

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Mitä Helen ja Helsinki aikovat tehdä energian hinnannousun hillitsemiseksi?
Suomen hallitus piti eilen budjettiriihen tiedotustilaisuuden, jossa linjattiin muun muassa energiapolitiikasta. Linjaukset eivät kuitenkaan perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmän mielestä näy Helsingissä Helenin toiminnassa.
Budjettiriihen tiedotustilaisuudessa kerrottiin, että hallitus suosittaa kuntia ohjaamaan omistamiaan energiayhtiöitä hillitsemään hintojen nostoa. Mutta mitä tekee Helen? Nostaa toistaiseksi voimassa olevien sähkösopimusten hintoja 58 prosentilla.
– Eilen saimme myös lukea, että Helen nostaa kaukolämmön hintaa ensin 22 prosentilla lokakuun alusta, vuodenvaihteessa 23 prosentilla ja vielä maaliskuussa 22 prosentilla, perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmän varapuheenjohtaja, kaupunginvaltuutettu Nuutti Hyttinen ihmettelee.
– Helen ja yhtiön hallituksen vihreä puheenjohtaja Osmo Soininvaara, miten meni niin kuin omasta mielestä?
Helen ilmoittanut useista hinnankorotuksista
Helen on Helsingin kaupungin omistama energiayhtiö, jonka hallituksessa istuu puolueiden edustajina Osmo Soininvaaran lisäksi Tiina Rytky (sd.), Atte Kaleva (kok.) ja Mai Kivelä (vas.).
– Kun yhtiön hallituksessa istuu peräti kolme hallituspuolueiden edustajaa toteuttamassa kaupungin omistajaohjausta, on käsittämätöntä, ettei yhtiön hallitus edellytä yhtiöltä budjettiriihen energiapoliittisten linjausten noudattamista. Sen sijaan yhtiö on viime päivinä ilmoittanut useista hinnankorotuksista.
– Viimeisimpänä Helen lopetti kuun vaihteessa edullisten, kiinteähintaisten perussähkösopimusten myynnin ja yrittää nyt kaupitella kuluttajille pörssisähkösopimuksia, joissa sähkön hinta on moninkertainen, Hyttinen moittii.
Omistajaohjauksen olisi aika puuttua asiaan
Hallituksen budjettiriihen henki ei siis toteudu, ei myöskään sähkömarkkinalain henki.
– Helen on pääkaupunkiseudulla huomattavassa markkina-asemassa. Sähkömarkkinalaki edellyttää huomattavassa markkina-asemassa olevia yhtiöitä toimittamaan vastuualueellaan asuville kuluttajille sähköä kohtuulliseen hintaan.
– Esimerkiksi Seinäjoen Energia myy omistajakuntiensa asiakkaille yleissähköä hintaan 10,20 c/kWh. Helenin kaupitteleman pörssisähkön keskihinta viime kuussa oli noin 35 c/kWh, kun vielä elokuussa tarjolla olleen perussähkösopimuksen hinta oli 13,99 c/kWh. Kun sähkön hinta kuluttajille yli kaksinkertaistuu, olisi omistajaohjauksen aika puuttua asiaan, Hyttinen kiteyttää.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Tiina Rytky pörssisähkösopimus energiayhtiöt Mai Kivelä Helen Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä sähkömarkkinalaki sähkön hinta Atte Kaleva Osmo Soininvaara Nuutti Hyttinen Omistajaohjaus budjettiriihi Energiapolitiikka Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Norja tukee kansalaisiaan korvaamalla 90 prosenttia ylisuuresta sähkölaskusta

Sähkön hinta räjähtää käsiin – perussuomalaiset vaatii välittömiä toimia ja hallitusta hätäkokoukseen

Perussuomalaiset: Helenin vastattava kriisiin tarjoamalla sähköä helsinkiläisille kohtuulliseen hintaan

Purra ja Tavio: Hallitukselta veronmaksajien selkänahasta revittävä vaalibudjetti – itse sähkön hintaan ei vaikutusta eikä edes haitallisista valtion menoista tingitä

”Eat or heat” – miljoonat britit joutuvat energian hintahelvetissä valitsemaan lämmittämisen ja syömisen välillä

Perussuomalaiset: Helsingin hiilivoimaloiden alasajo edesvastuutonta

Perussuomalaisille näytettiin ovea Helsingin budjettineuvotteluista: Helsinki-lisän palauttaminen oli liikaa vaadittu

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä: Kaupungin rahankäyttö holtitonta ja palkanmaksu sekaisin

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtajisto ja kaupunginhallituksen jäsenet vaihtuivat
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.