

Polttoaineiden veronkorotukset ja indeksiin sitominen hallitusrintaman ideoista typerimpiä – Tavio: ”Tätä voi pitää jonkinlaisena sosialismin huipentumana”
Valtiovarainministeriön liikenteen verotuksen uudistamista selvittäneen työryhmän mielestä polttoaineveron korotus on selvästi tehokkain päästöohjauskeino. Verotyöryhmän raporttiin tutustuneiden perussuomalaisten mielestä Marinin hallitus maalaa liikenteen päästötavoitteellaan itsensä nurkkaan.
Suomi on sitoutunut puolittamaan liikenteen päästöt vuoteen 2030 mennessä. Liian kireä aikataulu päästötavoitteiden toteuttamisessa maksaa perussuomalaisten mielestä kohtuuttomasti autoilijoille ja yrityksille.
– Koska biopolttoaineiden kysyntä kotimaassa ylittää tarjonnan, biopolttoaineiden hinta säilyy korkeana. Siksi vaihtoehdoista jäävät käteen ainoastaan hinnankorotukset. Suurin osa ekonomisteista on sitä mieltä, että liikenteen päästöjen puolittaminen tarkoittaa suomeksi sitä, että fossiilisten polttoaineiden eli bensiinin ja dieselin hintaa on nostettava, sanovat perussuomalaiset.
– Hallituspuolueet eivät uskalla korottaa polttoaineen energiasisältöveroa ja -hiilidioksidiveroveroa vaalikauden loppupuolella äänestäjien koston pelossa. Siksi he esittävät ja suorastaan vaativat, että nämä korotukset on tehtävä heti seuraavan hallituskauden alkupuolella.
Korotusautomaatti käyttöön
Hallituksen sopima biopolttoaineen sekoitevelvoitteen nosto 1,5 prosenttiyksiköllä vuosittain korottaa polttoaineen hintaa noin 8 senttiä joka vuosi. Hinnannousu johtuu biopolttoaineen perinteistä polttoainetta korkeammasta hinnasta.
– Erityisesti keskustan ministerit ovat vannoneet, ettei tällä vaalikaudella polttoaineiden veroja enää tulla korottamaan. Hallituksen tapa luistaa ikävistä päätöksistä on päättää polttoaineverojen korotusautomaatin käyttöönotosta. Polttoaineita korotettaisiin jatkossa automaattisesti sitomalla ne elinkustannusindeksiin.
– Hallituksen mielestä polttoaineverot eivät riitä kirpaisemaan pumpulla riittävästi, kun palkankorotukset ovat olemassa, perussuomalaiset toteavat.
Verotkin halutaan laittaa indeksikorotusten piikkiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio pitää ehdotusta veronkorotusten sitomisesta elinkustannusindeksiin eräänlaisena sosialismin huipentumana.
– Kun hallitus päätti aiemmin historiallisen suuresta 250 miljoonan euron polttoaineveronkorotuksesta, se perusteli sitä sillä, että kyseessä on verotuksen indeksikorotus. Silloin ei kenellekään tullut vielä mieleenkään, että seuraavaksi hallitus aivan tosissaan lähtisi esittämään tämänkaltaisia indeksikorotuksia autoilun veroihin, Tavio sanoo.
– Tätä voi pitää jonkinlaisena sosialismin huipentumana, että verotkin halutaan laittaa indeksikorotusten piiriin. En missään olosuhteissa tule kannattamaan tällaista typeryyttä.
Polttoaiden verotusta saatava alas
Perussuomalaisten mielestä polttoaineiden hinnankorotusten sitominen indeksiin on yksi typerimmistä hallitusrintaman panikoinnin kukkasista, joka on syytä pikaisesti haudata.
– Perussuomalaiset ilmoittavat, etteivät Sanna Marinin ja Annika Saarikon hallituksen päätökset polttoaineiden veronkorotuksista sido tulevien eduskuntien käsiä. Perussuomalaiset päinvastoin tulevat esittämään polttoaineiden verotuksen alentamista.
– Sen mahdollistaa liikenteen päästövähennysten aikataulun asettaminen samaksi kuin muualla EU:ssa, jossa vähennystavoite on 60 prosenttia vuoteen 2050 mennessä. Silloin bensiinin ja dieselin hinnankorotuksista voidaan luopua ja on mahdollista päästä tavoitteeseen vähäpäästöisillä polttoaineilla, joiden verotus pitää vähintään puolittaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- indeksikorotukset sekoitevelvoite korotusautomaatti päästöohjaus liikenteen verotus polttoaineiden hinnankorotukset liikenteen päästötavoitteet polttoaineveron korotus Valtiovarainministeriö diesel Biopolttoaineet Bensiini Annika Saarikko Sosialismi Sanna Marin Ville Tavio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenteen kansallinen päästökauppa nostaisi pumppuhintaa jopa 40 senttiä litralta – veroryhmän ehdotuksesta tyrmistynyt Eerola: ”Kohtuuton lasku suomalaisille”

Taas autoilijaa kiusataan: Bensan ja dieselin verotukseen esitetään tuhtia korotusta jo vuonna 2023 – myös uusi työssäkäyntivero uhkaa

Sekoitevelvoitetavoitetta ei ole teknisesti eikä taloudellisesti mahdollista toteuttaa – Purra: ”Suomen kunnianhimo ilmastopolitiikassa on typeryyttä”

Dieselin alennetun verokannan poistaminen on turmiollista vientiteollisuudelle – Ranne: ”Liikkumisen suhteen Suomi on jo nyt EU:n kalleimpien maiden joukossa”

Hallitus verottaa ennätysmäisesti asumista ja liikkumista – ja lisää on luvassa

Hallitus jatkaa autoilun kustannuksien kasvattamista – pyrkii keräämään autoilijoilta miljardin enemmän neljässä vuodessa

Tavio: Byrokratia ja verotus pois innovaatioiden tieltä

Perussuomalaisen Nuorison alullepanema kansalaisaloite polttoaineverojen alentamisesta etenee eduskuntaan – aloitteella yli 106 000 allekirjoittajaa

PS vaati polttoaineiden ja sähkön hinnanalennuksia – ei käy hallitukselle
Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
Uusimmat

Strandman: Vasemmistoliitto lupaa, mutta kuka maksaa?

Tavio EU:ssa: Kauppataseen alijäämään Kiinan kanssa puututtava
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











