

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
PS-Naiset: Sote- ja maakuntauudistus jäähylle – uudet vaalit olisivat koko Suomen kansan etu
Perussuomalaiset Naiset kannattaa maakuntavaalien siirtoa vähintään huhtikuussa 2019 pidettävien eduskuntavaalien yhteyteen. -Koemme, että kokonaisuudessa on otettava aikalisä, jotta äänestäjien ja myös päättäjien oikeusturva toteutuu, PS-Naiset toteavat tiedotteessaan.
– Sipilän hallitus ajaa sote- ja maakuntauudistusta kuin käärmettä pyssyyn eikä vähää välitä asiantuntijoiden mielipiteistä, joista monet tyrmäävät uudistukset. Vaadimme kunnon valmistelua ja sitä, että asiantuntijoita myös kuunnellaan.
Uudistus olisi inhimillinen tragedia
PS-Naiset huomauttavat, että kokoomus ja keskusta ovat tehneet lehmänkauppaa suomalaisten terveyden kustannuksella, kun toinen saa maakuntauudistuksen ja toinen valinnanvapauden.
– Toisin sanoen toinen saa suuryritysten omistajille veronmaksajien rahaa ja toinen ansaitsematonta poliittista valtaa.
– Esimerkiksi vanhustenhoito on jo epäinhimillisellä tasolla, kuten saamme jatkuvasti julkisuudessa olevista ikävistä uutisista todeta. Samoja tragedioita on vammaishuollossa, kotihoidossa, perusterveydenhuollossa ja niin edelleen. Lista on loputon. Päälle halutaan vielä malli, jossa ylikansalliset suuryritykset voivat luoda jopa alueellisia monopoleja alalle. Uudistus olisi inhimillinen tragedia, PS-Naiset varoittavat.
Hallituksen kaatuminen olisi voitto
Naisjärjestö ei halua siirtyä kokoomuksen himoitsemaan markkinamalliin, vaan kehittää perusterveydenhuoltoa ensisijaisesti julkisilla harteilla hyvässä yhteistyössä kotimaisten pk-yritysten kanssa. Asiakas tarvitsee hoitoa – ei poliittista kähmintää.
– Jopa nyt toimivat ratkaisut ollaan romuttamassa sote-uudistuksessa rahankiilto silmissä. On vain pakko uskoa, että kansanedustajien moraali voittaisi ahneuden ja markkinamalli kaatuisi. Perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon rajapintoja on sujuvoitettava ja ennen kaikkea hoitoon pääsyä helpotettava. Nyt asioita ollaan vain hankaloittamassa.
– Sote-uudistusäänestykset tulevat olemaan parista äänestä kiinni. Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on todennut, että hallitus todennäköisesti kaatuu, mikäli sote-uudistus ei toteudu. Perussuomalaiset Naiset iloitsee, jos näin tapahtuu. Se olisi Suomen kansan suuri voitto poliitikkojen itsekkyydestä, järjestö toteaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Arja Juvonen: Maakuntavaalien siirtyminen merkki siitä, että valinnanvapaus kariutuu – ”Hallitus on pantannut tätä tietoa liiankin pitkään ja hartaasti”

Uudenmaan sote-kapinakokous on päättynyt – kaupungit yhtä mieltä siitä, ettei sotea pidä hyväksyä

Halla-aho sote- ja maakuntauudistuksen kiirehtimisestä: ”On vaarallista runnoa lakeja läpi epärealistisella aikataululla”

Puoluesihteeri Slunga-Poutsalo: Maakuntavaalit siirrettävä kuntavaalien yhteyteen
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää











