

PS ARKISTO
Perussuomalaiset: Epäterve väestönkasvu on ajamassa Espoota velkahelvettiin
Ennen vakavarainen kaupunkimme on nyt Suomen velkaisin, kiitos metron ja muiden suuren volyymin investointien, joiden välttämättömyyttä on perusteltu nopealla väestönkasvulla, sanoo Espoon kaupunginvaltuutettu ja perussuomalaisten puoluesihteeri Simo Grönroos.
Espoon kaupungin tarkastuskertomus ja tilinpäätös osoittavat, että kaupunki jatkaa taantumistaan. Vielä joku vuosi sitten Espoo oli vakavarainen ja dynaaminen kaupunki – nyt se on kriisikunta sekä asukasta kohden lasketun velan määrällä että kuntakonsernin velkaisuusasteella.
Espoon ongelmien juurisyynä on kaupunginvaltuutettu Simo Grönroosin mukaan epäterve kasvu.
– Tällä kertaa asia on muotoiltu tarkastuskertomuksessa toteamalla, että ”kaupungin talouden ja toimintaympäristön haasteina ovat viime vuosina olleet hidas verotulojen kasvu ja samanaikaisesti väestönkasvun ja väestörakenteen muutoksen aiheuttamat lisääntyvät palvelu- ja investointitarpeet, jotka lisäävät kaupungin velkaantumista.”
– Niinpä. Viime vuonna 66 % eli, kaksi kolmannesta, kaupungin väestönkasvusta koostui vieraskielisestä väestöstä. Tällainen väestönkasvu tarkoittaa sitä, että palveluiden käyttö ja sosiaalimenot kasvavat huomattavasti verotuloja enemmän, Grönroos toteaa.
Tehottomia kotouttamispalveluita
Grönroos sanoo väestönkasvun tarkoittavan tässä tapauksessa huomattavia resursseja tehottomiin kotouttamispalveluihin sekä muihin vieraskielisten omiin palveluihin, jotka valtuuston enemmistö näkee ratkaisuna ongelmaan. Se tarkoittaa myös turvattomuuden lisääntymistä ja väestön yhteenkuuluvuudentunteen laskua. Se tarkoittaa sitä, että yhä harvempi tuntee enää kaupunkia omakseen.
– Kaupungin talouden epätasapainon ja sosiaalisten ongelmien lisäksi epäterve väestönkasvu on myös ollut syöksemässä kaupunkia sen velkahelvettiin. Ennen vakavarainen kaupunkimme on nyt Suomen velkaisin, kiitos metron ja muiden suuren volyymin investointien, joiden välttämättömyyttä on perusteltu nopealla väestönkasvulla.
– Kaupungin lainakanta lähenee jo miljardia ja konsernin oikaistu lainakanta on jo lähes 2,5 miljardia. Kaupungin nettoinvestointien ennakoidaan vähentyvän tästä eteenpäin ja lainakannan kääntyvän loivaan laskuun vuonna 2026. Tarkoittaako tämä siis sitä, että Espoo luopuu lähitulevaisuudessa nopean väestönkasvun tavoitteestaan? Tästä ei kuitenkaan ole merkkejä, Grönroos sanoo.
Velkaantumiselle ei näy loppua
Espoon perussuomalainen valtuustoryhmä pelkää, ettei kaupungin velkaantumiselle näy loppua.
– Epäterve väestönkasvu jatkuu niin kauan, kunnes sille laitetaan stoppi. Myöskään niin megalomaanisia projekteja tuskin keksitään, joihin Espoo ei lähtisi mukaan. Valtuuston enemmistö kannatti esimerkiksi viime kokouksessa Turun tunnin junaan suunnitteluun mukaan lähtemistä – velkaraha selkeästi polttaa taskuja.
– Verotulojen kasvua nopeampi kaupungin kasvu tarkoittaa resurssien vähenemistä jo olemassa olevan ylläpidossa. Tämä näkyy niin katujen ja rakennusten hoidossa kuin pelastuslaitoksen resursseissa, joiden tarkastuslautakuntakin on huomioinut jäävän heikommalle tasolla, mitä kaupungin kasvu edellyttäisi. Kaupungin kiinteistöjen korjausvelka on taas tarkastuslautakunnan mukaan jo 117 miljoonaa euroa, ryhmä totesi eilisessä puheenvuorossaan.
Työttömyys räjähtänyt käsiin
Grönroosin mielestä tarkastuslautakunnan kertomus osoittaa, että talouden mittarit ovat tuttuun tapaan punaisella.
– Tarkastuslautakunta kiinnittää huomiota, että mm. kaupungin yksikkökustannukset eivät ole halventuneet, henkilötyön tuottavuus ei ole parantunut, saati tilatehokkuus, investointien tulorahoitus tai henkilöstön työhyvinvointi, jonka osalta sairaspoissaolot ovat jopa lisääntyneet.
Korona tuo kaupungin talouteen omat negatiiviset vaikutuksensa. Lisäksi verotulot laskevat entisestään, samaan aikaan kun palveluiden kysyntä kasvaa räjähdysmäisesti.
– Työttömyys on jo nyt räjähtänyt koronan takia käsiin. Espoon kaupungin rahastojen arvo tulee romahtamaan, joten niistäkään ei tule olemaan enää apua talouden paikkaamiseen. Edessä tulee lisäksi olemaan historialliset mittasuhteet saavuttava kansainvälinen lama, Grönroos varoittaa.
– Koronan taloudelliset vaikutukset tulevat viimeistään tekemään sen selväksi, että nykyinen epäterveeseen kasvuun perustuva tie, joka on viitoitettu kaupungin strategiassa, on kuljettu loppuun.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- metro kotouttamispalvelut verovarat väestönkasvu Espoo Velkaantuminen perussuomalaiset Simo Grönroos talous maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset haluaa lopettaa kokonaan sellaisen maahanmuuton, joka on haitallista ja käy kalliiksi – Suomi ei tällä hetkellä houkuttele huippuosaajia vaan halpatyövoimaa ja turvapaikkaturisteja

Demarivaltuutettu haluaa Helsinkiin omat terveysyksiköt eri kieliryhmille – perussuomalaisten sote-lautakunnan jäsen tyrmää

Hallitus kasvattaa alaikäisinä Suomeen tulleiden tukia – Rantanen: ”Kriisinkin keskellä turvapaikanhakijoille esitetään lisää etuja”

Perussuomalaiset tyrmää turvapaikanhakijoiden siirtämisen välittömästi työmarkkinoille: ”Ei työhalujakaan juuri ole, koska saman rahan saa notkumalla kauppakeskuksissa”

Perussuomalaiset ihmettelevät Ohisalon linjaa – Huhtasaari: ”Turvapaikanhakijat menevät kaiken muun edelle, vaikka olisimme konkurssissa”

Kuntaliitto: Vieraskielisen väestön määrä yli kaksinkertaistuu vuoteen 2040 mennessä

Ruotsin nuoriso muuttuu – lähes 40 % maahanmuuttajataustaisia

Tavio: Vain harvat maahanmuuttajat maksavat enemmän veroja kuin saavat tulonsiirtoja ja käyttävät palveluja

Espoossa pelätään Vantaaksi muuttumista – vieraskielisten osuus väestönkasvusta on yli 90 prosenttia
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.















