suomen linjasta ei ole syntynyt.
Pitkään terrorismia tutkinut Malkki haluaa laajempaa julkista keskustelua miten perusoikeuksista halutaan tinkiä terrorismintorjunnassa ja kuinka paljon resursseja siihen halutaan laittaa.
– Nyt julkista keskustelua käydään vain perussuomalaisten näkökulmasta. Muilla puolueilla ei ole varmaankaan tietoista vaikenemista asiasta vaan arkuutta julkiseen keskusteluun.
Harkintaa lainsäädäntötyöhön
Tiedustelulakiin ja muuhun terrorismiin liittyvään lainsäädäntötyöhön Malkki toivoo perusteellista harkintaa, sillä lait vaikuttavat kymmeniä vuosia.
– Suomessa on käytetty maltillisesti lainsäädäntöä terrorismintorjuntaan. Esimerkiksi Yhdysvalloissa on menty paljon pidemmälle, kun ihmisiä voidaan pitää pitkiäkin aikoja pidätettynä. Meillä tilanne voisi kehittyä pahimmillaan siihen, että lain sallimia poliittisia protesteja alettaisiin pitää uhkana, Malkki sanoo.
MIKA RINNE
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Käykö ”punahilkkasatu” toteen? – Ruotsia varoitetaan terroristiryhmästä

Tutkija Ylellä: terrorismin torjunta kiinnostanut ainoastaan perussuomalaisia ja tasavallan presidenttiä

Packalén: Jäitä hattuun Helsingin suurmoskeijahankkeelle

Meri: Terroristit käyttävät suvaitsevaisuutta hyväksi

Kansanedustaja Mika Niikko: Kansallinen etu terrorismin torjunnan kärkeen

Leena Meri: Perheenyhdistämisellä ei torjuta terrorismia – juuret ovat kalifaattijulistuksessa

Miksi Suomi hyväksyy lähes kaikki irakilaisten ja somalialaisten turvapaikkahakemukset – maahanmuuttovirasto vastaa

Eduskunta kannatti terrorismiturismin kieltämistä – ”Suomi on osa kansainvälisen terrorismin toimintakenttää”

Rap-artisti kääntyi muslimiksi – nyt epäillään terrorismirikoksista
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.

Saksalaismiehen autoisku vaati Leipzigissa useita uhreja
Viranomaiset eivät ole todenneet Leipzigin paljon uhreja vaatineessa ihmisjoukkoon ajamisessa poliittisia tai uskonnollisia motiiveja. Saksassa oikeus käsittelee parhaillaan myös kahta muuta autolla tehtyä tuhoisaa attentaattia. Toisessa niistä tekijä sanoo saaneensa käskyn Allahilta ja haluneensa tulla marttyyriksi.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













