

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikkaat jättävät Ruotsin ryöstöjen pelossa – jengirikolliset löytävät varakkaiden vanaveteen puuttuvan yksityisyyden suojan takia
Naamioituneet väkivaltarikolliset ovat hyökänneet viimeisten kuukausien aikana yhä useampaan hyvinvoivaan ruotsalaiskotiin ja panneet pistoolin asukkaan ohimolle. Media kertoo kansalaisten tulotiedot ja verkon avoimista rekistereistä voi varmistaa potentiaalisen uhrin kokonaisvarallisuuden sekä osoitteen. Avoimuuden aika lähenee loppuaan, kun kunnon kansalaisen ainoaksi varteenotettavaksi vaihtoehdoksi jää poistua maasta.
Erikoista Ruotsin avoimessa yhteiskunnassa kenen hyvänsä tärkeät ja henkilökohtaiset tiedot ovat toistaiseksi verkossa jokaisen halukkaan nähtävillä. Henkilön osoite sekä asunnon arvo ja tulotiedot ilmestyvät ruudulle tuossa tuokiossa.
Samoin henkilön ikä ja tieto siitä, asuuko hän yksin vai kenen kanssa. Myös kiinnostavat naapurit listataan. Sekä mahdolliset kansalaisen omistuksessa olevat kulkuneuvot.
Avoimuus muisto menneiltä ajoilta
Muuta tietoa muiden omaisuudesta ansaintamielessä kiinnostuneet henkilöt tai järjestäytynyt rikollisuus eivät itse asiassa kaipaakaan.
Ruotsin porvarihallitus nimesi viime lokakuussa selvityshenkilön, jonka tehtävänä on määrittää keinot henkilötietojen suojaamiseksi. Työn tulee olla valmis kuluvan vuoden loppuun mennessä.
– Täysin käsittämätöntä, että tämä tapahtuu vasta nyt. Ruotsin kaltaisessa rikollisuuden leimaamassa maassa kansalaisten yksityisasioiden avoimuus on kuin muisto menneiltä ajoilta, kirjoittaa juristi ja journalisti Paula Neuding Svenska Dagbladetin pääkirjoitussivulla.
Rikkaat pakenevat Ruotsista
Neudingilla on huolelleen vankat perusteet, sillä varakkaiden maastapako kansankodista on jo alkanut. Media on raportoinut yritysjohtajien ja bitcoinsijoittajien karistaneen kansankodin pölyt jaloistaan. Ja nimenomaan ryöstöjen herättämän pelon takia.
Varomaton ryöstön uhri on voinut pullistella kellollaan tai autollaan somessa. Hän saattanut herättää roistojen huomion median julkaisemista eniten ansainneiden listauksista. Ja uhrin osoitetiedot sekä asumismuoto – nehän löytyvät netistä parilla klikkauksella.
– Meillä ei ole tilastotietoa kotiryöstöistä. Mutta sen tiedämme, että Ruotsissa operoivat Euroopan julmimmat ja häikäilemättömimmät rikollisjengit. Ruotsissa ihmisten yksityisten tietojen avoimuus on sekin Euroopan huippua. Ja se koskee niin köyhiä kuin rikkaitakin, Neuding kirjoittaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- verotustiedot tulotiedot yritysjohtaja verotiedot henkilökohtaiset tiedot Paula Neuding kotiryöstöt varallisuus väkivaltarikolliset rikoksen uhri ryöstöt rikollisjengit Bitcoin Jengirikollisuus Some media Avoimuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikolliset muuttavat pois ongelmalähiöistä: ”Liian vaarallista asua”

Vastaanottokeskus tulla tupsahti Espoon Miilukorpeen – paikalliset asukkaat vastustavat: ”Pelottaa nuoren tytön äitinä”

Muistatko Koulukoneen? Se kertoo osaltaan Suomen väestönrakenteen nopeasta muutoksesta – pääkaupunkiseudulla ulkomaalaistaustaisten kasvu erityisen voimakasta

Pahoinpitelyistä ja ryöstöistä epäilty nuorisojoukko herättää huolta ja kuumotusta Helsingin ”onnellisten saarella”

”Kaupasta saa varastaa” -ajattelu on johtanut kauppojen sulkemisiin Yhdysvalloissa – vähemmistöjen asuinalueiden ruokatasa-arvo on uhattuna

Jengirikolliset tienaavat omaisuuksia Marbellan auringossa maaten – erityyppisissä petoksissa liikkuvat jo miljardit

Yli 60 000 henkilöllä yhteyksiä rikollisverkostoihin: ”Jäävuori voi vielä upottaa Ruotsin”

Oikeusministeri Leena Meri Helsingin tietomurrosta: Henkilötietojen suojaa on pystyttävä parantamaan

Happohyökkäys aseena asuntomurroissa – lukkojen sulattaminen ei aiheuta meteliä mutta voi saada aikaan hengenvaaran
Viikon suosituimmat

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä
The Telegraph -lehti julkaisi viime viikonloppuna laajan artikkelin, jossa lehti nostaa Suomen esimerkiksi siitä, miten massamaahanmuutto kuormittaa julkista taloutta. Artikkelin mukaan Suomi on esimerkki massamaahanmuuton taustalla olevasta valheesta: lupaukset maahanmuuton taloudellisista hyödyistä eivät pidä paikkaansa, kun tarkastelu kohdistuu tulijoiden todellisiin elinkaarikustannuksiin.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Tampereella kohu 250 000 euron taideteoksesta – Vigelius: ’’Samaan aikaan kaupunki leikkaa koulukirjoista ja irtisanoo rehtoreita’’
Pitkään velkaantunut Tampere aloitti vuosia kestävät säästötalkoot, mutta silti kaupungilla riittää rahaa toissijaisiin menoihin. - Samaan aikaan, kun kouluista nakataan ulos rehtoreita ja koulukirjoja, kiikutetaan sisään taideteoksia, kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius ihmettelee kaupungin rahankäyttöä.

Vaatimus massamaahanmuutosta yhteiskunnan pelastamiseksi ei enää uppoa kansaan – Purra: ”Kauan siihen meni – hyvä persut!”
Valtiovarainministeri ja perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa Facebook-päivityksessään, että kaistapäinen vaatimus jatkuvasta massamaahanmuutosta Suomen selviytymisen ehtona ei enää uppoa kansaan entiseen malliin. Tietoa maahanmuuton aiheuttamista moninaisista ongelmista on nykyään runsaasti saatavilla perussuomalaisten väsymättömän työn ansiosta.














