

MATTI MATIKAINEN
Rantanen: ”Tyttöjen sukuelinten silpomisen tuomitseminen ei ole rasismia”
Lakivaliokunta järjesti tänään eduskunnassa julkisen kuulemisen tyttöjen sukuelinten silpomisen vastaisessa kansalaisaloitteessa.
Lakivaliokunnan perussuomalainen jäsen, kansanedustaja Mari Rantanen piti asiantuntijakuulemisen antia erinomaisena ja toistaa World Vision ry:n ohjelmajohtajan Annette Gothónin ajatuksen siitä, että tyttöjen silpomisen tuomitseminen ei ole rasismia.
– Kulttuurisensitiivisyys tai rasismi ei saa olla syy siihen, että tyttöjen sukuelinten silpomiseen jätetään puuttumatta viranomaistaholta. Tämä oli hyvä kuulla ääneen sanottuna myös järjestöpuolelta, Rantanen kertoo.
Jos laki ei toimi, se on korjattava
Kansalaisaloitteen alullepanija ja Finlaysonin toimitusjohtaja Jukka Kurttila kertoi kuulemisessa, että ilmiöllä on hiljainen hyväksyntä ja laki ei tällä hetkellä suojele tyttöjä silpomiselta. Kurttilan mukaan on pakko toimia nyt.
– Nykyisen lain pohjalta ainoastaan yksi juttu on edennyt syytteeseen asti. Jos laki ei toimi, on se korjattava. Näen yhdessä järjestötoimijoiden kanssa, että erillislain säätäminen silpomisen kieltämiseksi on tehokkain ja toteuttamiskelpoisin keino, Rantanen perustelee.
Viestin on mentävä perille
Fenix Helsinki ry:n toiminnanjohtaja Ujuni Ahmed kertoi tyttöjen sukuelinten silpomisen asemasta monissa maahanmuuttajayhteisöissä, joissa se koetaan perinteeksi eikä pahoinpitelyksi.
– Erillislakia tarvitaan antamaan selvä viesti kaikille, että tyttöjen silpominen yksioikoisesti ja absoluuttisesti kielletty Suomessa. Vanhemmat ovat ensisijaisesti vastuussa lasten hyvinvoinnista ja valistusta antaa heti ja perinpohjaisesti, Rantanen huomauttaa.
Viranomaisten puututtava hanakammin
Kuulemistilaisuuden keskustelussa nousi esiin myös kaksoisstandardi, jossa maahanmuuttajataustaisten naisten ja tyttöjen pahoinpitelyihin puuttumiseen on kynnys viranomaistaholla, mutta kantaväestöön kohdistuvaan väkivaltaan reagoidaan aktiivisemmin ja tiukemmin.
– On aivan tietynlaista syrjintää, että uskonnon, kulttuurin tai etnisen taustan vuoksi jätetään puuttumatta naisten ja tyttöjen loukkaamattomuuteen ja itsemääräämisoikeuteen kajoaviin toimiin. Laki tulee ulottaa suojaamaan kaikkien koskemattomuutta, Rantanen sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kulttuurisensitiivisyys erillislaki lakivaliokunta vanhemmat silpominen lapset maahanmuuttajat Rasismi Mari Rantanen perussuomalaiset kansalaisaloite
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: ”Sukuelinten silpomisen vastainen kansalaisaloite on loistava!”

Halla-aho: Lapsen silpomisen tai silvotuttamisen pitäisi olla peruste lakkauttaa oleskelulupa – ”Ehdollisilla rangaistuksilla tai sakoilla ei ole mitään pelotevaikutusta”

Professorin oudot puheet kummastuttavat, vähättelee ympärileikkausten seurauksia naisille

Kansa haluaa kieltää tyttöjen sukuelinten silpomisen, perussuomalaiset tukevat kansalaisaloitetta: ”Haitalliset kulttuuripiirteet pitää lopettaa täällä alkuunsa”

Kouluilla kehnot mahdollisuudet estää tyttöjen ympärileikkauksia

Klaanit ovat tuoneet omat roolimallinsa ruotsalaiseen esikouluun: ”Kunniakulttuuri sortaa tyttöjä ja tekee pojista aggressiivisia sortajia”

Tyttöjä on pakko suojella perheeltä ja kunniaväkivallalta sulkemalla heidät lukkojen taakse: ”Aivan kuin istuisi vankilassa tekemättä rikosta”

Teuvo Hakkarainen Iranin tapahtumista: ”Euroopan feministit vaikenevat”

Oikeusministeriö: Naisen tai tytön sukuelinten silpominen ja sen valmistelu rangaistavaksi
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













