Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan

02.03.2024 |16:51

Sisäministeriö on asettanut hankkeen, jonka tavoitteena on valmistella hallitusohjelman mukaiset tiukennukset pysyvän oleskeluluvan edellytyksiin. Hallituksen esitys eduskunnalle annetaan kevätistuntokaudella 2025.

Hallitusohjelman tavoitteena on kannustaa maahan muuttaneita suomalaisen yhteiskunnan sääntöjen noudattamiseen, työntekoon ja kielen opiskeluun. Pysyvän oleskeluluvan edellytyksenä on onnistunut kotoutuminen.

– Tavoitteena on, että pysyvän oleskeluluvan edellytyksenä olevaa asumisaikaa pidennetään kuuteen vuoteen. Tällä hetkellä asumisaikaedellytys on neljä vuotta, sisäministeriön tiedotteessa kerrotaan.

Henkilöllisyys varmistettava

Jatkossa pysyvän luvan edellytyksenä olisi myös suomen tai ruotsin kielen taito, joka todennettaisiin kielikokeella. Lisäksi edellytetään kahden vuoden työhistoriaa ilman muuta kuin hyvin lyhytaikaista turvautumista työttömyysturvaan tai toimeentulotukeen, ja nuhteettomuusedellytystä tiukennetaan.

– Lisäksi hakijan henkilöllisyys on pystyttävä varmistamaan. Hakijalta edellytetään aktiivisuutta oman henkilöllisyytensä selvittämisessä.

Tulot ja työhistoria vaikuttavat

Hallitusohjelman mukaisesti kuuden vuoden asumisaikaedellytyksestä voidaan poiketa, mikäli hakija täyttää tietyt edellytykset. Pysyvä oleskelulupa voidaan myöntää jo neljän vuoden asumisen jälkeen, jos hakijalla on vähintään 40 000 euron vuositulot tai Suomessa suoritettu tai tunnustettu ylempi korkeakoulututkinto ja kahden vuoden työhistoria ilman muuta kuin hyvin lyhytaikaista turvautumista toimeentulotukeen tai työttömyystukeen.

– Kuuden vuoden asumisaikaedellytyksestä voidaan poiketa myös, mikäli hakijalla on kielitestillä todettu erityisen hyvä suomen tai ruotsin kielen taito ja kolmen vuoden työhistoria. Hakija ei saa olla turvautunut toimeentulotukeen tai työttömyystukeen muuten kuin hyvin lyhytaikaisesti, sisäministeriö tiedottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
6.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
9.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää