

LEHTIKUVA
Päivi Räsäsen hovioikeuden käsittely venyy vuodella – kohtuuttoman pitkät oikeusprosessit ongelmana Suomessa
Maaliskuun lopussa käräjäoikeus hylkäsi kaikki Räsäseen kohdistuneet syytteet. Valtionsyyttäjä päätti kuitenkin valittaa tuomiosta hovioikeuteen. Nyt Helsingin hovioikeus on ilmoittanut, että asia käsitellään vasta ensi vuoden elokuussa. Räsäseen kohdistunut esitutkinta- ja oikeusprosessi on jatkunut jo yli kolme vuotta.
Tämän vuoden maaliskuun lopussa Helsingin käräjäoikeus hylkäsi kaikki Päivi Räsäseen (kd) kohdistuneet syytteet, jotka koskivat muun muassa hänen vuonna 2004 kirjoittamaansa pamflettia ”Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi”. Poliisi ei ollut katsonut rikosta tapahtuneen, mutta valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen määräsi syytteen nostettavaksi.
Suomen Uutiset kertoi vapauttavan tuomion jälkeen siitä, miten valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen ja valtionsyyttäjä Anu Mantilan ajama syyte sisälsi Räsäsen mielestä jopa perättömiä lausumia hänen näkemyksistään. Ei siis ihme, että käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet.
– Vuoden 2019 Raamatun sitaatin sisältävän twitter-päivitykseni, Ylen radiohaastattelun sekä 2004 julkaistun pamflettini käsittelyt siirtyvät siis hovioikeuteen, Räsänen kirjoittaa tiedotteessaan.
Käräjäoikeus vapautti, syyttäjä valitti hoviin
Käräjäoikeus antoi näistä yksimielisen, vapauttavan päätöksen, mutta syyttäjät valittivat päätöksestä hovioikeuteen. Hovioikeuden käsittelyä Räsänen joutuu odottamaan vielä vuoden.
– Pidän harmillisena prosessin venymistä, sillä pelkällä käsittelyllä, ilman tuomioitakin on sananvapautta kaventava vaikutus, Räsänen kirjoittaa.
– Syytteet, kuulustelut ja käräjät aiheuttavat yleisölle pelkoa ilmaista oma vakaumuksensa. Rohkaisen jokaista käyttämään sanan- ja uskonnonvapautta, sillä se on paras tapa ehkäistä avointa keskustelua hiljentävää itsesensuurin mielialaa.
Tulossa tärkeä ennakkopäätös
Räsänen kertoo suhtautuvansa luottavasti tulevaan käsittelyyn: “Omalta kannaltani voitto käräjäoikeudessa olisi ollut riittävä, mutta ylempien oikeusasteiden vapauttavilla päätöksillä on laajempi merkitys”.
Päivi Räsäsen mukaan käsittelyn jatkaminen antaa mahdollisuuden saada korkeimmasta oikeudesta sanan- ja uskonnonvapautta turvaava ennakkopäätös, joka toimisi oikeusohjeena tulevien mahdollisten vastaavien syytösten kohdalla. Hän kuitenkin toivoo, ettei kukaan muu jatkossa joutuisi vastaavien syytösten kohteeksi.
Oikeustaistelu jatkuu siis jopa vuosia eteenpäin, mutta Räsänen kertoo olevansa valmis puolustamaan sanan- ja uskonnonvapautta kaikissa oikeusasteissa, tarvittaessa jopa Euroopan ihmisoikeustuomioistuimessa. Oikeusprosessien kohtuuton venyminen on ollut Suomessa ongelma jo pitkään. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on antanut Suomelle lukuisia tuomioita liian pitkistä oikeudenkäynneistä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Anu Mantila Raija Toiviainen Uskonnonvapaus Euroopan ihmisoikeustuomioistuin Päivi Räsänen Sananvapaus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Päivi Räsäsen mukaan valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaisen ajama syyte sisältää perättömiä lausumia hänen näkemyksistään – “vaivannut todella paljon”

Perussuomalaiset: Sananvapaus ja kansallinen turvallisuus liittyvät yhteen – vuohipaimenistakin pitää pystyä puhumaan kiihottumatta

Hallitus tilasi laajan vihapuheraportin sukupuolentutkimuksen dosentilta, joka vaatii hiljentämään ”kyseenalaiset puheenaiheet”

EU haluaa laittaa ihmiset kyttäämään toisiaan verkossa ja tekemään ilmiantoja – perussuomalaisten Leena Meri huolestui: Tähänkö ollaan menossa? – ”Tulee DDR mieleen”

Hallinto-oikeudet ruuhkautuneet ulkomaalaisasioista – Perussuomalaiset: ”Loputon rahan kippaaminen on lopetettava”

Immonen: Maahanmuutto kuormittaa oikeusjärjestelmää – ”Maahanmuutto kuriin ja oikeuslaitoksen rahoitus kuntoon”

Enemmistö suomalaisista perussuomalaisten linjalla – Leena Meri: Sananvapaus on turvattava kaikissa tilanteissa

Antikainen: Vihapuhetta on aikaa tutkia – muuten pitkittyvät esitutkinnat vaarantavat kansalaisten oikeusturvan

Valtakunnansyyttäjä Raija Toiviainen sai taas nenilleen, Mauri Peltokangas syytön – Hovioikeuden mukaan poliittinen sananvapaus sallii myös tietynlaisen liioittelun ja provokaation
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Kun mitta tulee täyteen: Rikollisjengien terrorille pantiin kertakaikkinen piste – El Salvadorin kansalaisten turvallisuudentunne oli aiemmin pohjamudissa, tänään parempi kuin sveitsiläisillä
El Salvadorin itsevaltainen presidentti lopetti kovalla kädellä maata terrorisoivien rikollisjengien mielivallan. Kansa ja yrityselämä kiittävät mutta arvostelijoitakin riittää. Yhtä kaikki El Slavador on tänään kansalaisten mielestä yksi maailman turvalllisimmista maista.