

Tyttöjen sukuelinten silpominen on yleistä muslimimaissa. Kuvan tuskin parivuotias tyttö joutui julman toimenpiteen kohteeksi viime vuonna Indonesian Gorontalon provinssissa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisten varavaltuutettu jätti valtuustoaloitteen tyttöjen silpomista vastaan: ”Pettymyksekseni naispuolinen somalivaltuutettu jätti allekirjoittamatta”
Tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämistä vaativa kansalaisaloite on etenemässä eduskuntaan. Silpominen on jo Suomessa rikoslain vastaista, mutta aloitteessa vaaditaan erillistä lakia, joka kattaa myös ulkomailla tehdyt silpomiset. Asiaa on puitu myös Espoon kaupunginvaltuustossa.
Fenix Helsinki ry:n tutkimuksen mukaan Suomessa asuvia tyttöjä on silvottu.
– Olisi aika kummallista, jos hyvin vahvoista perinnäistavoista luovuttaisiin kuin veitsellä leikaten väestön muuttaessa Afrikasta ja Lähi-idästä Eurooppaan. Somaliassa tytöistä ja naisista noin 98 prosenttia on ympärileikattu ja naisista vain kolmannes haluaisi luopua tavasta, Espoon perussuomalaisten 1. varavaltuutettu Henna Kajava huomauttaa.
Silpominen alkoi ensimmäisten somalien myötä
Sukuelinten silpominen tuli Suomeen 90-luvun alussa ensimmäisten somalien myötä. Terveyden ja hyvinvoinninlaitos (THL) käynnisti ensimmäisen toimintaohjelman tavan kitkemiseksi Suomesta vasta vuosille 2012-2016.
– Nyt on alettu pyöritellä myös tyttöjen ympärileikkauksen kriminalisointia. Tarvitaanko erillislakia teon tuomittavuuden selventämiseksi vai riittääkö nykyinen lainsäädäntö, jossa teko voidaan tuomita törkeänä pahoinpitelynä? Kansalaisaloite erillislain puolesta on jo kerännyt tarvittavan määrän nimiä.
Tyttöjen ympärileikkauksista tehtävä rikosilmoitus
THL:n toimintaohjelma on ollut tarkoitus jalkauttaa käytäntöön kaikissa Suomen kunnissa. Kunnille, joissa on paljon maahanmuuttajia on suositeltu silpomisen vastaisen ehkäisytyöryhmän tai -verkoston perustamista.
– Tällainen onkin Espoossa, jossa itse asun. Kuntien edellytetään myös järjestävän koulutusta ammattihenkilöstölle siitä, kuinka ottaa jokaisen asianosaisesta kulttuurista tulevan asiakkaan kanssa puheeksi tyttöjen ympärileikkaus. Ammattihenkilöstön tulee antaa neuvontaa asiassa ja ilmoittaa ympärileikkausepäilyistä tai epäillystä uhasta viranomaisille.
– Itse asiassa lain mukaan jokaisesta alaikäisen tytön ympärileikkauksesta on velvollisuus tehdä lastensuojeluilmoitus, Kajava muistuttaa.
Pahimman laatuista rasismia
Kuntien tulisi myös sisällyttää tyttöjen ympärileikkausten ehkäisy THL:n ohjeiden mukaisesti kotouttamis- sekä lasten ja nuorten hyvinvointiohjelmiin.
– Näin ei ole ainakaan Espoossa toimittu. Toimintaohjelman jalkauttaminen kuntiin on muutenkin jäänyt retuperälle, Kajava huomauttaa ja kertoo THL:n kyselytutkimuksesta (2017), jonka mukaan ammattilaiset saavat tietoa aiheesta edelleen etupäässä internetistä.
– Tyttöjen ympärileikkauksen ehkäisyn jättäminen retuperälle on pahimman laatuista rasismia. Miten paljon vakavammin asiaan suhtauduttaisikaan, jos tällainen äärimmäinen, pysyvästi vammauttava seksuaaliväkivalta uhkaisi kantasuomalaisia tyttöjä? Kajava kysyy.
Kannatusta yli puoluerajojen
Koska valtakunnallisella tasolla ei ole saatu juuri käytännön tuloksia aikaiseksi, Kajava jätti aiheesta valtuustoaloitteen.
– Aloite keräsi Espoon valtuustossa hyvin allekirjoituksia; yli puolet valtuutetuista allekirjoitti aloitteen. Kokoomuksesta ja vasemmistosta kiiteltiin aloitetta ja eräs vihreä valtuutettu soitti haluavansa allekirjoittaa aloitteen, vaikka ei päässyt kokoukseen.
– Pettymyksekseni naispuolinen, konservatiivinen somalivaltuutettu ei sitä allekirjoittanut, mutta luki ja valokuvasi sitä pitkään, Kajava sanoo.
Kajava oli aiemmin ehdottanut koulutuksen ja neuvonnan lisäksi valvonnan järjestämistä vuosittain neuvola- ja kouluterveystarkastusten yhteydessä valtuuston hyvinvointisuunnitelmien hyväksymisen yhteydessä.
– Tämä herätti kuitenkin voimakkaita vastareaktioita monissa naisvaltuutetuissa.
Islam kehityksen kompastuskivenä
Nyt aloitteessa vaaditaan käytännönläheisten ohjeiden ja koulutuksen antamista kattavasti kaikille riskiryhmien kanssa asioiville ammattihenkilöille ja näille velvollisuutta ottaa ympärileikkaus puheeksi riskiryhmiin kuuluvien kanssa sekä asiasta käytävän keskustelun aktivoimista maahanmuuttajayhteisöissä ja vastaanottokeskuksissa.
– Valtava määrä pikkutyttöjä on mitä ilmeisimmin silvottu Suomessa ja Euroopassa aiheen lammasmaisen aristelun ja mitä karmeimmille kulttuuritavoille nöyristelyn seurauksena. Toivottavasti asiassa kuitenkin vihdoin edistytään konkreettisesti; parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
– Eräs kompastuskivi kehityksessä on varmasti islam, sillä sen kaikki neljä perinteistä koulukuntaa suhtautuvat tyttöjen silpomiseen vähintään sitä suositellen. Osa islamilaisista auktoriteeteistä on kuitenkin tapaa vastaan. Valtaosin kristillisessä Etiopiassa tyttöjen silpomisen vastainen työ on tuottanut hyviä tuloksia, Kajava huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruohonen-Lerner: Nollatoleranssi tyttöjen sukupuolielinten silpomiselle

Elomaa: Sharia-laille nollatoleranssi Suomessa

Tänäkin kesänä moni tyttö joutuu matkalle – ja palaa hiljaa sukupuolielimet silvottuna

Mitä demaripoliitikko ”Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin

Rantanen: ”Sukuelinten silpomisen vastainen kansalaisaloite on loistava!”

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – ”Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”

Kansa haluaa kieltää tyttöjen sukuelinten silpomisen, perussuomalaiset tukevat kansalaisaloitetta: ”Haitalliset kulttuuripiirteet pitää lopettaa täällä alkuunsa”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Maahanmuutto ei ratkaise Suomen talouden haasteita

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












