

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset kyselytunnilla: Hallitus vaikeni Pariisin terrori-iskusta – ”Aiotteko karkottaa islamistiset ääriajattelijat?”
Perussuomalaiset vaati kyselytunnilla hallitukselta toimia islamilaisen terrorismin torjumiseksi. Kysymyksessä viitattiin Pariisin viime viikon terrori-iskuun, jossa islamisti leikkasi sananvapaudesta puhuneen opettajan pään irti. Opettaja oli esittänyt luokassa profeetta Muhammedin pilakuvan.
Perussuomalaisten kansanedustaja Leena Meri hämmästeli, ettei hallituksen riveistä ole kuulunut edes pahoittelua asian johdosta. Ympäri Eurooppaa teko on tuomittu jyrkästi, ja ihmiset Ranskassa ovat osoittaneet mieltään sananvapauden puolesta.
Leena Meri ja Riikka Purra kommentoivat käytyä eduskuntakeskustelua Suomen Uutisille.
Onko iskuihin jo turruttu?
– Tapauksesta on kerrottu laajasti mediassa kuten kuuluukin, mutta eräs seikka kiinnitti huomioni: hallituksen riveistä ei kuulunut julkista teon tuomitsemista, vaikka ranskalaiset itse kokevat tämän olevan terrori-isku Ranskan keskeisiä arvoja kuten sananvapautta kohtaan, Meri totesi.
– Arvoisa hallitus, miksi ette ole tuominneet terrori-iskua julkisuudessa? Oletteko turtuneet tai jopa hyväksyneet ääri-islamilaisen toiminnan osana nykymenoa? Meri kysyi.
Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kertoi hallituksen tuomitsevan terroriteon jyrkästi. Terroriteko oli hänenkin mukaansa teko sananvapautta vastaan.
Uskalletaanko islamistista ääriajattelua kritisoida?
Meri epäili, että hallituksen riveissä valitaan tietoisesti se, mitä liikettä milloinkin tuetaan ja mikä tuomitaan.
– Black Lives Matter -liikettä on tuettu melko kritiikittä, vaikka liikkeen mellakat ovat monesti melkoista hulinointia. Lisäksi olette vähintään hiljaisesti hyväksyneet Elokapinan toiminnan.
– Kun ajattelee, ettei olla julkisesti paheksuttu tätä raakaa terrorismimurhaa, niin tulee mieleen, että hallitus tuomitsee vain tietyn suunnan toimintaa: sellaista, joka ei suututa ääri-islamia, Meri pohti.
Suojelupoliisilta karu arvio jo vuosi sitten
Suojelupoliisi on jo vuosi sitten arvioinut, että Al-holin leiriltä palaavat naiset aiheuttavat turvallisuusuhan jatkamalla todennäköisesti terroristista toimintaa ja verkostoitumista Suomessa.
– Aiotteko karkottaa Suomesta islamistiset ääriajattelijat, kuten Ranska, ja miten turvaatte, ettei Suomessa tällaista tapahdu ja että sananvapaus toteutuu? Meri kysyi.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) totesi, että terrorismin torjunta on kaikkien yhteinen tehtävä. Hallituksella on suunnitelmissa muun muassa lakihanke poliisin virka-avusta puolustusvoimille, joka torjuisi Ohisalon mukaan terrorismia.
Islamistinen ajattelu valtavirtaa eurooppalaisissa muslimiyhteisöissä
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho kyseenalaisti sen, että islamilainen terrorismi olisi aina kytköksissä varsinaisiin äärijärjestöihin kuten ISISiin.
– Keskustelu pyörii yleensä järjestöjen ja verkostojen kuten ISISin ympärillä, mutta tämä on varsinaisen ongelman välttelyä. Monet tutkimukset osoittavat, että islamistinen ajattelu on valtavirtaa monissa eurooppalaisissa muslimiyhteisöissä, Halla-aho huomautti.
– Takapajuinen islam luo pohjaa niin terrorismille, kunniaväkivallalle kuin muillekin lieveilmiöille. Islamismi ei ole yksilötason mielenterveysongelma. Se on väkivaltainen maailmankatsomus, joka leviää Euroopassa maahanmuuton myötä.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- islamilainen terrorismi terrori-isku kyselytunti Maria Ohisalo Leena Meri Pekka Haavisto ISIS Sananvapaus vihreät perussuomalaiset Jussi Halla-aho
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sudanilainen terroriepäilty oli tyytymätön elämäänsä ”vääräuskoisten maassa” Ranskassa

Ranskaan on syntynyt rinnakkaisyhteiskuntia – Macron lähtee taistoon islamistista separatismia vastaan

Islamistinen veitsi-isku Dresdenissä – Isis-kannattaja oli tullut turvapaikanhakijana Saksaan

Mikään laki ei velvoittanut hallitusta auttamaan Isis-naisia Suomeen – kelkka kääntyi vuodessa

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Isisläisiä kuljettava lento al-Holista saapuu – Purra: ”Valtion ylin johto tekee salaisia operaatioita, jotta maahan saadaan tuotua todennäköisiä terroristeja piilossa kansalaisten katseilta”

Ranska on saanut tarpeekseen islamistien ymmärtäjistä: ”Kansaa yököttää”

Nizzan terrori-iskussa kolme kuolonuhria

Antikainen: Kumpi päättää Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallitus vai yksin sisäministeri Ohisalo?
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














