

MATTI MATIKAINEN
Peltokangas: Ovatko kehitysapurahat menneet korruptoituneiden virkamiesten hyvinvointiin ja heimopäälliköiden Jeeppeihin?
Pitkään keskustelussa olleet maahanmuutto, turvapaikkaturismi ja kehitysapu saavat perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokankaan kielenkannat auki.
Mauri Peltokangas uskoo avustusjärjestojen olleen itse epäsuorasti mukana Välimeren ihmissalakuljetuksessa tukemassa meritaksitoimintaa.
Asiantuntijoiden mukaan kehitysyhteistyörahat ohjautuvat usein suurten kehitysyhteistyötä tehneiden organisaatioiden kuluihin.
– Herääkin kysymys, onko jaetuilla miljardeilla aikojen saatossa rakennettu niitä väitettyjä kaivoja ja kouluja vai maksettu korruptoituneiden virkamiesten hyvinvointi ja heimopäälliköiden uudet Jeepit?
– Nimittäin, jos sillä rahamäärällä mitä Eurooppa, me mukana, olemme yhteisvastuullisesti Afrikan mantereelle lapanneet niiden väitettyjen kaivojen rakentamiseen, täytyy koko mantereen olla tänään yksi reikäjuusto, Peltokangas lataa.
Ilmastohysteria aiheuttaa konkursseja
Peltokangas arvelee, että kaupunkiseutujen ruuhkamaksut, bensan hinnankorotukset ja fossiilisten polttoaineiden käytöstä sakottaminen lisäävät kuljetusyritysten kuluja ja ajavat pienimmät konkurssiin.
Hallituksen ilmastopolitiikka lisää ylitsepääsemättömiä haasteita ja vaatimuksia, kuten esimerkiksi vihreiden vaatimus lopettaa maaseudulta turkistarhaus, eikä keskusta näköjään aio tehdä asialle mitään.
– Yritän ymmärtää niitä suomalaisia ihmisiä, jotka haluavat pelastaa koko maailman Suomen teollisuuden kustannuksella. Ymmärrän hyvin, että kaikille ei ole tasan jaettu ymmärrystä siitä, että Suomi ei tule toimeen ilman teollisuutta.
– Mutta minun ei tarvitse poliitikkona hyväksyä ilmastohysterian mukana tulevaa järjettömyyttä ja pelottelun ilmapiiriä, jota lietsomalla pyritään pääsemään ilmastogurun maineeseen maailmalla, vaikka Suomen päästöt tässä maailmankaikkeudessa ovat kuin hiekan hyvä Saharassa, Peltokangas sanoo.
Kova luotto Caruna-kauppojen hierojaan
Peltokangas pohtii myös, onko joillekin ministereille vastuu liian suurta kantaa.
– Ihmettelette sähkönsiirtohintoja samalla, kun annoitte ministerinsalkun miehelle, joka omien sanojensa mukaan möi sähköverkkomme väärien tai puutteellisten tietojen valossa. Kova on luottamus.
– Silloinen pääministerimmekin lupasi ja vannoi, etteivät sähkönsiirtomaksut nouse pilviin, kun valtio niiden kehitystä valvoo. Nukkuiko valtio vai puhuiko silloinen ministeri pelkästään vastoin parempaa tietoaan kuten kaikki, joiden kädenjälki sähköverkkojen myynnissä lepää? Peltokangas kysyy.
Mitä hallitus tarkoittaa vihapuheella?
Hallitusohjelman kirjaus vihapuheesta ei saa ymmärrystä Peltokankaalta ja hän vaatiikin hallitukselta määritystä mitä tämä vihapuhe-kirjaus hallitusohjelmassa lopulta tarkoittaa.
– On löydyttävä kattava ohjeistus siitä, mitä vihapuhe on, Peltokangas ihmettelee.
– Kansanedustajana minun tulee tietää, missä kohtaa raja menee, mitkä sanat ja missä järjestyksessä ne ovat vihapuhetta. Tulkinta ei voi olla menettelytapana länsimaisessa yhteiskunnassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastohysteria suomalaiset sähkönsiirto Mauri Peltokangas Eurooppa Afrikka Hallitusohjelma Vihapuhe Suomi vihreät perussuomalaiset Keskusta kehitysapu Teollisuus korruptio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Elomaa: Tuottavan valtion omaisuuden laittaminen lihoiksi ja kovempi verottaminen hallitusohjelman kaikkien epämääräisten toimien rahoittamiseksi on erittäin vastuutonta politiikkaa

Peltokangas: Hallitusohjelma on suora kutsuhuuto koko Afrikan mantereelle ja kolmansien maiden elintasosurffareille

Halla-aho: Kehitysavun nostaminen 0,7 prosenttiin bruttokansantuotteesta tarkoittaisi joka vuosi 600 miljoonan euron lisäkuluja valtiolle – mistä rahat otetaan?

Tavio: Vihervasemmistohallituksen ohjelma on karua luettavaa – hallitus aikoo elää velaksi, myydä valtion omaisuutta ja lähettää myynnistä saadut rahat Afrikkaan

Perussuomalaiset: Hallituksen verohelpotukset täyttä sumutusta – kaikki verotetaan takaisin

Purra ja Immonen: Hallitusohjelman maahanmuuttolinjaukset vahingollisia niin työmarkkinoiden kuin kestävyydenkin suhteen

Halla-aho: Schengen-järjestelmää pitäisi uudistaa niin, että laittoman siirtolaisuuden torjunnasta tulisi laillinen peruste palauttaa sisärajavalvonta

Turtiainen: Hallitusohjelma kyykyttää pienituloisia, autoilijoita ja syrjäseutujen suomalaisia

Perussuomalaisten Peltokankaan syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on hylätty: ”Oikeus voitti – tällä kertaa”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Toimeentulotuen muutokset voimaan tänään – Purra esittää myös jatkouudistusta – ”Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään”
Toimeentulotuen uudistus tulee tänään voimaan maltillisella leikkauksella. Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää samalla jo uudistuksen jatkamista, sillä Suomi ei kestä enää avokätisyyttä, joka pitää etenkin integroitumattomia maahanmuuttajia tuen varassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.

Sahateollisuus varoittaa miljardipommista – Tynkkynen varoitti jo aiemmin: Ilmastokiimassa unohtuvat talous ja huoltovarmuus
Sahateollisuus ry:n toimitusjohtaja Tino Aalto varoittaa Kauppalehden Talousaamussa, että ilmasto‑ ja luontopaneelien esittämät hakkuuvähennykset iskisivät suomalaiselle metsäsektorille rajusti. Aallon mukaan kymmenen prosentin leikkaus puunkäyttöön merkitsisi jopa kymmenien sahojen sulkemisia, miljardiluokan talousmenetyksiä ja tuhansien työpaikkojen menetystä.

Strandman varoittaa tuulivoiman haavoittuvuudesta: ”Lavat jäässä ja sähkön hinta pilvissä”
Tuulivoiman tuotanto on romahtanut Suomessa poikkeuksellisen pitkän jäätymisjakson vuoksi, ja sähkön hinta on noussut jyrkästi. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman kommentoi tilannetta Facebookissa ja vaatii tuulivoimahankkeisiin enemmän realismia sekä alueiden asukkaiden kuulemista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää














