

Polttoaineiden veronkorotukset ja indeksiin sitominen hallitusrintaman ideoista typerimpiä – Tavio: ”Tätä voi pitää jonkinlaisena sosialismin huipentumana”
Valtiovarainministeriön liikenteen verotuksen uudistamista selvittäneen työryhmän mielestä polttoaineveron korotus on selvästi tehokkain päästöohjauskeino. Verotyöryhmän raporttiin tutustuneiden perussuomalaisten mielestä Marinin hallitus maalaa liikenteen päästötavoitteellaan itsensä nurkkaan.
Suomi on sitoutunut puolittamaan liikenteen päästöt vuoteen 2030 mennessä. Liian kireä aikataulu päästötavoitteiden toteuttamisessa maksaa perussuomalaisten mielestä kohtuuttomasti autoilijoille ja yrityksille.
– Koska biopolttoaineiden kysyntä kotimaassa ylittää tarjonnan, biopolttoaineiden hinta säilyy korkeana. Siksi vaihtoehdoista jäävät käteen ainoastaan hinnankorotukset. Suurin osa ekonomisteista on sitä mieltä, että liikenteen päästöjen puolittaminen tarkoittaa suomeksi sitä, että fossiilisten polttoaineiden eli bensiinin ja dieselin hintaa on nostettava, sanovat perussuomalaiset.
– Hallituspuolueet eivät uskalla korottaa polttoaineen energiasisältöveroa ja -hiilidioksidiveroveroa vaalikauden loppupuolella äänestäjien koston pelossa. Siksi he esittävät ja suorastaan vaativat, että nämä korotukset on tehtävä heti seuraavan hallituskauden alkupuolella.
Korotusautomaatti käyttöön
Hallituksen sopima biopolttoaineen sekoitevelvoitteen nosto 1,5 prosenttiyksiköllä vuosittain korottaa polttoaineen hintaa noin 8 senttiä joka vuosi. Hinnannousu johtuu biopolttoaineen perinteistä polttoainetta korkeammasta hinnasta.
– Erityisesti keskustan ministerit ovat vannoneet, ettei tällä vaalikaudella polttoaineiden veroja enää tulla korottamaan. Hallituksen tapa luistaa ikävistä päätöksistä on päättää polttoaineverojen korotusautomaatin käyttöönotosta. Polttoaineita korotettaisiin jatkossa automaattisesti sitomalla ne elinkustannusindeksiin.
– Hallituksen mielestä polttoaineverot eivät riitä kirpaisemaan pumpulla riittävästi, kun palkankorotukset ovat olemassa, perussuomalaiset toteavat.
Verotkin halutaan laittaa indeksikorotusten piikkiin
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio pitää ehdotusta veronkorotusten sitomisesta elinkustannusindeksiin eräänlaisena sosialismin huipentumana.
– Kun hallitus päätti aiemmin historiallisen suuresta 250 miljoonan euron polttoaineveronkorotuksesta, se perusteli sitä sillä, että kyseessä on verotuksen indeksikorotus. Silloin ei kenellekään tullut vielä mieleenkään, että seuraavaksi hallitus aivan tosissaan lähtisi esittämään tämänkaltaisia indeksikorotuksia autoilun veroihin, Tavio sanoo.
– Tätä voi pitää jonkinlaisena sosialismin huipentumana, että verotkin halutaan laittaa indeksikorotusten piiriin. En missään olosuhteissa tule kannattamaan tällaista typeryyttä.
Polttoaiden verotusta saatava alas
Perussuomalaisten mielestä polttoaineiden hinnankorotusten sitominen indeksiin on yksi typerimmistä hallitusrintaman panikoinnin kukkasista, joka on syytä pikaisesti haudata.
– Perussuomalaiset ilmoittavat, etteivät Sanna Marinin ja Annika Saarikon hallituksen päätökset polttoaineiden veronkorotuksista sido tulevien eduskuntien käsiä. Perussuomalaiset päinvastoin tulevat esittämään polttoaineiden verotuksen alentamista.
– Sen mahdollistaa liikenteen päästövähennysten aikataulun asettaminen samaksi kuin muualla EU:ssa, jossa vähennystavoite on 60 prosenttia vuoteen 2050 mennessä. Silloin bensiinin ja dieselin hinnankorotuksista voidaan luopua ja on mahdollista päästä tavoitteeseen vähäpäästöisillä polttoaineilla, joiden verotus pitää vähintään puolittaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- indeksikorotukset sekoitevelvoite korotusautomaatti päästöohjaus liikenteen verotus polttoaineiden hinnankorotukset liikenteen päästötavoitteet polttoaineveron korotus Valtiovarainministeriö diesel Biopolttoaineet Bensiini Annika Saarikko Sosialismi Sanna Marin Ville Tavio
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Liikenteen kansallinen päästökauppa nostaisi pumppuhintaa jopa 40 senttiä litralta – veroryhmän ehdotuksesta tyrmistynyt Eerola: ”Kohtuuton lasku suomalaisille”

Taas autoilijaa kiusataan: Bensan ja dieselin verotukseen esitetään tuhtia korotusta jo vuonna 2023 – myös uusi työssäkäyntivero uhkaa

Sekoitevelvoitetavoitetta ei ole teknisesti eikä taloudellisesti mahdollista toteuttaa – Purra: ”Suomen kunnianhimo ilmastopolitiikassa on typeryyttä”

Dieselin alennetun verokannan poistaminen on turmiollista vientiteollisuudelle – Ranne: ”Liikkumisen suhteen Suomi on jo nyt EU:n kalleimpien maiden joukossa”

Hallitus verottaa ennätysmäisesti asumista ja liikkumista – ja lisää on luvassa

Hallitus jatkaa autoilun kustannuksien kasvattamista – pyrkii keräämään autoilijoilta miljardin enemmän neljässä vuodessa

Tavio: Byrokratia ja verotus pois innovaatioiden tieltä

Perussuomalaisen Nuorison alullepanema kansalaisaloite polttoaineverojen alentamisesta etenee eduskuntaan – aloitteella yli 106 000 allekirjoittajaa

PS vaati polttoaineiden ja sähkön hinnanalennuksia – ei käy hallitukselle
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Päivän pointti: Ei ihme, että SDP kosiskelee vaalikansaa arabiaksi, somaliksi, persiaksi ja jopa kasakan käyttämällä kielellä – syy on juuri se, minkä ajattelitkin sen olevan

Mediat: Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui transseksuaalin kanssa
Mediaväitteiden mukaan Charlie Kirkin murhasta epäilty mies asui parisuhteessa transseksuaalin kanssa. Monet transaktivistit vihasivat Kirkiä, koska kokivat hänen puheensa "transfobisiksi". Todellisuudessa Kirk toivoi vain, että sukupuolidysforioista kärsivät ihmiset oppisivat elämään sovussa oman kehonsa ja syntymäsukupuolensa kanssa.

Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva ei maistu vihreille ja RKP:lle – erikoiset selitykset
Taloudellinen realismi puoltaa sitä, että velkaantunut hyvinvointivaltio ei voi pidemmän päälle tarjota kattavia sosiaaliturvapalveluja ulkomaalaisille, koska rahat ovat pois suomalaisten hyvinvoinnista ja turvallisuudesta. Osa puolueista haluaa silti jatkaa vanhalla mallilla – kustannuksista välittämättä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää