

Tyttöjen sukuelinten silpominen on yleistä muslimimaissa. Kuvan tuskin parivuotias tyttö joutui julman toimenpiteen kohteeksi viime vuonna Indonesian Gorontalon provinssissa. / LEHTIKUVA
Perussuomalaisten varavaltuutettu jätti valtuustoaloitteen tyttöjen silpomista vastaan: ”Pettymyksekseni naispuolinen somalivaltuutettu jätti allekirjoittamatta”
Tyttöjen sukuelinten silpomisen kieltämistä vaativa kansalaisaloite on etenemässä eduskuntaan. Silpominen on jo Suomessa rikoslain vastaista, mutta aloitteessa vaaditaan erillistä lakia, joka kattaa myös ulkomailla tehdyt silpomiset. Asiaa on puitu myös Espoon kaupunginvaltuustossa.
Fenix Helsinki ry:n tutkimuksen mukaan Suomessa asuvia tyttöjä on silvottu.
– Olisi aika kummallista, jos hyvin vahvoista perinnäistavoista luovuttaisiin kuin veitsellä leikaten väestön muuttaessa Afrikasta ja Lähi-idästä Eurooppaan. Somaliassa tytöistä ja naisista noin 98 prosenttia on ympärileikattu ja naisista vain kolmannes haluaisi luopua tavasta, Espoon perussuomalaisten 1. varavaltuutettu Henna Kajava huomauttaa.
Silpominen alkoi ensimmäisten somalien myötä
Sukuelinten silpominen tuli Suomeen 90-luvun alussa ensimmäisten somalien myötä. Terveyden ja hyvinvoinninlaitos (THL) käynnisti ensimmäisen toimintaohjelman tavan kitkemiseksi Suomesta vasta vuosille 2012-2016.
– Nyt on alettu pyöritellä myös tyttöjen ympärileikkauksen kriminalisointia. Tarvitaanko erillislakia teon tuomittavuuden selventämiseksi vai riittääkö nykyinen lainsäädäntö, jossa teko voidaan tuomita törkeänä pahoinpitelynä? Kansalaisaloite erillislain puolesta on jo kerännyt tarvittavan määrän nimiä.
Tyttöjen ympärileikkauksista tehtävä rikosilmoitus
THL:n toimintaohjelma on ollut tarkoitus jalkauttaa käytäntöön kaikissa Suomen kunnissa. Kunnille, joissa on paljon maahanmuuttajia on suositeltu silpomisen vastaisen ehkäisytyöryhmän tai -verkoston perustamista.
– Tällainen onkin Espoossa, jossa itse asun. Kuntien edellytetään myös järjestävän koulutusta ammattihenkilöstölle siitä, kuinka ottaa jokaisen asianosaisesta kulttuurista tulevan asiakkaan kanssa puheeksi tyttöjen ympärileikkaus. Ammattihenkilöstön tulee antaa neuvontaa asiassa ja ilmoittaa ympärileikkausepäilyistä tai epäillystä uhasta viranomaisille.
– Itse asiassa lain mukaan jokaisesta alaikäisen tytön ympärileikkauksesta on velvollisuus tehdä lastensuojeluilmoitus, Kajava muistuttaa.
Pahimman laatuista rasismia
Kuntien tulisi myös sisällyttää tyttöjen ympärileikkausten ehkäisy THL:n ohjeiden mukaisesti kotouttamis- sekä lasten ja nuorten hyvinvointiohjelmiin.
– Näin ei ole ainakaan Espoossa toimittu. Toimintaohjelman jalkauttaminen kuntiin on muutenkin jäänyt retuperälle, Kajava huomauttaa ja kertoo THL:n kyselytutkimuksesta (2017), jonka mukaan ammattilaiset saavat tietoa aiheesta edelleen etupäässä internetistä.
– Tyttöjen ympärileikkauksen ehkäisyn jättäminen retuperälle on pahimman laatuista rasismia. Miten paljon vakavammin asiaan suhtauduttaisikaan, jos tällainen äärimmäinen, pysyvästi vammauttava seksuaaliväkivalta uhkaisi kantasuomalaisia tyttöjä? Kajava kysyy.
Kannatusta yli puoluerajojen
Koska valtakunnallisella tasolla ei ole saatu juuri käytännön tuloksia aikaiseksi, Kajava jätti aiheesta valtuustoaloitteen.
– Aloite keräsi Espoon valtuustossa hyvin allekirjoituksia; yli puolet valtuutetuista allekirjoitti aloitteen. Kokoomuksesta ja vasemmistosta kiiteltiin aloitetta ja eräs vihreä valtuutettu soitti haluavansa allekirjoittaa aloitteen, vaikka ei päässyt kokoukseen.
– Pettymyksekseni naispuolinen, konservatiivinen somalivaltuutettu ei sitä allekirjoittanut, mutta luki ja valokuvasi sitä pitkään, Kajava sanoo.
Kajava oli aiemmin ehdottanut koulutuksen ja neuvonnan lisäksi valvonnan järjestämistä vuosittain neuvola- ja kouluterveystarkastusten yhteydessä valtuuston hyvinvointisuunnitelmien hyväksymisen yhteydessä.
– Tämä herätti kuitenkin voimakkaita vastareaktioita monissa naisvaltuutetuissa.
Islam kehityksen kompastuskivenä
Nyt aloitteessa vaaditaan käytännönläheisten ohjeiden ja koulutuksen antamista kattavasti kaikille riskiryhmien kanssa asioiville ammattihenkilöille ja näille velvollisuutta ottaa ympärileikkaus puheeksi riskiryhmiin kuuluvien kanssa sekä asiasta käytävän keskustelun aktivoimista maahanmuuttajayhteisöissä ja vastaanottokeskuksissa.
– Valtava määrä pikkutyttöjä on mitä ilmeisimmin silvottu Suomessa ja Euroopassa aiheen lammasmaisen aristelun ja mitä karmeimmille kulttuuritavoille nöyristelyn seurauksena. Toivottavasti asiassa kuitenkin vihdoin edistytään konkreettisesti; parempi myöhään kuin ei milloinkaan.
– Eräs kompastuskivi kehityksessä on varmasti islam, sillä sen kaikki neljä perinteistä koulukuntaa suhtautuvat tyttöjen silpomiseen vähintään sitä suositellen. Osa islamilaisista auktoriteeteistä on kuitenkin tapaa vastaan. Valtaosin kristillisessä Etiopiassa tyttöjen silpomisen vastainen työ on tuottanut hyviä tuloksia, Kajava huomauttaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ruohonen-Lerner: Nollatoleranssi tyttöjen sukupuolielinten silpomiselle

Elomaa: Sharia-laille nollatoleranssi Suomessa

Tänäkin kesänä moni tyttö joutuu matkalle – ja palaa hiljaa sukupuolielimet silvottuna

Mitä demaripoliitikko ”Husu” sanoi perussuomalaisista sipoolaiskoulussa? Kiistää haukkuneensa rasisteiksi – levittänyt väärää tietoa ennenkin

Rantanen: ”Sukuelinten silpomisen vastainen kansalaisaloite on loistava!”

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – ”Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”

Kansa haluaa kieltää tyttöjen sukuelinten silpomisen, perussuomalaiset tukevat kansalaisaloitetta: ”Haitalliset kulttuuripiirteet pitää lopettaa täällä alkuunsa”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Mikko Polvinen uskoo, että tulevaisuudessa eri Euroopan maat tekevät kahdenkeskisiä sopimuksia rajattomista alueistaan ja vapaasta liikkuvuudesta. Tämä tulee johtamaan siihen, että maahanmuutossa epäonnistuneet valtiot joutuvat alistumaan rajatarkastuksiin naapurien suojellessa itseään.

Poliittinen väkivalta Saksassa yltyy
Vasemmistoradikaalit iskevät Saksassa uhriensa kimppuun yhä brutaalimmin. Pääkohteisiin kuuluvat AfD-puolueen ohella oikeistoradikaalit, poliisi, teollisuus sekä tieto- ja muu liikenne. Kotimaantiedustelun raportti avaa karun näkymän saksalaiseen terrorismiin.

Ulkomaalaispojille syyte raiskauksesta – mellakat puhkesivat Pohjois-Irlannin pikkukaupungissa
Pitkään jatkunut epäluulo jatkuvasti kasvavaa maahanmuuttajaväestöä kohtaan leimahti liekkeihin Pohjois-Irlannissa, kun kaksi 14-vuotiasta, oikeudessa romanian kieltä puhunuttu poikaa sai syytteen paikallisen teinitytön raiskauksesta.