

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: ”Hallitus on ajanut maatalouden kriisiin ja vielä keskustan ollessa pääministeripuolue!”
Perussuomalaiset nostivat tänään eduskunnan suullisella kyselytunnilla esille kotimaisen maatalouden vaikeudet. Sadot kärsivät viime kesänä sateista ja tänä vuonna kuivuus uhkaa. Lisäksi EU-komissio on esittänyt, että Brexitin myötä EU:n rahoitusvajetta paikattaisiin leikkaamalla maatalouden tuista.
– Suomen hallitus tapansa mukaan kumartelee EU:lle eikä pidä Suomen etua riittävästi esillä, kansanedustaja Ritva ”Kike Elomaa totesi.
– Miten on mahdollista, että suomalainen maatalous ajetaan hätätilaan keskustan ollessa pääministeripuolue?
Elomaa tivasi, miten hallitus turvaa suomalaisen maatalouden kannattavuuden.
– Me perussuomalaiset vaadimme jatkossakin suomalaista puhdasta ja turvallista ruokaa suomalaisten pöytiin! Kyse on maatalouden hätätilasta!
Seuraavalla vaalikaudella mitataan kotimaisen maatalouden kohtalo
Perussuomalaiset arvioivat, että seuraavalla vaalikaudella 2019-2023 ratkaistaan, onko Suomessa maataloustuotantoa jatkossa ja sen myötä suomalaisia elintarvikkeita ja kaiken tuotannon tuomia satoja tuhansia työpaikkoja.
– Nuoret eivät pian pysty jatkamaan taloudellisesti, fyysisesti ja henkisesti raskasta työtä, kun suuri sukupolvi lopettaa.
Elomaa huomautti, että suomalainen kuluttaja haluaa jatkossakin puhdasta, turvallista ja eläinten hyvinvoinnin huomioon ottavaa ruoantuotantoa.
– Tämä hallitus on ajanut maatalouden sellaiseen tilaan, ettei pian jatkuvuutta ole. Nuori sukupolvi on saatava mukaan. Kuinka hallitus vastaa tähän huutoon? Elomaa kysyi.
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.) vastasi, että hallitus on täysin samoilla linjoilla perussuomalaisten kanssa. Leppä lupasi, että hallitus haluaa pitää ruoantuotannon Suomessa huoltovarmuutta vaarantamatta eikä tule nöyristelemään EU:n edessä.
Toimenpiteinä Leppä mainitsi muun muassa tulevan elintarvikelain uudistamisen sekä sen, että hallitus ei aio suostua EU:n tukileikkauksiin.
Perussuomalaiset ovat tyytyväisiä, jos hallitus on nyt herännyt maatalouden kurjaan tilaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Huhtasaari haluaa tukea kotimaista ruokatuotantoa: ”Kysymys on huoltovarmuudesta, puhtaudesta ja myös eläinten oikeuksista”

Meri: Vihreiden tavoitteet katastrofaalisia Suomen taloudelle ja huoltovarmuudelle

Maa- ja metsätalousvaliokunnan perussuomalaiset: Maataloutta on voitava harjoittaa jatkossakin Suomessa

Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme
Viikon suosituimmat

Tabu murtuu: J.K. Rowling jakoi suomalaistutkimuksen transhoitojen haitoista – miljoonat näkivät
Harry Potter -kirjoista ja transideologian vastustamisesta tunnettu J.K. Rowling jakaa sosiaalisessa mediassa suomalaistutkimusta, jonka mukaan transhoidot heikentävät potilaiden mielenterveyttä. Tabu transhoitojen haittojen ympärillä murenee vähitellen.

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin
Kahden tunnetun islamilaisen säätiön tilintarkastaja on kahtena peräkkäisenä vuotena antanut varauman sisältävän lausunnon: hän ei ole pystynyt varmentumaan säätiöiden pankki- ja käteisvarojen olemassaolosta. Säätiöt ovat myöntäneet kymmenien tuhansien eurojen korottomia lainoja ilman sääntöjensä mukaista valtuutusta tai dokumentoitua hallituksen päätöstä.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Sosialidemokraatit heittivät pyyhkeen kehään – Ruotsin hallituskuviot menossa uusiksi
Sosialidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson luopuu ainakin toistaiseksi yrityksestään muodostaa Ruotsiin uusi hallitus.

Paavo Arhinmäki vähättelee graffitirikostaan: ”Mieluummin en olisi jäänyt kiinni”
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtaja Paavo Arhinmäki ei tuoreessa haastattelussa juurikaan kadu vuoden 2023 graffitirikostaan. Hän lähinnä harmittelee sitä, että jäi teosta kiinni.

Purra: Media komppaa opposition valheita euron bensasta
Purra sivaltaa keskustaa, SDP:tä ja näitä myötäilevää mediaa tietoisesta valheen levittämisestä. Vaikka perussuomalaiset eivät ole koskaan luvanneet euron bensaa, tällainen väite toistuu edelleen yhä aggressiivisemmin opposition ja median ulostuloissa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Jo 160 000 allekirjoittanutta vaatii uusia vaaleja Ruotsiin – kansanliike polkaistiin pystyyn muutamassa päivässä
Sunnuntaina illansuussa lähes 160 000 henkilöä oli allekirjoittanut vetoomuksen valtiopäivävaalien uusimisesta Ruotsissa. Vauhti on melkoinen, sillä palvelun verkko-osoite rekisteröitiin vasta runsas viikko sitten. Kansanliikkeen moottorit pysyvät nimettöminä, mutta jäljet näyttäisivät johtavan ruotsidemokraatteihin.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













